تاریخچه تلسکوپ جیمز وب و شهید مصطفی چمران


به گزارش جهان نيوز، طی چند روز گذشته شاهد انتشار تصاویری از پیشرفته ترین تلسکوپ فضایی جهان بودیم. تلسکوپی که به فضا رفت تا اولین روزهای شکل گیری جهان را در 13 میلیارد سال پیش به بشر نشان دهد و درک ما از جهان را تغییر دهد.

متخصصانی از ناسا، کانادا و اروپا در ساخت این تلسکوپ شرکت داشتند و بیش از دو هزار دانشمند و تنها 10 هزار نفر در ساخت آن مشارکت داشتند.

می‌توان تصور کرد که افرادی که در ساخت این تلسکوپ بسیار مهم نقش داشته‌اند، همگی از اروپا و آمریکا هستند و در میان این متخصصان فضایی هیچ‌گاه کسی از ایران نبوده است.

اما سال ها پیش در میان این دانشمندان جوانی از مناطق جنوبی تهران حضور داشت. جوانی که در تمام دوران تحصیل برایش تعالی به یک درس عادی تبدیل شد و همیشه دانش آموز ممتاز و کلاس اولی بود، به همین دلیل با بورس تحصیلی به آمریکا رفت تا شاگردان ممتاز بفرستد و در کنار مشهورترین دانشمندان جهان قرار گرفت. در کالیفرنیا و دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما دریافت کرد.

او سپس در یکی از آزمایشگاه‌های ناسا مشغول به کار شد، در آمریکا ازدواج کرد و زندگی آرام و مرفهی داشت، اما اعتقاداتش او را مجبور کرد که زنجیر این زندگی راحت را بشکند و به جنوب لبنان برود تا در کنار غریبه‌ها و مظلومان به مبارزه با صهیونیست‌ها بپردازد. شیعیان. این منطقه برای پرداخت

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و با توجه به سطح تحصیلات و تجربه و همچنین آشنایی با تجهیزات نظامی، مسئولیت آن سالها را نیز بر عهده گرفت.

سرانجام با شروع جنگ تحمیلی برای نبرد با دشمنی که به سوی میهن می رفت، به جبهه رفت و ستاد جنگ های نامنظم را تشکیل داد و در آخرین روز بهار سال 1360 این اسطوره را از ما گرفت.

این افسانه کسی نیست جز مصطفی چمران.