تاکید امیر عبداللهیان بر حل سریع مشکل حق آبه ایران از گیرمند


به گزارش فارس، بر اساس دستور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در خصوص اقدامات بعدی در خصوص موضوع حق آبه جمهوری اسلامی ایران در خرمند، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با امیرخان سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد. متقی عصر پنجشنبه 15 مرداد.

یادآور می شود، آیت الله رئیسی در جلسه هیات وزیران، وزرای امور خارجه و نیروهای مسلح را موظف به استیفای حق آبه ایران از رودخانه گیرمند کرد و گفت: دولت مردمی در استیفای حقوق مردم کوتاهی نخواهد کرد. ملت در هر صورت».

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه کشورمان 12 تیرماه در گفت و گوی تلفنی با امیرخان متقی خواستار همکاری جدی هیئت حاکمه افغانستان برای حل و فصل موضوع حق آبه ایران از گیرمند شد.

* اگر موضوع حق آبه ایران از گیرمند به سرعت و جدی حل نشود

امیرعبداللهیان شامگاه پنجشنبه (15 مرداد) در گفت و گوی تلفنی با امیرخان متقی درباره بارندگی های اخیر و جاری شدن آب رودخانه گیرمند ابراز امیدواری کرد که هیچ مانع مصنوعی برای ورود آب به رودخانه وجود نداشته باشد. جمهوری اسلامی ایران و تامین حق آبه ایران.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: واگذاری حق آبه به ایران شاخص مهمی برای سنجش میزان تعهد هیئت حاکمه افغانستان به انجام تعهدات بین المللی خود در قبال ایران است.

امیرعبداللهیان با اشاره به مطالبه جدی مردم و نمایندگان سیستان و بلوچستان در شورای اسلامی از وزارت امور خارجه افزود: اگر موضوع حق آبه ایران از گیرمند به سرعت و با جدیت حل و فصل نشود، این امر به دنبال دارد. پیامدهای منفی تاثیرات آن در سایر زمینه های همکاری بین دو کشور.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به زودی هیاتی بلندپایه از وزارت نیرو برای بررسی و رفع موانع موجود و رایزنی با مقامات افغانستان در زمینه حقوق آب به این کشور سفر خواهد کرد.

به گزارش فارس، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو چهارشنبه ۱۴ مرداد در حاشیه جلسه شورای دولت با اشاره به اهمیت دیپلماسی آب گفت که برای احقاق حق آبه گیرمند به افغانستان سفر خواهد کرد.

به گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در نشست هفتگی 14 اردیبهشت ماه جاری در جمع خبرنگاران گفت: حقوق آب یک توافقنامه بین ایران و افغانستان است که سال هاست برقرار است و ایران در تلاش است. برای تحقق آن حاکم معقول و باثبات در منطقه که همه مسائل و اختلافات را از طریق توافق طرفین و از طریق گفتگو و راه های دیپلماتیک حل و فصل می کند و این موضوع بارها در برابر رهبری افغانستان مطرح شده است. کمیساریای عالی آب جلساتی برگزار کرده و دولت افغانستان اقدامات ناکافی انجام داده است. امیدواریم مسیری که می بینیم به اقدام قطعی و سازنده منجر شود.

* افغانستان باید از فعالان اقتصادی ایرانی در این کشور حمایت کند

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از گفتگوی تلفنی خود با امیرخان متقی به علاقه فعالان بخش خصوصی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در اقتصاد افغانستان اشاره کرد و اظهار داشت: ایران از حضور و فعالیت بخش خصوصی خود در افغانستان حمایت می کند. و در عین حال انتظار دارد که مقامات افغانستان نیز با توجه به اهمیت فعالیت بخش خصوصی در اقتصاد افغانستان، از فعالان اقتصادی ایرانی در این کشور حمایت کنند.

* ما به حقوق آب ایران پایبند هستیم

امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان نیز روابط دو کشور را برادرانه و با هدف کمک به مردم افغانستان توصیف کرد.

وی ضمن خوشامدگویی به هیئت وزارت نیرو گفت: «ما به حقوق آب ایران پایبند هستیم. وقتی آب باشد به ایران منتقل می کنیم.

امیر عبداللهیان در پاسخ گفت: می توانیم با تشکیل تیم فنی و عملیاتی مشترک، رودخانه را به مسیر خود برگردانیم تا مردم دو طرف مرز دچار هدر رفت آب نشوند.

امیرخان متقی به سفر هیأت وزارت کشاورزی افغانستان به تهران اشاره کرد و خواستار توسعه بیشتر همکاری های دو کشور شد.

امیرخان متقی همچنین ارزیابی خود را از نشست اخیر تاشکند درباره افغانستان ارائه کرد.