با طرح تجاری آمریکا و تایوان قویاً مخالف هستیم


به گزارش فارس، طرح تجاری جدید بین آمریکا و تایوان علی‌رغم هشدارهای چین درباره تعاملات مستقل با ایبا مخالفت جدی چین همراه شد.

وزارت بازرگانی چین امروز (پنجشنبه) گفت که پکن «قاطعانه» با طرح تجاری جدید بین تایوان و آمریکا مخالف است زیرا برای به‌رسمیت شناختن جایگاه کلیدی این جزیره در زنجیره تامین جهانی زمینه‌سازی می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، روز گذشته آمریکا و تایوان طرح تجاری جدیدی را با عنوان«ابتکار آمریکا و تایوان برای تجارت قرن بیست‌و‌یکم» اعلام کردند.

«گائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین در این‌باره توضیح داد: «ایالات متحده باید محتاطانه روابط تجاری و اقتصادی با تایوان را مدیریت کند تا از ارسال پیام اشتباه به جدایی طلبان تایوان جلوگیری کند».

گائو در یک نشست خبری اظهار داشت: «پکن با هر گونه تماس رسمی بین تایوان و سایر کشورها، از جمله مذاکره و امضای هر گونه قرارداد اقتصادی و تجاری با مفاهیم مستقل و ماهیت رسمی مخالف است».

از سوی دیگر، «سو تسنگ چانگ» نخست‌وزیر تایوان در جلسه امروز کابینه گفت این جزیره دارای موقعیت کلیدی ضروری در زنجیره تامین جهانی است.

به نوشته رویترز به نقل از بیانیه نخست‌وزیری تایوان، سو اظهار داشت: «این امر، دولت ایالات متحده را متوجه می‌کند که باید پیوندهای اقتصادی و تجاری با کشورمان را تقویت کند تا انعطاف‌پذیری و امنیت زنجیره تامین جهانی را تحکیم کند».

تایوان یکی از تولیدکنندگان عمده نیمه‌هادی‌ها است که کمبود جهانی آن باعث اختلال در تولید خودرو و برخی لوازم الکترونیکی مصرفی شده است.

پیش از این، اظهارات کم‌سابقه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره دفاع نظامی این کشور از تایوان در صورت مواجه شدن با تهاجم خارجی، مقام‌های واشنگتن را برای عیب‌پوشی کردن از این بیانیه به دردسر انداخته بود.

وزارت خارجه چین نیز با بیان اینکه صحبت‌ها و فعالیت‌های آمریکا درمورد تایوان با هم در تناقض است، گفت واشنگتن جهان را به ورطه نابودی می‌کشد.