تاریخ دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان مشخص نشد/ همسایگان در ائتلاف علیه ایران شرکت نمی کنند


به گزارش ایسنا، مدیرکل حوزه خلیج فارس وزارت امور خارجه ایران نیز در گفت وگو با خبرگزاری روسی اسپوتنیک، با بیان اینکه مذاکرات ایران و عربستان هنوز به سطح دیپلماتیک نرسیده است، گفت: تاریخ دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان هنوز مشخص نشده است. با ادامه گفت و گو می توان زمینه گفت و گوی سیاسی بین وزارتخانه های خارجه دو کشور را ایجاد کرد.

متن کامل مصاحبه علیرضا عنایتی، دستیار وزیر امور خارجه، مدیرکل حوزه خلیج فارس وزارت خارجه ایران با اسپوتنیک روسیه:

همکاری روسیه و ایران در منطقه و با کشورهای شورای همکاری را چگونه ارزیابی می کنید؟ و آیا سفر آتی پوتین به تهران در این زمینه کمکی خواهد کرد؟

پاسخ: روابط ایران و روسیه در حال توسعه و گسترش است و این روابط در چارچوب منافع متقابل دو کشور انجام می شود، اما دولت روسیه روابط قوی و پویایی با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس دارد و این روابط وجود دارد. در ابعاد مختلف و شما می توانید آن را ببینید. طبیعتاً ما از این اقدامات تحت هر شرایطی که برای آرام کردن منطقه و گسترش دامنه همکاری‌های ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس رخ دهد، استقبال می‌کنیم. ساختن ایران در چارچوب همکاری با همسایگان خود اعم از همسایگان جنوبی در خلیج فارس و همسایگان شمالی، شرقی و غربی که بر این اساس رئیس جمهور ایران بر اولویت همسایگان، توسعه روابط با این کشورها بر اساس حل مشکلات تاکید کرد. از طریق تفاهم و گفتگو

امیدواریم ایران و کشورهای منطقه بتوانند دامنه همکاری های خود را گسترش دهند.

شنبه هفته آینده (25 تیرماه) نشستی با حضور شش کشور شورای همکاری خلیج فارس، مصر، اردن، عراق و آمریکا در شهر جده عربستان برگزار می شود. در نگاه اول و همانطور که در رسانه ها اعلام شد، این نشست علیه ایران و با هدف تشکیل ائتلاف عربی علیه تهران است. آیا این دیدار و نتیجه آن بر مذاکرات شما با سعودی ها و برخی کشورهای عربی دیگر تأثیر خواهد گذاشت؟ این نشست و اهداف آن را چگونه می بینید؟

پیگیر اخبار این دیدار هستیم. اهداف این نشست در رسانه ها اعلام شد. این تصور که این نشست می تواند با هدف مقابله با ایران یا تشکیل ائتلاف علیه ایران باشد، بیشتر از سوی رسانه های رژیم صهیونیستی و یا برخی از مقامات این رژیم مطرح می شود. گمان می رود مقامات رژیم صهیونیستی در راستای تشکیل این اجلاس به سمت مقابله با ایران و یا تشکیل ائتلاف علیه ایران حرکت می کنند. ما با همسایگان خود رایزنی هایی داشتیم و آنها تاکید کردند که در هیچ ائتلافی علیه ایران نخواهند بود و چنین ائتلافی علیه ایران را قبول ندارند و بسیار مراقب هستند که این اجلاس طرف ضد ایرانی را بگیرد. تاکید می کنیم رژیم صهیونیستی نمی تواند علیه ایران به این اجلاس برود. در عمل تاریخ نشان داده است که هر ائتلاف، طبقه بندی یا جهت گیری علیه ایران مبنایی فرامنطقه ای دارد و از بیرون سازماندهی می شود. این معیارها که می توان از خارج برای منطقه تعیین کرد، در دوره 2017 نیز مطرح شد، اما به طور کامل شکست خورد. در مقایسه با آنچه در منطقه می گذرد، همکاری و نزدیکی با یکدیگر را در اولویت قرار می دهیم و انتظار داریم این اجلاس متاثر از کنایه های مقامات رژیم صهیونیستی یا رسانه های صهیونیستی یا برخی دیگر از آمریکا و سایر نقاط جهان باشد. پست نشود انتظار داریم در اجلاس جده موضوعاتی در قالب ائتلاف ضد ایرانی یا آنچه در خاورمیانه به نام ناتو شناخته می شود و در برخی موارد علیه ایران به کار رفته است، مورد توجه قرار نگیرد.

