بهترین واکسن برای تزریق چیست، آیا دوز چهارم/دوز یادآوری بر ایمنی تأثیر می گذارد؟


جعفر امانی مدیر پروژه واکسن نورا در گفت وگو با فارس، با بیان اینکه جدیدترین سویه های امیکرون با نام BA5 توزیع شده است، گفت: سویه های امیکرون معمولا ضعیف تر از سویه های قبلی هستند و زمانی که وارد بدن شده و تکثیر می شوند. ، ممکن است پس از انتقال به بدن بمیرند و باعث بیماری هایی شوند که قابل پیش بینی نیست، بنابراین واکسیناسیون بدن را در برابر ویروس مصون می کند.

وی ادامه داد: واکسن آنتی باید باعث تقویت بدن و از بین بردن نیروی بیماریزای قوی ویروس می شود. توصیه می شود برای شکستن زنجیره شیوع کرونا یک دوز یادآور وارد کنید.

رئیس مرکز تحقیقات علوم میکروبی دانشگاه علوم بهداشتی بقیة‌الله (عج) افزود: اگر مردم واکسیناسیون را به خوبی بپذیرند و پروتکل‌ها را رعایت کنیم، شاهد افزایش شیوع بیماری نخواهیم بود، در غیر این صورت تعداد مرگ و میر و افراد مبتلا به کرونا ممکن است افزایش یابد.

وی در پاسخ به این سوال که پس از تزریق واکسن چه زمانی بدن نسبت به این ویروس مصون می ماند، گفت: به طور معمول بدن بین دو هفته تا ۲۱ روز پس از واکسیناسیون بالاترین سطح ایمنی را دارد و این مقاومت معمولا تا چهار تا شش ماه ادامه دارد. محاسبه شده است که اگر همه افراد واکسینه شوند، چرخه اپیدمی حذف می شود و در پنجمین نیازی به تزریق نیست، اما اگر چرخه واکسیناسیون ناقص باشد، ویروس در جامعه باقی می ماند.

این متخصص در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه دوز تقویتی را می توان تزریق کرد، گفت: از هر واکسن تقویتی می توان استفاده کرد اما توصیه می شود از واکسنی متفاوت از واکسن قبلی استفاده شود تا بدن بتواند سطح ایمنی متفاوتی ایجاد کند. علاوه بر این، استفاده از واکسن تقویت کننده مبتنی بر پروتئین توصیه می شود.