تاکید رئیس جمهور عراق بر ضرورت احیای برجام و بهبود روابط ایران و عربستان


برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان در پاسخ به این سوال که آیا جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا باید به دنبال احیای توافق هسته‌ای و برقراری روابط دیپلماتیک با ایران باشد، گفت: ایران بازیگر بزرگی در این بخش است. [خاورمیانه] از جهان ما با ایران مرزهای طولانی، تعامل اجتماعی و فرهنگی و منافع مشترک امنیتی داریم. بنابراین این موضوع برای ما، برای منطقه و برای کل جهان پیامدهایی خواهد داشت.

صالح ادامه داد: هیچ راه حل نظامی برای این مشکل وجود ندارد. ما پایان دیپلماتیک داریم [رد شدن از] این یک بن بست است و ما به یک اقدام امنیتی در خاورمیانه نیاز داریم تا بتوانیم با تروریسم در آن مبارزه کنیم که هنوز یک مشکل بزرگ است. به وضعیت سوریه نگاه کنید، به شمال سوریه نگاه کنید، به شبه نظامیانی که در آنجا وجود دارند و در سوریه مستقر شده اند و نه تنها برای خاورمیانه، بلکه برای کل جهان تهدید هستند. این را با افغانستان در سال 2001 مقایسه کنید، زمانی که چند نفر در غارهای دورافتاده افغانستان بودند و توانستند آن حمله هولناک 11 سپتامبر را انجام دهند. اکنون ما در مورد هزاران نیروی آموزش دیده و با تجربه در کشوری در قلب خاورمیانه متمدن صحبت می کنیم. این یک ریسک است. برای مقابله با این عوامل باید با همسایگان خود در یک ساختار مشترک متحد شویم.

وی در همین راستا ادامه داد: همچنین باید به مشکلات اساسی که خاورمیانه با آن دست به گریبان است از جمله اشتغال، مشکلات اقتصادی که با آن روبه رو هستیم و تغییرات آب و هوایی بسیار جدی که کل منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد، رسیدگی کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با این تفاسیر از احیای توافق هسته ای حمایت می کنید، گفت: بله، البته.

رئیس جمهور عراق با حمایت از بهبود روابط ایران و عربستان در این گفتگو گفت: عراق نقش مهمی در این زمینه ایفا می کند و تلاش می کند میان سعودی ها و ایرانی ها میانجیگری کند. مذاکراتی در بغداد بین ایران و سایر همسایگان عرب انجام شد و فضای مهمی ایجاد شد. در نهایت، ما باید پشت میز بنشینیم و در مورد مسائلی که برایمان مهم است بحث کنیم. به هر حال، آمریکا مهم است، جهان مهم است، اما اولویت‌های ما در بخشی از جهان که در آن قرار داریم نیز اهمیت دارد.