وزیر امور خارجه ایران آقای امیرعبداللهیان اظهار داشت که شباهت های زیادی بین ایران و مصر وجود دارد و تقویت روابط بین آنها برای منطقه و جهان اسلام مفید است. و برخی گزارش های رسانه ای در مورد گفتگوهایی صحبت می کنند که بین شما و مصری ها و بین شما و اردنی ها در جریان است. آیا این گزارش های رسانه ای صحت دارد و در حال حاضر مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیم بین تهران، قاهره، تهران و امان در جریان است؟ و اگر بحث هایی می شود، هدف و فایده آن چیست؟

طبیعتا ایران مصمم به توسعه روابط با کشورهای عربی و اسلامی است و این راهبرد همیشگی جمهوری اسلامی است. اما در مورد مصر و اردن، مطمئناً می دانید که ما با اردن روابط رسمی داریم، سفارت اردن در اینجا فعال است و سفارت ما نیز در اردن فعال است و جلسات متعددی بین نمایندگان ما و اردن انجام شده است. مقامات مربوطه. در رابطه با مصر، علیرغم عدم وجود روابط سیاسی، یک دفتر دفاعی مصر در ایران وجود دارد و همچنین یک دفتر دفاعی ایران در قاهره وجود دارد و روسای هیئت ها با مقامات مربوطه ملاقات می کنند، یعنی ما با اردن روابط سیاسی داریم. و قاهره روابط دیپلماتیک دارد.

بنابراین، بین ما و اردن و بین ما و مصر، در واقع هیچ گاه شکافی به معنای عدم گفتگو وجود نداشته است، اما اینکه اتفاق جدیدی رخ داده است، به نظر من، بیشتر در این زمینه قابل تفسیر است. از گزارش های رسانه ای

در ماه های اخیر 5 دور مذاکره بین مقامات ایران و عربستان سعودی در عراق انجام شده است، آیا دور جدیدی در راه است؟ و آیا چشم اندازی برای احیای روابط و تبادل نمایندگی های دیپلماتیک بین دو کشور وجود دارد؟ در مورد افتتاح سفارتخانه ها در آینده نزدیک چطور؟

از آوریل 2021، ما پنج دور مذاکره داشته ایم. ما در این مذاکرات پیشرفت های خوب و ملموسی داشته ایم. در نتیجه این مذاکرات، دیپلمات های ایرانی با سازمان همکاری اسلامی تسویه حساب کرده و در حال انجام وظایف خود هستند. حج امسال با تایید مقامات عربستان برگزار شد و اکنون زائران ایرانی با خیالی آسوده به انجام وظایف خود در عربستان پرداختند. در برخی مجامع منطقه ای و بین المللی نوعی صلح بین ما و عربستان وجود دارد و شاید در جاهایی همکاری وجود داشته باشد. در این پنج دور مذاکره با یکدیگر اقدامات اجرایی و جزئی انجام داده ایم. اگر طرف سعودی برای دور بعدی آماده باشد و آماده ورود به مرحله بعدی باشد که می تواند در قالب گفت و گوی سیاسی باشد، جمهوری اسلامی از این امر استقبال خواهد کرد.

