بیشترین افزایش قیمت موادغذایی در ۹ سال اخیر در انگلستان


قیمت فروشگاه‌های بریتانیا با سریع‌ترین نرخ از سال ۲۰۱۱ افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، بر اساس نظرسنجی منتشر شده در روز چهارشنبه، قیمت کالا در فروشگاه‌های انگلیسی در ماه گذشته با سریع‌ترین نرخ در بیش از یک دهه اخیر افزایش یافت ودر آینده افزایش بیشتر نیز خواهد داشت.

کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا اعلام کرد که قیمت‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آوریل، سالانه ۲.۷ درصد افزایش یافت که از ۲.۱ درصد افزایش در ۱۲ ماه منتهی به مارس شتاب گرفت و بالاترین نرخ از سپتامبر ۲۰۱۱ بود.

هلن دیکینسون، مدیر اجرایی کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا اظهار کرد: تاثیر افزایش قیمت انرژی و درگیری در اوکراین همچنان در  قیمت خرده فروشی ماه آوریل تاثیر دارد.

دیکنسون با اشاره به اختلالات جدید عرضه از سوی چین که اخیرا محدودیت‌های بیشتری برای بیماری کووید- ۱۹ اعمال کرده است افزود: محصولات غیرخوراکی، به‌ویژه مبلمان، وسایل برقی و کتاب، بالاترین نرخ تورم را از زمان شروع رکوردها داشته‌اند. قیمت موادغذایی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۵ درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش در ۹ سال اخیر است.

اندازه‌گیری تورم کنسرسیوم خرده‌فروشی بریتانیا، قیمت‌های فروشگاه‌ها را پوشش می‌دهد و با شاخص رسمی قیمت‌های مصرف‌کننده بریتانیا قابل مقایسه نیست و در ماه مارس به بالاترین حد در ۳۰ سال گذشته یعنی ۷ درصد رسید.

دیکنسون گفت: «خرده‌فروشان تمام تلاش خود را برای پایین نگه‌داشتن قیمت‌ها ادامه خواهند داد اما این موضوع بر آنها فشار می‌آورد و متاسفانه، مشتریان باید خود را برای افزایش بیشتر قیمت‌ها و مسیر پر دست‌انداز پیش رو آماده کنند.