بحران انرژی در اروپا تشدید می شود


به گزارش فارس، دیمیتری مدودف، معاون شورای امنیت ملی روسیه روز سه‌شنبه گفت اروپا در چنگال بحران انرژی قرار دارد و با تلاش کشورهای غربی برای ممنوع کردن واردات انرژی از روسیه، اوضاع بدتر خواهد شد.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: «البته مخالفان ما به هر کاری ادامه خواهند داد تا بیشترین آسیب را به مجموعه انرژی و سوخت ما وارد کنند. امروز آنها در حال تجربه یک بحران انرژی هستند که چشم انداز آن افزایش خواهد یافت. این آسیب حتی به ایالات متحده، موتور اصلی تجاوزات ضد روسیه، وارد شده است.

رئیس جمهور سابق روسیه افزود: تمایل کشورهای به اصطلاح غیردوست برای ممنوعیت واردات انرژی از روسیه تأثیر بسیار منفی بر شهروندان اروپایی داشته است.

آخرین آمار اداره آمار اروپا نشان می دهد که تورم سالانه در منطقه یورو در ماه گذشته به 8.1 درصد رسیده است در حالی که در آوریل 7.4 درصد بوده است.

مدودف هشدار داد که به دلیل عدم تمایل غرب به توقف جنگ با تحریم روسیه، وضعیت بدتر خواهد شد.

وی گفت: همه می‌دانند که دشمنان در اشتیاق خود برای نابودی اقتصاد ما، تلاش می‌کنند تحریم‌های بیشتری را علیه ما اعمال کنند و روسیه را از سازمان‌های مختلف خارج کنند.

این اظهارات در حالی مطرح شد که بحران انرژی لتونی پس از تصمیم لتونی برای توقف واردات انرژی از روسیه و شهروندان لتونی برای دریافت مجوز دولت برای جمع آوری هیزم، به یک مشکل تبدیل شد.

این موضوع پس از آن مشخص شد که اداره جنگلداری لتونی برای شهروندان این کشور مجوز جمع آوری شاخه ها و تراشه های باقی مانده پس از قطع درختان را صادر کرد.

به گفته این آژانس، درخواست مجوزهای هیزم که کاملاً رایگان نیز هستند، در ماه گذشته پنج برابر شده است.

شرکت انرژی لتونی قبلاً هشدار داده بود که تعرفه گاز برای خانوارهای لتونی تا حدود 90 درصد افزایش خواهد یافت.