اعلام شد که در دور پنجم مذاکرات، شما و سعودی ها بر سر «نقشه راه مشترک برای عادی سازی روابط» به توافق رسیدید. می توانید در مورد این نقشه و جزئیات آن به ما بگویید؟

پاسخ: همانطور که قبلا توضیح دادم، ما برخی از فعالیت های اجرایی را به پایان رسانده ایم و آماده ورود به مرحله جدیدی از مذاکرات با طرف سعودی هستیم.

رسانه هایی مانند (الشرق الاوسط، المدی العراقیه) به نقل از منابع متعدد گزارش دادند که مرحله نشست های امنیتی طرف ایرانی و عربستانی به پایان رسیده است و هر دو طرف امروز وارد مرحله دیدار شده اند. با بعد دیپلماتیک… آیا واقعا مذاکرات دو کشور در سطحی است که به سطح دیپلماتیک رسیده اند؟

پاسخ: هنوز نه

آیا سفر آتی وزرای خارجه ایران و عربستان به بغداد برای اعلام روابط دیپلماتیک رسانه ای شده در آینده نزدیک انجام می شود؟

تاریخ دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان هنوز مشخص نشده است. با ادامه گفت و گو می توان زمینه گفت و گوی سیاسی بین وزارتخانه های خارجه دو کشور را ایجاد کرد.

روابط محرمانه اسرائیل و عربستان روز به روز تشدید می شود و اعلام شده است که نیروهای هوایی و ضد هوایی اسرائیل و برخی کشورهای عربی در کشورهای هم مرز با فارس و کشورهای نزدیک به ایران ادغام خواهند شد… چطور این کار را بکنیم؟ آیا این تهدید را می بینید؟ ?

ما گزارش مفصلی از روابط عربستان با اسرائیل نداریم تا در این مورد اظهار نظر کنیم. اما با توجه به ورود اسراییل به منطقه خلیج فارس و برقراری روابط با برخی کشورها ابراز نگرانی جدی کردیم و تاکید کردیم که رژیم صهیونیستی یک رژیم اشغالگر است و طبیعتا تهدید و مخل امنیت است و حضور این رژیم در منطقه با این رویکرد اتخاذ شده است. طبیعتاً اگر شاهد این واقعیت هستیم که رژیم صهیونیستی عنصری تهدید کننده و عامل بی ثباتی و تنش در منطقه است، باید در این زمینه بسیار هوشیار و حساس باشیم.

شما همیشه اعلام می‌کنید که سیاست حسن همسایگی را ترجیح می‌دهید و برای برقراری روابط حسنه با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس تلاش می‌کنید و همواره اعلام می‌کنید که آمریکا و اسرائیل در تلاش برای خراب کردن این روابط هستند. آیا روابط شما با امارات در حال حاضر در سطح مطلوبی است؟ یا رابطه امارات و اسرائیل بر این امر تأثیر می گذارد؟

پاسخ: در زمینه روابط با امارات در بخش اقتصادی و تجاری، روابط ما رو به رشد است و حجم مبادلات ایران و امارات نیز افزایش یافته است. علاوه بر این، ما جلسات متعددی در وزرا داشتیم و وزیر امور خارجه ایران برای تسلیت درگذشت شیخ خلیفه بن زاید به امارات رفت و در آنجا دیدار طولانی با شیخ محمد بن زاید داشت و هر دو طرف بر اهمیت روابط ضروری تاکید کردند. گسترش یابد.

روز گذشته وزیر محیط زیست امارات در اجلاس محیط زیست ایران حضور یافت و تفاهم نامه دوجانبه کنترل گرد و غبار بین طرف ایرانی و اماراتی امضا شد. سفرهای متقابلی بین ایران و امارات وجود دارد. ضمن هشدارهای لازم در خصوص تهدید رژیم صهیونیستی در منطقه و جمهوری اسلامی ایران، معتقدیم روابط ایران با امارات و سایر کشورهای منطقه بر اساس سیاست همسایگی قابل توسعه و گسترش کامل است.