برآورد اولیه حضور 5 میلیون زائر در اربعین است/ تعرفه اردوهای مرزی مشخص شد.


به گزارش ایرنا، سید مجید میراحمدی در اولین قسمت از برنامه تلویزیونی «در مسیر حسین» پیش بینی خود از تعداد زائران اربعین امسال را اعلام کرد و گفت: در جلسات ستاد اربعین از 4 تا 5 ماه قبل. ، آمار و اطلاعات ما تجزیه و تحلیل شد. برآورد می کنیم امسال حدود 5 میلیون زائر در مراسم اربعین داشته باشیم.

رئیس ستاد اربعین حسینی افزود: در سال 2018 که ویروس کرونا وجود نداشت، 3 میلیون و 700 هزار زائر داشتیم که 3 میلیون و 300 هزار زائر ایرانی و حدود 400 هزار نفر غیر ایرانی بودند. با توجه به تعداد گذرنامه های صادر شده در این مدت و افزایش چشمگیر زائران نجف و کربلا برای مراسم دعای عرفات و محرم، به نظر می رسد در مراسم اربعین شاهد ازدحام گسترده مردم باشیم.

میرا احمدی درباره وسایل حمل و نقل زائران گفت: حمل و نقل ریلی ما حداکثر 300 هزار نفر و حمل و نقل هوایی حداکثر 100 هزار نفر ظرفیت دارد. 35 درصد از این جمعیت می توانند با حمل و نقل زمینی به مرز برسند و بقیه باید از حمل و نقل شخصی استفاده کنند. راه حل اساسی تجهیز پارکینگ ها و ایجاد بستری است که مردم بتوانند با وسایل نقلیه خود تا مرز رانندگی کنند.

وی با اشاره به ظرفیت پارکینگ های مرزی خاطرنشان کرد: ظرفیت پارکینگ های مرزی ما نسبت به سال 2018 بین 30 تا 40 درصد افزایش یافته است. پیش از افزایش ظرفیت، بین 60 تا 70 هزار دستگاه خودرو در مرز مهران پارک می‌شد، اما اکنون این تعداد افزایش یافته است. البته محدودیت های ما در شلمچه و چزاوا کمتر است.

رئیس ستاد اربعین حسینی درباره نرخ پارکینگ نیز گفت: با توجه به نظر رئیس جمهور مبنی بر اینکه هزینه سفر زیارتی باید تا حد امکان ارزان باشد، 2 نوع پارکینگ در ستاد اربعین را پیشنهاد کرده ایم. دسته اول پارکینگ های متعلق به شهرداری ها و دسته دوم پارکینگ های اختصاصی هستند. در ابتدا رقم پارکینگ عمومی روزانه 12 هزار تومان و برای پارکینگ اختصاصی 17 هزار تومان بود که این ارقام را نصف کردیم و اکنون هزینه پارکینگ شهرداری روزانه 5 هزار تومان و پارکینگ اختصاصی 10 هزار تومان است. همچنین 2200 دستگاه اتوبوس شهری برای جابجایی زائران از پارکینگ تا مرز در نظر گرفتیم.

میراحمدی در بخشی دیگر از صحبت های خود درباره تعداد پایانه ها و خروجی های مرزی زمینی گفت: در سال های اخیر یکی از مشکلات خروجی های مرزی این بوده است که با وجود افزایش تعداد گیت های ورودی برای عراقی ها، هیچ گونه گیتی برای خروجی های مرزی وجود نداشته است. افزایش که باعث ازدحام شده است. در این سال تعداد دروازه های خودمان را توسعه دادیم و برای افزایش دروازه ها با طرف عراقی وارد مذاکره شدیم و آنها نیز اقدامات خود را آغاز کردند. اکنون در مرز ما هر زائری می تواند در کمتر از 15 ثانیه از دروازه عبور کند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مرزهای مهران، شلمچه، چزابه و خسروی باز است. البته مرز خسروی 24 ساعته باز نیست و در ایام اربعین از ساعت 5 صبح تا 17 بعدازظهر باز است زیرا امنیت زائران برای ما بسیار مهم است. همچنین امسال مرز تمرچین در آذربایجان غربی و باشماق در کردستان را فعال کرده ایم که هر دو از ساعت 8 تا 17 محدودیت زمانی خواهند داشت.

رئیس اربعین حسینی با اشاره به لزوم ثبت نام در سامانه سماخ گفت: برای ثبت نام زائران در سامانه سماخ دو هدف اصلی را دنبال می کنیم. ابتدا زمانی که زائری در این سامانه ثبت نام می کند، اطلاعاتی را از او دریافت می کنیم که برنامه ریزی ما را تسهیل می کند و بر اساس این اطلاعات، سرمایه خود را جمع آوری می کنیم. مثلاً یک زائر به ما می گوید قرار است از کدام مرز عبور کند.

میراحمدی خاطرنشان کرد: هدف دوم بحث بیمه است. امسال مبلغ بیمه را برای هر نفر 18000 تومان تعیین کردیم که مطابق با قیمت سال 2018 است اما خدمات بیمه ای را از 34 به 100 درصد افزایش دادیم. اگر فردی نیاز به هزینه های سرپایی داشته باشد تا 5 میلیون هزینه می کنیم، اگر نیاز به بستری و جراحی داشته باشد تا 50 میلیون و اگر فوت شود تا 300 میلیون می دهیم.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر اجباری شدن 3 نوبت واکسن، گفت: 2 نوبت واکسن مورد تایید ستاد ملی کرونا قرار گرفته است و در صورت گذشت 6 ماه باید تذکر داده شود. درخواست من این است که زائران به این موضوع توجه کنند. طرف عراقی اجباری به وارد کردن 3 دوز واکسن نکرده است و ما طبق دستورالعمل عمل می کنیم. بر اساس گزارش ارائه شده در جلسه امروز ستاد کرونا، وضعیت کرونا در عراق روند صعودی به خود گرفته است و توصیه های بهداشتی باید رعایت شود.

میراحمدی ادامه داد: شرط ثبت نام در سامانه سماح واکسیناسیون نیست و هرکسی می تواند در آنجا ثبت نام کند اما ما از دو طریق این موضوع را کنترل می کنیم. ابتدا سامانه سماح از سامانه ایران من استعلام می کند و اگر فردی ثبت نام کرده باشد پیامی برایشان ارسال می شود و می خواهند با تذکر برای عبور از مرز دوز بگیرند. همچنین در مرز یا باید کارت واکسیناسیون به همراه داشته باشند یا عکس آن را در موبایل خود نشان دهند.

وی با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده در خصوص گذرنامه زائران گفت: واقعیت این است که کارهای اداری بیش از 200 هزار نفر انجام شده و در مرحله صدور گذرنامه هستند. به علاوه روزانه بیش از 50 هزار متقاضی داریم. دستگاه صدور پاسپورت ما مدت هاست شبانه روز کار می کند اما هنوز جواب نمی دهد. بنابراین اگر بخواهیم بر اساس گذرنامه رسمی عمل کنیم، تعداد قابل توجهی از افراد عقب می مانند. بر این اساس با طرف عراقی مذاکراتی انجام دادیم و پیشنهاداتی ارائه کردیم.

رئیس اربعین حسینی افزود: یکی از آنها تهیه گذرنامه ویژه اربعین بود تا مردم هزینه کمتری پرداخت کنند و سریعتر آن را تهیه کنند. شرط آنها این بود که دستگاهشان بتواند کد امنیتی را بخواند. خوشبختانه این کار انجام شد و اکنون منتظر تایید نخست وزیر عراق هستیم.

میراحمدی تاکید کرد: همچنین پیشنهاد داده‌ایم گذرنامه‌هایی با مدت اعتبار کمتر از ۶ ماه تایید شود و حتی اگر مدت آن تمام شده باشد باید تمدید ۶ ماهه را مهر کنیم. طرف عراقی توافق اولیه خود را اعلام کرد و این موضوع نیز در انتظار تایید نخست وزیر عراق است. برآورد ما این است که این دو رویداد اجرایی شود. در 2-3 روز آینده نظر دولت عراق اعلام و تکلیف گذرنامه ها مشخص می شود. ما مطمئن هستیم که این نظر مثبت خواهد بود.