تجدید مراقبت های بهداشتی: آینده Aducanumab – به عنوان یک دارو و به عنوان یک محصول مالی


به طور خلاصه: FDA اخیراً (احمقانه) آنتی بادی مونوکلونال بیوژن aducanumab را به عنوان درمانی برای بیماری آلزایمر تأیید کرده است. این کار را بر اساس یک نقطه پایانی جایگزین یعنی کاهش پلاک آمیلوئید انجام داد، اگرچه در کارآزمایی‌های متعدد، این با بهبود بالینی مرتبط نبود. این شرکت ادعا می کند که بهبود بالینی مبتنی بر بیمارانی است که دوزهای بالا را در یکی از دو کارآزمایی بالینی مصرف کرده اند که به دلیل عدم فایده متوقف شده است. پست سفارشی تجزیه و تحلیل. بر اساس یک مقاله دیدگاه NEJM که توسط سه عضو کمیته مشاوره FDA نوشته شده است، این بیماران در مقیاس بالینی (رده بندی دمانس بالینی – مجموع وجوه) بهبود مطلق 0.39 داشتند، اما “تفاوت بالینی بسیار کم” داشتند. [on this scale from 0 to 18] آنها به طور کلی 1 به 2 در نظر گرفته می شوند. “کمیته مشورتی FDA تا حد زیادی متقاعد نشده بود که این دارو موثر است، اما FDA مسیر “تأیید سریع” را طی کرد و به هر حال آن را تایید کرد، به این دلیل که رسوبات آمیلوئید را کاهش می دهد.”

لغو رضایت – بهترین مورد در آینده، اما بعید است

بهترین حالت برای اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است، لغو رضایت است، و من فکر می کنم که ما باید کاملاً هزینه کنیم تا این شانس را داشته باشیم که این اتفاق می افتد. حجم صداهای آگاه معترض به تصویب سریع تا حدودی دلگرم کننده است و ممکن است نشان دهنده حمایت گسترده از چنین حرکتی باشد. با وجود این، این یک احتمال بسیار دور است، با رهبری FDA به شدت مخالف است، اگر چه دو کمیته کنگره قرار است تایید را بررسی کنند. بنابراین اگر ابطال اتفاق نیفتد (و باید بگویم که این اتفاق نخواهد افتاد)، پس حالا چه؟

آینده به گفته حامیان

اگر کسی به حرف های طرفداران این دارو گوش دهد، آنچه در آینده به وقوع خواهد پیوست، عصر طلایی برای پیشرفت در درمان بیماری آلزایمر خواهد بود. بله، Aduhelm ممکن است به طور کلی موثر نباشد، اما یک شروع است و ممکن است به برخی افراد بسیار بیشتر از میانگین نمره نشان می دهد کمک کند. به عنوان یک شروع، داروهای بهتری به دنبال خواهد داشت و شروع یک دوره جدید خواهد بود. قیمت بالا موجه است زیرا آلزایمر مشکل بزرگی است، بنابراین حتی کمک های ناچیز نیز ارزش فوق العاده ای دارد، به خصوص اگر با پرش بیشتر تولیدکنندگان دارو در سبد خرید، به پیشرفت بیشتر سرعت بخشد.

یک سناریوی واقعی تر

فکر می‌کنم برخی از افراد، از جمله جانت وودکاک، رئیس اداره غذا و دارو، خود را نسبت به آینده طلایی بالا متقاعد کرده‌اند، اما فکر می‌کنم این یک افسانه مضحک است و احتمالاً مانند برف در ماه جولای خواهد بود. بنابراین نسخه من از سناریوی صورتی این است: بیمه‌گران و قانون‌گذاران تا حدودی یک Aduhelm را دریافت می‌کنند، و برای تعداد زیادی از مردم تجویز می‌شود، اما نه در مقیاسی که در ابتدا انتظار می‌رفت. ثابت شده است که عوارض جانبی تورم مغز خیلی آزاردهنده نیست، و اگرچه اثرات بالینی به طور کلی کم است، اما به برخی از افراد بیش از حد معمول کمک می کند، و برخی افراد مزایای قابل توجهی را برای خود درک می کنند.

حتی در این سناریوهای واقع بینانه و روزافزون، تأثیر مالی این دارو قابل توجه خواهد بود و فشار مالی زیادی را برای افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و سیستم های بیمه پزشکی ایجاد می کند. علاوه بر این، جستجو برای راه‌های امیدوارکننده‌تر برای درمان بیماری آلزایمر احتمالاً با مشکل مواجه می‌شود، زیرا ثبت نام افراد در آزمایش‌های بالینی دشوارتر و پیچیده‌تر خواهد بود، و به این دلیل که اگر شرکت‌ها مشتاق تولید داروهای ضعیف‌تر باشند، می‌توانند در این زمینه ثروت زیادی به دست آورند. به این ترتیب، انگیزه تولید دارو کاهش می یابد. شگفت انگیز است. و همانطور که الیزابت روزنتال در یک ستون عالی و جالب اشاره کرد، پس از تایید سریع، در واقع می توانیم هرگز دریابید که آیا Aduhelm واقعاً کار می کند یا خیر.

