بحران انرژی می تواند منجر به ورشکستگی کشورهای اروپایی شود


به گزارش فارس، اکونومیست به کشورهای اروپایی هشدار داده است که اگر بحران انرژی را حل نکنند، ورشکست خواهند شد، چرا که امسال باید 1.4 تریلیون یورو برای پرداخت قبوض گاز و برق خود اختصاص دهند که این رقم هفت برابر بیشتر است. قبلا تخصیص داده شده است. . .

به نوشته این نشریه لندنی، پس از توقف پمپاژ گاز روسیه از طریق خطوط لوله گاز نورد استریم 1، قیمت سوخت در اروپا 30 درصد افزایش یافته است و در صورت تداوم این وضعیت در سال جاری، هزینه گاز و برق اتحادیه اروپا خواهد بود. می تواند به 1.4 تریلیون یورو برسد که هفت برابر بیشتر از هزینه سال های اخیر است.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: دولت های اروپایی نباید منطق و عقلانیت اقتصادی را کنار بگذارند.

این نشریه افزود: استفاده از متداول‌ترین تاکتیک‌های قیمت‌گذاری برق، مانند فرانسه، با کاهش فشار بر بانک‌های مرکزی و رفع نیاز به افزایش نرخ بهره، به مهار تورم کمک می‌کند، اما این راه‌حل دارای اشکالات زیادی است.

اکونومیست گفت: قیمت گذاری تقاضای انرژی را کاهش نمی دهد و اصلاحات مهم را به تعویق می اندازد و آزادسازی قیمت ها را به دلایل سیاسی غیرممکن می کند و این می تواند یک راه حل باشد.

بر اساس این ماده، این اقدامات پرهزینه است و 450 میلیارد یورو برای خزانه داری اروپا هزینه خواهد داشت و دولت ها باید مراقب افزایش بار بدهی از طریق وام های جدید باشند.

اکونومیست به این نتیجه رسیده است که اگر کشورها در اقدامات خود برای تحت تحریم نگه داشتن روسیه اشتباه کنند، این امر منجر به ورشکستگی آنها می شود و صنعت برق اروپا به گذشته باز می گردد.

بحران گاز در اروپا از هفته گذشته که صادرات گاز روسیه به اروپا از طریق خط لوله مهم نورد استریم 1 برای مدت نامعلومی متوقف شد، تشدید شد. اگرچه روس ها همچنان به صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله از طریق اوکراین ادامه می دهند، اما این حجم در مقایسه با حجم صادرات گاز روسیه قبل از بحران اوکراین بسیار کمتر است.

در آلمان، کمبود سوخت، ترس از ورشکستگی شرکت های توزیع گاز را تشدید کرد.