بحران استخدام در ارتش ایالات متحده


به گفته الف؛ پایگاه خبری «دیپلماسی مدرن» در گزارشی به تحلیل یک بحران جدی در ارتش آمریکا در قالب ضعف قابل توجه این ارتش در جذب و تامین نیروی انسانی خود پرداخت. مشکلی که به گفته برخی ناظران و تحلیلگران آمریکایی، عملا ارتش آمریکا را در یک بحران اساسی قرار داده و هر روز آن را از نظر نیروی انسانی کوچک و کوچکتر می کند.

دیپلماسی مدرن در این باره می نویسد:

اگرچه ایالات متحده آمریکا قوی‌ترین و مرگبارترین نیروی نظامی جهان محسوب می‌شود، اما همچنان با چالش‌ها و بحران‌های مهمی در جذب و استقرار نیروهای جدید و تکمیل‌شده مواجه است. بیا رو در رو.

از زمانی که ارتش ایالات متحده و روند استخدام آن داوطلبانه شد، عملاً وارد یک بحران تمام عیار شده است و دیگر نمی تواند به راحتی سربازگیری کند. اگرچه آمریکا به شدت و عمیقاً درگیر عراق و قالب جنگ در آن کشور بود، اما در آن زمان همچنان توانست به اهداف خود در زمینه جذب نیرو دست یابد. البته در برخی سال ها ارتش آمریکا در این زمینه (از لحاظ جذب نیرو) دچار مشکل می شود. در این راستا سال های 1999، 2005 و 2018 به ویژه قابل توجه است. با این حال، سال 2022 بدترین سال استخدام برای ارتش ایالات متحده در تاریخ ارتش ایالات متحده بود.

در حالی که بخش‌های مختلف ارتش آمریکا با مشکلات جدی مواجه هستند و از کمبود نیروهای جدید رنج می‌برند، این نیروها در شرایط فعلی واقعاً یک بحران تمام عیار را تجربه می‌کنند. این بحران به قدری بد و تاسف‌آور است که انتظار می‌رود ارتش آمریکا مجبور شود چشم‌اندازی را که برای خود در نظر گرفته تعدیل کند و با کاهش بیشتر در این زمینه موافقت کند.

ارتش آمریکا در شرایط کنونی بسیاری از استانداردهایی را که مبنای عملیات در این حوزه قرار داده است، برای غلبه بر بحران پرسنلی خود تعدیل کرده است. به عنوان مثال شرط حداقل سطح تحصیلات که شامل گذراندن دوره دبیرستان است به طور کامل رها شده است. البته در این چارچوب مشکل اساسی دیگری برای ارتش آمریکا ایجاد شده است. زیرا سیستم های تسلیحاتی مدرن مورد استفاده توسط ارتش ایالات متحده نیاز به سطحی از آموزش و مهارت دارند که باعث افزایش زمان صرف شده برای آموزش و ارتقاء افراد می شود. مشکلی که در نوع خود ضربات سنگینی به ارتش آمریکا وارد کرد.

لازم به ذکر است که عوامل مختلفی در تضعیف روند جذب نیرو در ارتش ایالات متحده نقش دارند. در این راستا می توان به سطح پایین آمادگی جسمانی جوانان آمریکایی اشاره کرد که بسیاری از آنها “چاق” محسوب می شوند. معضل اعتیاد به مواد مخدر و همان طور که قبلاً اشاره شد، سطح تحصیلات نسبتاً پایین در میان آنها نیز از دیگر عواملی است که در تضعیف فرآیند استخدام در ارتش ایالات متحده نقش بسزایی دارد.

به همین مناسبت یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که به شرط ناشناس ماندن با «مدرن دیپلماسی» گفت‌وگو کرده است، می‌گوید: «بحران استخدام در ارتش آمریکا مانند یک موج مخرب بالاست که به تدریج به ما نزدیک می‌شود. ارتش ایالات متحده در حال کوچکتر شدن است و ظهور بحران هایی مانند همه گیری ویروس کرونا در سال های اخیر این موضوع را به شدت تشدید کرده است.

