بغداد تاوان گاز ایران را پرداخت


به گزارش ایسنا، احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور، گفت: کشورش طی دو روز آینده تمام بدهی‌های گازی ایران را که مربوط به سال ۲۰۲۰ است، پرداخت می‌کند تا صادرات گاز کاهش یابد، ایران از عراق جلوگیری کند.

وی از تلاش های دولت و پارلمان عراق در این مورد قدردانی کرد و دلیل این بدهی ها را عدم تصویب بودجه آن سال عنوان کرد.

احمد موسی همچنین تاکید کرد که بدهی های گازی عراق به ایران توسط دولت های قبلی انباشته شده و به دولت فعلی منتقل شده است و دولت با اخذ وام و پرداخت بدهی های ایران سعی در حل این مشکل دارد.

سخنگوی وزارت برق عراق در پایان از مصطفی الکاظمی نخست وزیر به دلیل مشاهده مستقیم این پرونده تشکر کرد.

به گزارش ایسنا، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اخیرا با اشاره به مشکلات برق عراق به دلیل بدهی گاز به ایران و توقف صادرات گاز ایران به عراق، گفت: این بدهی ها مربوط به دولت های قبلی است و این دولت با احتیاط انجام داده است. او تلاش کرد تا اموال ایران را تأمین کند، اما این دولت همه منابع مالی را تأمین کرد و یک روز تأخیر در پرداخت آن نداشت، اما بدهی های عراق به سال ها قبل از سال 2020 برمی گردد و در نتیجه صادرات گاز متوقف شد.

الکاظمی تاکید کرد: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران به ما قول دادند که این مشکل را حل کرده و صادرات گاز را در روزهای آینده از سر بگیریم.

محمدکاظم الصادق، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز اوایل خردادماه با عادل کریم وزیر برق دیدار کرد. در این دیدار طرفین در مورد مسائل مختلفی از جمله آماده سازی میادین گازی، بدهی های گازی و همچنین گسترش قراردادهای فنی بین دو کشور گفتگو کردند.

الصادق خطاب به وزیر انرژی عراق گفت: از همان ابتدا که به عنوان سفیر شروع به کار کردم، می خواستم با شما ملاقات کنم و در مورد مسائل انرژی رایزنی کنم، زیرا مقامات ایرانی اشاره کردند که باید به خدمت به عراق توجه کنیم. و باید قرارداد ببندیم. ما مواضع مشترک دو کشور را دنبال کردیم. سفارت ایران در تمامی مسائل انرژی با شما همکاری خواهد کرد.

وزیر انرژی عراق در نشست خبری در کربلای معلی گفت: ما با دولت برای پرداخت بدهی های ایران به توافق رسیده ایم. سفری به تهران داشتم و با وزیر نفت ایران توافق کردیم که تا پایان ماه جاری بدهی های ایران را پرداخت کنیم.

بر اساس این گزارش، عادل کریم همچنین تاکید کرد: در سفر اخیر خود به تهران، با واردات گاز از ایران به عراق در تابستان موافقت کردیم و طرف ایرانی قول داد نیروگاه ها و واحدهای برق را تجهیز کند. بغداد بابت واردات گاز از ایران به تهران بدهکار است و ما پذیرفتیم که این بدهی ها را بپردازیم.آنها وضعیت عراق را می دانند و ما انتظار داریم که گاز در تابستان و زمستان خوب باشد.