تاریخچه خانواده های همراه با سگ!


اخیراً در برخی محافل شنیده می شود که دلیل عدم رشد جمعیت، مقاومت برخی زوج ها برای بچه دار شدن است، آیا چنین مولفه ای وجود دارد؟ دلیلش را توضیح دهید.

ببینید ما با معضلی به نام جمعیت روبرو هستیم، جمعیت یک موضوع مهم اجتماعی است که افزایش یا کاهش آن در هر جامعه ای نیازمند توجه به مولفه های متعددی است که از جمله آنها می توان به مسائلی اشاره کرد. سبک زندگی یکی از این مؤلفه هاست، شیوه زندگی ما تغییر کرده و تحت تأثیر عوامل دیگری مانند اقتصاد، نوع معماری، روابط اجتماعی و آگاهی است که همه اینها بر جمعیت تأثیر می گذارد.

با توجه به آمار ازدواج ها و طلاق ها در سال های اخیر شاهدیم که تعداد ازدواج ها در سال های اخیر نسبت به طلاق افزایش نداشته است، اما تعداد ازدواج ها کاهش یافته است. وقتی در جامعه با چنین وضعیتی مواجه می شویم کمی سخت است که منتظر افزایش شاخص جمعیت باشیم.

علاوه بر این، ما با تغییر استراتژی جمعیتی مواجه شدیم و این تغییر از زمانی شروع شد که قوانین را تغییر دادیم، یادتان باشد وقتی بیش از سه فرزند بیمه نبودند، آمدند و بیمه نامه ها را تغییر دادند، مثل بیمه، یارانه و … سیاست ها تغییر کرد، علاوه بر آن سیاست کلی خانواده و جمعیت به تصویب رسید.

وام ازدواج تنها راه حل نیست

ما با وضعیت کاهش زاد و ولد و در نتیجه افزایش نسبت جمعیت سالمند مواجه هستیم، امروزه جمعیت در سن ازدواج ما تمایل کمتری به ازدواج دارند. سیاست جدیدی را اعمال کرده ایم که می توان آن را دو سیاست آتی در این حوزه نامید و علیرغم تاکیدات مکرر مسئولان در این زمینه، نتیجه این دو سیاست عملاً منجر به افزایش جمعیت نشده است.

ما فکر می کنیم وام دادن می تواند مشکل ازدواج را حل کند، اما تجربه نشان می دهد که اینطور نیست، نمی خواهیم بگوییم قرض بگیرید و حمایت کنید و به جوانان ندهید. از گذشته تا به امروز بحث جمعیت در ادبیات شفاهی مسئولان و رسانه ها بسیار قابل توجه بوده است، اما در این حوزه تغییری صورت نگرفته که بخشی از آن به اقتصاد و بخشی به آینده بازمی گردد، هرچند که برخی شغل دارند، درآمد دارند، اما به سمت ازدواج حرکت نمی کنند، البته مولفه هایی مانند نگرانی از آینده، بی بصیرت و حتی نداشتن مسئولیت، میل به ازدواج را موثر کاهش می دهد.

آخرین آمار نشان می دهد که حدود 11 میلیون نفر در سن ازدواج در کشور وجود دارد و اگر یک فرزند در سن ازدواج به جمعیت بیاوریم، 11 میلیون نفر به جمعیت ما اضافه می شود، این اتفاق نیفتاده است و خیلی سخت است. برای رسیدن به این جمعیت

نگاه زن و شوهر به تغییرات جامعه گره خورده است

آیا سیاست کلی جمعیت که قرار بود نقش مهمی داشته باشد می تواند این نقش را ایفا کند و جوانان را به ازدواج تشویق کند؟

یادم می آید زمانی برای تحقیق به روستاها می رفتیم، از مردم می پرسیدیم چند فرزند دارید، می گفتند نمی دانند، فقط می بینیم که سر سفره ها چند نفر جمع شده اند و از این طریق آمار داریم. بچه های ما.

اما امروزه نیازهای زندگی کاملا متفاوت است و هر کودکی باید سالانه هزینه های زیادی را خرج کند، نمی توان گفت که تولد فرزند هیچ هزینه ای ندارد، این را همه می دانند. باید بدانیم که شرایط اجتماعی بر تشویق، تمایل یا عدم تمایل زوجین به بچه دار شدن یا بچه دار شدن بیشتر تأثیر می گذارد.

اگر شاهد افزایش جمعیت بودیم، در اجرای سیاست کلی جمعیتی باید این اتفاق می افتاد، زیرا همه چیز برای این امر فراهم شده است، اما دیدیم که این اتفاق نیفتاد! بیش از دو دهه است که بحث کاهش جمعیت و کاهش زاد و ولد در ایران مطرح شده است و هیچکس منکر این موضوع نیست.

طبق آخرین آمار حدود 10 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و گفته می شود در 30 سال آینده به ازای هر 3 نفر یک نفر بالای 60 سال خواهیم داشت. البته تا حدودی می توان این را موفقیت در حوزه سلامت و امید به مراقبت و تغذیه دانست، اما بخشی از آن کاهش زاد و ولد است. اینکه خیلی زود به سمت کاهش جمعیت پیش می رویم. این می تواند پیامدهای زیادی برای جامعه داشته باشد. من فکر می‌کنم اتفاق عجیبی در کشور ما وجود ندارد، بلافاصله این اتفاق نیفتاد، این موضوع دو دهه است که مطرح می‌شود و فکر می‌کنم این موضوع یک نگرانی جدی در جامعه است.