چیزی که وضعیت را بدتر می کند این است که جوانان آمریکایی در مقایسه با خدمت در ارتش ایالات متحده اکنون با فرصت های بسیار بهتر و سودآورتری برای کسب درآمد روبرو هستند. اکنون شرکت‌های بزرگ آمریکایی مانند استارباکس و آمازون ساعتی 15 دلار به استخدام‌های جدید خود پیشنهاد می‌دهند. این به مردم وعده درآمد سالانه 31 هزار و 200 دلار را می دهد. در همین حال، اگر یک جوان آمریکایی به عنوان سرباز وارد ارتش آمریکا شود، ماهانه 1833 دلار درآمد خواهد داشت که به 10.50 دلار در ساعت و تنها 21996 دلار در سال می رسد.

خارجی ها به ارتش آمریکا می پیوندند

در حالی که غیر آمریکایی ها نیز می توانند در ارتش ایالات متحده خدمت کنند، آنها باید به طور قانونی در آن کشور اقامت داشته باشند. بر اساس قوانین فعلی ایالات متحده، افراد غیر آمریکایی که حق زندگی در ایالات متحده را ندارند، البته نمی توانند در شرایط فعلی به ارتش ایالات متحده بپیوندند.

لازم به ذکر است که چندین کشور وجود دارند که به اتباع خارجی اجازه پیوستن به ارتش خود را می دهند. به عنوان مثال، استرالیا، فرانسه، هند، نیوزلند و روسیه به افراد دارای مدارک خارجی که دارای ویژگی های کاری نیز هستند اجازه می دهند به ارتش خود بپیوندند.

البته یک استثنا از این قاعده وجود دارد که شهروندان غیر آمریکایی واجد شرایط خدمت در ارتش آمریکا نیستند. در حال حاضر، نیروی دریایی ایالات متحده به 2000 فیلیپینی اجازه می دهد تا سالانه ثبت نام کنند. البته عضویت نیروهای فیلیپینی در ارتش آمریکا منوط به تایید دولت فیلیپین است. بنابراین، آمریکا در واقع اتباع خارجی را تاکتیکی برای پر کردن شکاف های ناشی از مشکل استخدام خود می بیند.
گزارش تاریخی ارتش با ساختار نظامی داوطلبانه
تاریخ به ما می آموزد که یک ارتش حرفه ای منزوی و دور از جامعه می تواند به مشکل خطرناکی برای ساختار دموکراتیک دولت تبدیل شود. در این راستا می توان به سقوط دموکراسی یونان باستان و پایان حکومت مبتنی بر نمایندگی مستقیم مردم در جمهوری روم اشاره کرد.

در شرایطی که مردم یک کشور و جامعه به شدت دچار تفرقه و تفرقه شده اند و ارتش یک کشور از مردم و جمعیت غیرنظامی خود (به ویژه در زمینه جذب نیرو) دور است، شرایط مناسب برای پایان دادن به یک حکومت با نمايندگي مردم (دولت نماينده) به وجود مي آيد مشكلي كه آمريكا در قالب شورش 6 ژانويه و حملات حاميان افراطي ترامپ به كنگره آمريكا مشاهده كرد.

بنابراین، آمریکای امروز در درون خود با بحران های جدی دست و پنجه نرم می کند و به خصوص اگر مافیاها بتوانند در قالب حادثه 15 دی ماه آمریکا را نابود کنند، کاملاً ممکن است ارتش آمریکا در جلوگیری از هرج و مرج دخالت کند. و قدرت و حفاظت از سیاست رسمی این کشور در برابر رقبای بین المللی کارساز خواهد بود و یک رژیم نظامی در مقابل دموکراسی خیالی در این کشور ایجاد می کند. مشکلی که هنوز هم وجود دارد.”

*ارتباط دادن:
https://moderndiplomacy.eu/2022/07/13/the-united-states-military-crisis-in-personnel-strength/