بنت خواستار «افزایش فشار بر ایران در شورای امنیت» شد.


به گزارش فارس، نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز (چهارشنبه) در نشست خبری مشترک با «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا در سرزمین های اشغالی شرکت کرد.

آنطور که در صفحه رسمی نخست وزیر اسرائیل در شبکه اجتماعی توییتر آمده است، بنت در بخشی از سخنان خود به برنامه هسته ای ایران اشاره کرد.

نخست وزیر اسرائیل ابتدا اتحادیه اروپا را به دلیل محکومیت ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تمجید کرد و گفت: این اقدام پس از آن صورت گرفت که ایران نتوانست توضیحات لازم را به آژانس ارائه کند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه چهارشنبه گذشته قطعنامه ضد ایرانی ارائه شده توسط آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا را تصویب کرد. نمایندگان 30 کشور به این قطعنامه رای مثبت، دو کشور (روسیه و چین) رای مخالف، سه کشور (هند، لیبی و پاکستان) رای ممتنع دادند. روسیه می گوید این پنج کشور نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

نفتالی بنت با اشاره به واکنش ایران به قطعنامه گفت: در پاسخ، ایران 27 دوربین نظارتی را در سایت‌های مختلف هسته‌ای کشور متوقف کرد. ایران عملا از فرصت جامعه جهانی برای مشاهده اقدامات خود استفاده کرده است که اقدام بسیار خطرناکی است.

نخست وزیر اسرائیل علیه ایران که تنها دارنده تسلیحات هسته ای در منطقه غرب آسیا است و تاکنون به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازرسی از تاسیسات هسته ای خود را نداده است، اتهاماتی وارد می کند.

رژیم صهیونیستی که از پیوستن به معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای خودداری کرد، ده ها کلاهک هسته ای در زرادخانه خود دارد.

بنت همچنین اقدامات ایران را “خصمانه” خواند و گفت: این اقدامات باید جامعه بین المللی را بیدار کند و با اعمال فشار بیشتر و پاسخگویی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، نتایج واضح و قوی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه پس از تصویب قطعنامه علیه ایران در واکنش به این موضوع گفت: آمریکا و سه کشور اروپایی در تلاش برای پیشبرد قطعنامه‌ای که حاصل محاسبات اشتباه و اطلاعات نادرست علیه کشور دارای شفاف‌ترین صلح‌آمیز هسته‌ای بود، نیت‌های کوته‌بینانه نشان دادند. برنامه در جهان فراتر از اعتبار آژانس است.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه ارائه شده توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست امروز شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم می‌کند و آن را یک اقدام سیاسی می‌داند. اقدام نادرست و غیر سازنده »