جمعیت کشور زیاد نمی شود، شما جوان هستید و می دانید. با این وام ها جمعیت زیاد نمی شود البته ممکن است در مقطعی از این موضوع استقبال شود اما تجربه نشان می دهد که با این نوع وام به 2 نفر بدهکار به جامعه بدهکار هستیم.

پرسش از جمعیت به گونه ای نیست که بتوان گفت پرداخت هزینه اشیاء می تواند اثرات مثبتی داشته باشد، بلکه روند تغییر سبک زندگی و ساختار خانواده است و این روند که غیرعادی است در افزایش آن نقش بسزایی دارد. یا کاهش یابد.

امکاناتی که همه ندارند!

آیا در زمینه جمعیت و افزایش آن به طور کلی موفق بوده ایم؟

متاسفانه در بخشنامه های صادر شده شاهد مشکلات اجتماعی نیستیم، بخشنامه های صادر شده باعث بی اعتمادی می شود، وقتی به این بخشنامه ها توجه نشود باعث بی اعتمادی به قانون و بخشنامه می شود. به طور کلی، زمانی که یک موضوع به درستی مطرح می شود، پیام آن این است که باید به درستی بررسی و فکر شود. هر وقت بحث ازدواج جوانان مطرح می شد بلافاصله گفتیم وام را پرداخت می کنیم، شرایط را فراهم می کنیم و حتی می گفتیم روی مسکن آنها کار می کنیم.

ما طبق آخرین آمار در کشورمان حدود 24 میلیون خانوار داریم که بیشتر آنها خواهان داشتن یک فرزند هستند و البته اغلب برای اثبات مردانگی و زنانگی است که منجر به تولد فرزند می شود. زوج برخی از این زوج ها یکی از شروط ازدواج را دارند که ما نمی خواهیم به این زودی بچه دار شویم که نشان می دهد نمی خواهم در مورد مقاومت صحبت کنم، بلکه تصور سبک زندگی است که قابل مدیریت نیست. با دادن این فرصت ها شاید اگر بتوانیم دید روشنی نسبت به مردم داشته باشیم، بدون ترس از آینده زندگی کنیم، می‌توانیم شاهد افزایش ازدواج باشیم و حتی شاید در 3 تا 4 سال بعد از ازدواج شاهد تولد فرزند باشیم. در خانواده. زندگی زن و شوهر

اگر این جمعیت 11 میلیونی جوان مجرد کشورمان، حتی 5 میلیون نفر، بخواهند ازدواج کنند، تا چند سال آینده بخشی از دغدغه های ما حل می شود. البته زیرساخت های کشور باید تقویت و آماده پذیرایی از جمعیت 150 میلیونی باشد، باید از نظر زیرساختی، آب و… تقویت شویم.

توانایی زوج های نابارور در افزایش جمعیت

ناباروری زوج های نابارور تا چه اندازه می تواند در افزایش جمعیت کشور موثر باشد، آیا این گروه ها مورد حمایت جامعه هستند؟

من می گویم ناباروری یکی از حوزه های بهداشت و درمان است، با توجه به نیاز هر فرد در جامعه باید خدمات درمانی ارائه و حمایت شود، این یک بحث جدی است. از زوج های نابارور باید حمایت شود زیرا نیازمند خدمات درمانی هستند و نباید مانع از دسترسی این خانواده های نابارور به خدمات پزشکی و درمانی و غیره شد، همه اینها باید در خدمت آنها باشد و حتی بیمه حمایت شود. کارکردی که یکی از وظایف دولت است و می تواند دغدغه های مردم را در این حوزه ها کاهش و به حداقل برساند.

از هیچ توانایی برای کمک به مردم و تامین فرزندان غافل نشویم، زیرا این توانایی می تواند باعث آگاهی بیشتر شود، لازم است پوشش های درمانی و بیمه ای افزایش یابد یا حتی اقداماتی برای ارتقای کودکان انجام شود. ساخته شده در دو هفته، یک سال و دو سال، این باید در نظر گرفته شود.

با داشتن حیوانات خانگی از بچه دار شدن فرار کنید

فارس: برخی برای پرهیز از بچه دار شدن به حیوانات خانگی روی می آورند، به نظر شما حیوانات خانگی می توانند این نیاز زوج ها را برطرف کنند؟

ارتباط انسان و حیوان یک رابطه دیرینه است، اما می‌توانم بگویم که گاهی برخی از زنان برای دوری از تنهایی به حیوانات روی می‌آورند و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و به دنبال جایگزینی حیوان خانگی با کودک هستند، اگرچه نگهداری از حیوانات نیز هزینه بر است، اما فرار از تنهایی به این دامن سگ ها و حیوانات دیگر پناه می برند و عشق را با آنها در میان می گذارند، این به تغییر سبک زندگی برمی گردد.از این دسته بپرسید: آیا سگ می تواند طراوت و نشاطی را که کودک در زندگی به دنبال آن است ایجاد کند؟ البته که نه.

وقتی شیوه زندگی ناخودآگاه یا آگاهانه تغییر می کند و عرف از جاهای دیگر وارد کشور می شود، وحی و طرفدار می شود، طبیعتاً باید منتظر وسعت آن باشیم. از جمله این عوارض می توان به ارتباط برخی از زوج ها با سگ ها اشاره کرد. بنابراین امروز شرایط خاصی را در جامعه تجربه می کنیم. من معتقدم باید نگاه دقیق تری به ارتقای روابط انسانی در جامعه داشت.