برای جلوگیری از پوکی استخوان از Calcivit استفاده کنید.


احتمالا همه ما می دانیم که کودکانی که بدنشان ویتامین D کافی دریافت نمی کند، از بیماری خاصی به نام راشیتیسم رنج می برند. در بیماری راشیتیسم کودک دچار ضعف مفرط استخوانی می شود و این ضعف استخوانی در نهایت باعث ایجاد ناهنجاری های فیزیکی و اسکلتی در پاها می شود و به دلیل عدم مقاومت کافی استخوانی پاها کج و کج می شوند.

برای پیشگیری از این پدیده، اولویت ها شامل نوشیدن شیر مادر به میزان کافی برای حداقل شش ماه و حداکثر دو سال، قرار گرفتن کودک در معرض نور خورشید و دریافت توصیه های پزشکی است.

نکته جالب در مورد شیر مادر که به موضوع این گزارش نیز مرتبط است، این است که شیر مادر ممکن است دچار کمبود ماده حیاتی ویتامین D باشد که در بدن تولید نمی شود و منابع بسیار محدودی در اکوسیستم زندگی دارد. شیر. اگر مادر در دوران بارداری به اندازه کافی نور خورشید دریافت نکند و یا رژیم غذایی غنی از ویتامین D دریافت نکرده باشد، این مشکل تشدید می شود. بنابراین به مادران توصیه می شود منابع کافی ویتامین D و کلسیم مانند ماست و مانند آن را در برنامه غذایی خود بگنجانند. . به همین دلیل، پزشکان اغلب ویتامین D را برای همه کودکان تجویز می کنند تا خطر عوارض ناشی از کمبود احتمالی ویتامین D در شیر مادر را کاهش دهند.

در اینجا شاید مناسب باشد که ترکیب شیر مادر حاوی مقدار کافی مواد معدنی، آهن، کلسیم، سدیم، منیزیم، سلنیوم، روی و غیره است که برای ساختن استخوان های قوی و استحکام ماهیچه ها و غیره لازم است. هستند .

دوران کودکی آغاز یک سفر طولانی است

اما به همین جا ختم نمی شود. از ابتدای کودکی، نوجوانی و نوجوانی تا شروع میانسالی، بدن انسان به طور مرتب به این دو ماده مغذی ضروری یعنی ویتامین D و کلسیم نیاز دارد تا کلسیم مورد نیاز بدن برای قوی ماندن را تامین کند. ساختار اسکلتی و استخوانی

ویتامین D که نقش مهمی در تقویت استخوان ها و پیشگیری از بیماری های استخوانی در اوایل دوران کودکی دارد، در دوره هایی که نام بردیم نیز نقش مهمی ایفا می کند. اما این بار نقش این ماده در تعامل با کلسیم چشمگیر می شود. به عبارت دیگر بدون ویتامین D بدن نمی تواند کلسیم را حتی اگر آگاهانه در غذای روزانه افراد قرار گیرد جذب کند و این ماده حیاتی از طریق روده ها دفع می شود.

موضوع این گزارش تغذیه در دوران شیرخوارگی نیست، بلکه شروع بحث در این زمینه به این معناست که بدن انسان از بدو تولد تا پایان عمر به دو ماده ضروری در کنار هم یعنی کلسیم و ویتامین D نیاز دارد.

کمبود این مواد در بدن باعث انحرافات مختلفی می شود که مهمترین آنها پوکی استخوان است که امروزه با توجه به شیوع سریع این بیماری خطرناک در جهان برنامه های مختلفی برای اطلاع رسانی و معرفی محصولات و غذاهای حاوی این مواد آغاز شده است.

در کشور ما اگرچه مطالعات منطقه ای و ملی زیادی توسط موسسات دانشگاهی انجام شده و نتایج آن در قالب هشدارهای بهداشتی و لزوم اجرای برنامه های ملی پیشگیری از پوکی استخوان منتشر شده است. اما ظاهراً در حوزه عملیات و برنامه ریزی کلان کار قابل توجهی انجام نشد.

شرکت های مواد غذایی و مراقبت های بهداشتی عمومی

این کمبود شرکت های لبنی را مجبور کرده است تا با تکیه بر تحقیقات موجود و تیم های تحقیق و توسعه محصولاتی تولید کنند که به راحتی این دو ماده حیاتی را در اختیار شهروندان و هموطنان ایرانی قرار دهد.

Calcivita یک فلش و برخی از علائم است

یکی از شرکت هایی که در این زمینه پیشگام بوده و در نتیجه سیاست مستقل خود در زمینه افزایش شاخص سلامت جامعه منجر به تولید محصولی موثر و کارآمد شده است، برند کاله است که با تولید ماست مخصوص Calcivita وارد مبارزه با پوکی استخوان در کشورمان شد.

این سیاست در راستای اصول مسئولیت اجتماعی و مشتری مداری پایدار بود. شاید نیم نگاهی به قیمت مناسب این محصول استراتژیک و ملی به خوبی این سوال را تایید کند.

همانطور که گفته شد، دسترسی و جذب این دو ماده در Calcivita بر اساس گزارش های بین المللی و هزاران مطالعه به صورت جداگانه و از منابع متعدد، امری ساده نیست و لزوم تعامل همزمان این دو ماده نشان می دهد. نیاز به تولید محصولی که با گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه از شهروندان در برابر عوارض فقر محافظت کند. عواقب آن، به عنوان مثال، پوکی استخوان، در دوره 50 سال و بالاتر قابل توجه است.