محتمل ترین آینده

بدترین اما شاید محتمل ترین سناریویی – سناریویی که من شخصاً روی آن شرط می بندم اگرچه ممکن است اشتباه کنم – این است که این دارو تأیید می شود، به طور گسترده تجویز می شود و هیچ سود قابل ملاحظه یا قابل اثباتی برای کسی نخواهد داشت و زندگی بیماران رو به وخامت می رود. . از نظر مالی و با اقدامات و معاینات پزشکی اضافی و عوارض جانبی. ناامیدان با امیدهای واهی و هزینه های واقعی تامین خواهند شد.

من فکر می کنم این احتمال بیشتری دارد، زیرا چیزی به نام شانس برابر برای موثر بودن aducanumab وجود ندارد. به دلیل ماهیت مشکوک پست سفارشی بسیاری از تجزیه و تحلیل ها و شکست داروهایی که آمیلوئید را هدف قرار می دهند، شرط هوشمندانه این است که این دارو کار نمی کند، اگرچه این امر قطعی نیست.

آدوکانوماب و پول

آینده آدوکانوماب به عنوان یک محصول دارویی مبهم و نامشخص است، اما آینده آدوکانوماب به عنوان یک محصول مالی چیز دیگری است. او به دنبال استخراج مبالغ هنگفت پول از مردم در قالب حق بیمه، مالیات و پرداخت‌های مشارکتی است که بایوژن و سهامداران آن را تا حد زیادی غنی می‌کند.

Vinay Prasad در پادکست اخیر در مورد داروهایی که اساساً محصولات مالی هستند نظراتی داشت (18.05 دقیقه، اما برای متن کامل، گوش دادن را از 15.51 شروع کنید). او به طور خاص به آدوکانوماب که در آن زمان مورد تایید نبود، اشاره نکرد، اما بیشتر به برخی داروهای سرطان فکر می کرد. پراساد خاطرنشان کرد:

[When the FDA approves drugs without good evidence,] آنها افراد زیادی را در اکوسیستم راضی نگه می دارند، شرکت ها خوشحال هستند، ارائه دهندگان خوشحال هستند، افرادی که آزمایشات را اجرا می کنند خوشحال هستند، گروه های حمایت از بیمار که توسط شرکت ها تامین مالی می شوند، خوشحال هستند، اما افراد ناراضی افراد عادی جامعه هستند، که حق بیمه آنها در حال افزایش است و دستمزد واقعی آنها راکد یا در حال کاهش است. چون ما هزینه های بیشتری برای مراقبت های بهداشتی می پردازیم و این فرد می بیند که حقوقش بیشتر و بیشتر به خدمات بهداشتی و درمانی می رود و واقعاً این به چه معناست؟

او می گوید ما این پول را از شما می گیریم، از همه جمع می کنیم و برای همه خدمات ارائه می دهیم که ما فکر می کنیم حق بشری است، حق برخورداری از مراقبت های بهداشتی با کیفیت، و من در واقع از آن حمایت می کنم، و فکر می کنم این یک حق انسانی است، اما داشتن چیزهایی که واقعاً برای شما مفید است یک حق انسانی است – آیا داشتن روغن مار یا چیزهایی که کار نمی کنند حق انسانی است؟ من فکر می کنم در واقع یک محصول مالی است.

منظورم این است که اگر من یک مولکول بسازم ثبت اختراع است و در آزمایشی آن را به بیماران سرطانی می دهم و برخی نشانگرهای زیستی تغییر یافته را پیدا می کنم و آن را به مردم در دنیای واقعی می دهم و نه یکی از آنها یا هیچ کس در آنها. در مجموع یک روز طولانی تر زندگی می کنند و کیفیت زندگی آنها یکسان است، چه چیزی درست کردی؟ این چیزی است که شما به آن دارو می‌گویید، شما می‌گویید دارو، اما مردم بیشتر عمر نمی‌کنند، بهتر زندگی نمی‌کنند، با داروی من، در تئوری – این یک دارو نیست، یک محصول مالی است.

این محصولی است که در واقع ثروت را از افراد زیادی، از طبقه متوسط، از فقرا جمع آوری می کند و آن ثروت را به دست چند سهامدار این شرکت می برد، این یک محصول مالی معکوس است، مانند یک محصول مالی عقب مانده است. … از دیرباز سیستم های فئودالی وجود داشته است که در آن کارگران عادی مقداری از ثروت خود را به نخبگان می آورند و تا حدودی وقتی داروهای سرطان دارید که کار نمی کنند، یک سیستم فئودالی راه اندازی کرده اید، همه ما می سازیم. ثروت ما، به طوری که برخی از مردم واقعاً ثروتمند می شوند، و اینکه آیا ما سلامتی بهتری خواهیم داشت یا نه، نامشخص است. من فکر می کنم این اصل مشکل است.

ما نمی دانیم که آیا آدوکانوماب یک دارو به معنای واقعی کلمه است یا خیر. ما تقریبا مطمئن هستیم که این یک پیشنهاد تجاری خوب و پولساز است، حتی اگر روغن مار باشد. و ما می دانیم که مانند بسیاری از چیزهای امروزی، پول را از کمترین ثروت به ثروتمندترین افراد می کشد و به نابرابری کمک می کند.

و چه مقدار پول می خواهید برای استفاده های دیگر مصرف کنید؟ این هم سوال جالبی است، هر چند که جواب قطعی به غیر از «خیلی زیاد» ندارد و احتمالاً سؤالی است که بیشترین حدس و گمان و بحث را تاکنون به همراه داشته است. در مورد امور مالی و احتمالاً جنبه های دیگر بعداً پست خواهم کرد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر