بیانیه جدید کاخ سفید درباره توافق با ایران


به گزارش ایرنا، جان کربی روز سه شنبه به وقت محلی در گفت و گو با شبکه خبری آمریکایی سی ان ان گفت: می خواهم اضافه کنم که ما همچنان خواهان دستیابی به توافق هسته ای هستیم که بتواند جاه طلبی های هسته ای و حداقل تسلیحات ایران را از بین ببرد.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه ادعاهای مقامات آمریکایی افزود: توافقی روی میز وجود دارد و ایران باید با آن همراهی کند.

وی تصریح کرد: این ایران است که همچنان به دنبال انزوای خود در جامعه جهانی است، این جاه طلبی ها را دنبال می کند و به اقدامات بی ثبات کننده خود در منطقه ادامه می دهد و این یکی دیگر از دلایل سفر رئیس جمهور (جو بایدن) رئیس جمهور آمریکا است. ایالات متحده) برای اسرائیل و عربستان سعودی بسیار مهم است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، جو بایدن در اولین سفر خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه در تاریخ 13 تا 16 ژوئیه (22 تا 25 ژوئیه) از منطقه، یعنی اسرائیل، کرانه باختری و سپس عربستان سعودی بازدید خواهد کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز این ادعا را تکرار کرد که ما تاریخی برای پایان مذاکرات تعیین نکردیم. روی میز توافق نامه ای است که توسط ایالات متحده و متحدان اروپایی آن حمایت می شود. این قرارداد در اختیار ایران است و ایران باید برای امضای این توافق قدم پیش بگذارد.

وی با اشاره به دو دور تحریم های آمریکا علیه ایران، آنها را با هدف مقابله با تلاش های تهران برای دور زدن تحریم های کنونی دانست و گفت: ما با اقدامات قاچاق نفت ایران سروکار داریم و این اقدامات را ادامه خواهیم داد.

مشاور امنیت ملی بایدن به ادعاهای خود ادامه داد، بنابراین ایران می تواند یا بر اساس پایبندی در مقابل پایبندی به برجام بازگردد یا طبق قطعنامه شورای حکام بین المللی اتمی با افزایش فشار آمریکا و انزوای بیشتر از سوی جامعه بین المللی مواجه شود. آژانس انرژی که 30 کشور از آن حمایت کردند، از جمله این فشارها.

این مقام آمریکایی با ادعای اینکه سفر بایدن به خاورمیانه بار دیگر نقش حیاتی واشنگتن در منطقه را برجسته می‌کند، گفت: سیاست ترس از نفوذ منطقه‌ای ایران ادامه خواهد یافت: آنهایی که توسط ایران ایجاد می‌شوند، گفتگو خواهند کرد.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در مقاله ای در واشنگتن پست ضمن تاکید بر ادامه فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بر جمهوری اسلامی ایران، از اقدامات دولت قبلی این کشور در خصوص برنامه هسته ای ایران انتقاد کرد و اذعان کرد که برجام واقعاً بوده است. “کار کردن.”

در آستانه سفر خود به غرب آسیا، بایدن در مقاله واشنگتن پست خود با اعتراف به اینکه برجام و توافق هسته ای موثر بوده و کارآمد بوده است، نوشت: به نوبه خود، (به دنبال این اقدام) ایران قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن باید سرعت بخشید. پس از آن، زمانی که دولت قبلی (دولت ترامپ) تلاش کرد ایران را به خاطر این اقدام در شورای امنیت سازمان ملل محکوم کند، ایالات متحده خود را منزوی و تنها دید.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این مطلب نوشت: در رابطه با ایران با متحدان و شرکای خود در اروپا و جهان پیوسته ایم تا انزوای خود را برگردانیم، اکنون این ایران است که تا زمان توافق در انزوا است. رسیده است. .بازگشت هسته ای. ماه گذشته، بیش از 30 کشور به آمریکا پیوستند و ایران را به دلیل امتناع از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته‌اش محکوم کردند. دولت من به افزایش فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر ایران ادامه می دهد تا زمانی که تهران آماده بازگشت و پایبندی به توافق هسته ای شود.

بایدن درباره تلاش دولتش برای ادامه اعمال فشار دیپلماتیک و اقتصادی بر ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران بارها حسن نیت خود را در اجرای تعهداتش در برجام نشان داده است، اما این آمریکا بود که به طور غیرقانونی از برجام خارج شد. در این میان اروپایی ها به جای اجرای تعهدات خود در توافق هسته ای، راه واشنگتن را در پیش گرفتند و خواسته های غیرمنطقی خارج از چارچوب توافق هسته ای از تهران مطرح کردند.