خوشبختانه در ایران چنین محصولی ارزان است و به وفور در اختیار عموم مردم قرار می گیرد؛ کافی است یکی از انواع ماست کلسویتا کاله را که در بسته بندی های قرمز رنگ مخصوص و در وزن های مختلف تولید می شود، در میان لبنیات قرار دهیم. به صورت روزانه توسط خانوار مصرف می شود. در برنامه غذایی خانواده خود بگنجانید.

این محصول با مقدار لازم ویتامین D و کلسیم به حدی غنی شده است که از نظر کلسیم دریافتی، یک فنجان ماست کلسیویتا معادل دو فنجان ماست دیگر است. علاوه بر این، پس از مصرف، فرآیند جذب به کمک ویتامین D موجود در این محصول به حداکثر می رسد.ویژگی که سایر ماست های معمولی فاقد آن هستند.

نیاز به اطلاع در مورد Calcivita

برای تهیه این گزارش به بررسی یکی از صفحات فروش محصولات Calcivita در یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی ایران پرداختیم. مصرف کنندگان ماست نظر خود را در مورد این محصول در قسمت نظرات اعلام کرده اند. با کمال تعجب در میان پیام ها هیچکس به هدف اصلی این محصول یعنی غنی بودن ویتامین D و کلسیم در کنار هم و هدف نهایی این محصول در ارتقای سلامت استخوان در جامعه به معنای وسیع اشاره نکرده است.

بیشتر پیام‌ها و نظراتی که مصرف‌کنندگان در این صفحات Calcivita می‌گذارند، مربوط به سلیقه و ویژگی‌ها هستند. به همین دلیل به نظر می رسد برای ارائه این محصول به مردم و هدف لاینفک تولید و عرضه آن که تامین حداکثری سلامت جامعه و پیشگیری از مبتلایان به پوکی استخوان است باید اطلاع رسانی شود.

اولین نکته این اطلاعات مربوط به صدها فروشگاه اینترنتی و حتی هزاران فروشگاه فیزیکی است که باید به وضوح نشان دهنده برجستگی این محصول و تفاوت اصلی آن با سایر محصولات دارای برچسب خاص و همچنین کمی در مورد مشکل پوکی استخوان باشد. و نقش کلسیویت در پیشگیری باید توجه شود.

حتی به نظر می رسد در بسته بندی این محصول بهتر است اطلاعات واضح تری در مورد مشکل پوکی استخوان و تأثیر این محصول در پیشگیری از آن در تمام دوران زندگی افراد داده شود تا کسانی که فکر می کنند ماست اصلاً کلسیم دارد و استخوان آن ها نیز وجود دارد. سلامتی با خوردن هر ماستی می‌توان مطمئن بود که بدون مکمل ویتامین D، بدن بیشتر کلسیمی را که در محیط روده به دست می‌آورد از دست می‌دهد و به جای جذب در سلول‌ها، از بدن دفع می‌شود.

به همین دلیل است که ترکیب ویتامین D و کلسیم در ماست Calcivita کاله از اهمیت بالایی برخوردار است، همانطور که گفته شد در حال حاضر درک کلی کافی از ماهیت و اثرات این ترکیب خاص وجود ندارد.

همه تحقیقات همین را می گویند

مطالعه ای گسترده با عنوان غربالگری پوکی استخوان: بیانیه و توصیه های کارگروه پیگیری ایالات متحده پس از ذکر جنبه های مختلف پوکی استخوان و پیامدهای مخرب اجتماعی و اقتصادی آن و نیز روش های غربالگری و پیشگیری در قسمت «رفتار» انجام شد. او می نویسد: “علاوه بر مصرف کافی کلسیم و ویتامین D و ورزش های مقاومتی، سازمان غذا و داروی ایالات متحده چندین دارو را برای کاهش میزان شکستگی تایید کرده است، از جمله بیس فسفونات ها، هورمون پاراتیروئید، رالوکسیفن و استروژن.” .

همانطور که می بینیم، تمام مطالعات در نقاط مختلف جهان بر روی مصرف همزمان کلسیم و ویتامین D تمرکز دارد، نه تنها برای پیشگیری از پوکی استخوان، حتی در مراحل درمان، چه در مراحل اولیه و چه در مراحل پیشرفته، بر روی دریافت ویتامین D و کلسیم

این همان پیشنهادی است که خوشبختانه کاله با تولید و توزیع محصول ماست Colcivita به صورت مستقل، مسئولانه و مستقل از فعالیت های مراجع نظارتی، در اختیار مردم ایران قرار داده است.

اما متاسفانه آگاهی عمومی از تاثیر عمیق این محصول و مصرف روزانه آن بر زندگی حال و آینده مردم و خانواده های ایرانی هنوز ناکافی است.

منابع:

وب سایت دیجی کالا، بخش فروش Calcivita Kale و سایر وب سایت ها

مجله آمریکایی پزشکی پزشکی ایران (Seeb)

https://b2n.ir/z43577

غربالگری پوکی استخوان: بیانیه مشورتی کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده

https://b2n.ir/q29429