تاریخچه تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات خودرو


به گزارش تسنیم، جلال رشیدی کوچی گفت: آئین نامه واردات خودرو در 10 نقطه به تصویب وزارت صنعت رسیده است. یکی از نکات این آیین نامه تخصیص یک میلیارد دلار ارز دولتی است یعنی ارزی که از سوی دولت و بانک مرکزی برای واردات تخصیص می یابد به خودرو مربوط می شود.

یکی از اعضای کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس افزود: اکنون اگر قوانین واردات خودرو دیر اجرا می شود، دلیلش این است که بانک مرکزی درباره این ماده صحبت می کند و این مبلغ را تخصیص می دهد. اینکه دولت نیازی به تخصیص ارز برای واردات ندارد چرا؟که باعث ایجاد رانت و فساد می شود.

رشیدی کوچی ادامه داد: این سقف یک میلیارد دلار است که اگر آن را بر 20 هزار دلار تقسیم کنید، تقریباً 50 هزار خودرو به دست می آید که تاثیری در بازار ندارد، دولت از واردات حمایت نمی کند.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس افزود: در خارج از کشور سرمایه داران بزرگی داریم که ایرانی هستند و می خواهند از سرمایه خود در ایران استفاده کنند چون بازار جذابی است و وقتی سرمایه تبدیل به خودرو می شود سود حاصل از آن به دست می آید. خودروها می توانند در چرخه تولید مورد حمایت مدیریت قرار گیرند و به عنوان خدمات پس از فروش می توانیم از گردش مالی و گردش مالی حمایت کنیم.

به گفته این معاونت باید از امکانات ارزی که در آن کسری نداریم استفاده کنیم و علاوه بر آن این سقف ها برداشته شود.