تجهیز 12 آزمایشگاه آبله میمون / آماده سازی تیم واکنش سریع انستیتو پاستور


به گزارش ایسنا، دکتر رحیم سروری در همایش علمی Able Maimuni با بیان اینکه شبکه بین المللی انستیتو پاستور در حال حاضر متشکل از 33 عضو است که در زمینه تحقیقات و بهداشت همکاری خوبی دارند، گفت: پس از جنگ جهانی اول و بحث در این خصوص. کشور ما می گذرد، به جنگ جهانی دوم می رسیم، در سال 1298 برابر با 1920 انستیتو پاستور در ایران افتتاح می شود. انستیتو پاستور در ایران به عنوان یک موسسه تحقیقاتی، تولیدی، آموزشی و خدماتی با هدف ارتقای سلامت، بهداشت عمومی، کنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی فعالیت می‌کند و مفتخر است که در صد سال گذشته خدمات مفیدی ارائه دهد.

سروری ادامه داد: در 50 سال اول بخش های مختلفی در انستیتو پاستور شکل گرفت. از جمله بخش های تلقیح، واکسیناسیون، اپیدمیولوژی، تشخیص ویروس ها، باکتری ها و غیره.

وی درباره اقدامات انجام شده در تاریخچه انستیتو پاستور در کشور افزود: اولین اقداماتی که در زمینه پیشگیری از بیماری در انستیتو پاستور انجام شد واکسیناسیون علیه آبله بود. هنگام بحث در مورد هاری در سال 1301، بخش مبارزه با هاری در انستیتو پاستور تشکیل شد. اقدامات زیادی در زمینه سل وجود دارد. در زمینه بیماری هایی مانند حصبه که در آن زمان شیوع بالایی داشت، اقدامات خوبی در حال انجام است. علاوه بر این، انستیتو پاستور 5 بیماری همه گیر مرتبط با وبا را کنترل کرد و یک واکسن ساخته و استفاده شد. اقدامات بلندمدت انستیتو پاستور چنین است. همزمان طاعون در کردستان در حال گسترش است و اقداماتی در این زمینه در حال انجام است و این مناطق نیز تحت مراقبت مداوم هستند. در زمینه تب های عود کننده، این یکی از مواردی است که انستیتو پاستور آن را بر عهده گرفته و پیگیری تب های عود کننده بومی را ادامه می دهد.

وی با بیان اینکه بعدها اقدامات خوبی در انستیتو پاستور در زمینه آبله انسانی، آبله گاوی و آبله مرغان برای تشخیص افتراقی انجام شد، گفت: بعدها با تولید و واکسیناسیون آبله یکی از اقدامات خوب این بیماری است. انستیتو پاستور ایران به یک معنا می توان گفت که او یکی از قهرمانان ریشه کنی آبله در منطقه خاورمیانه خاورمیانه ایران است. در آن زمان واکسن های آبله تولید شده توسط انستیتو پاستور در ایران در عراق، افغانستان و مصر استفاده می شد. حتی او را به فرانسه فرستادند. حدود 250 میلیون کودک از 22 کشور از واکسن های آبله ساخته شده توسط انستیتو پاستور استفاده کرده اند. در مورد جذامیان نیز در آن زمان با کمک برخی کشورها جذامیان در مشهد و تبریز و … اسکان داده شدند. بحث تصفیه آب شرب تهران یکی از مشکلاتی بود که وجود داشت و بسیار مهم بود. بعداً قنات با توصیه دانشمندان انستیتو پاستور نهایی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت تا اینکه لوله کشی انجام شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه یک مرکز تولیدی در کرج داریم که ظرفیت تولید مفیدی دارد، گفت: همچنین یک مرکز پرورش حیوانات آزمایشگاهی خوب در آنجا ایجاد شده است که ناوگان و ظرفیت بسیار خوبی در کشور دارد. . در زمینه تولید واکسن پاستوروکوک پلاس نیز شاهد بودیم که دانشمندان ما توانستند با همکاری دانشمندان کوبایی واکسن خوبی بسازند.

سروری گفت: در شرایط اضطراری که امکان تزریق واکسن به ایران از طریق COVOX وجود نداشت، لازم بود فناوری ساخت واکسن کرونا به کشور منتقل شود که به خوبی انجام شد و نقش خوبی در کشور داشت. در زمینه واکسن پنوموکوک و روتاویروس که در حال راه اندازی است و از طریق مجلس و وزارت بهداشت پیگیر آن هستیم.

وی با بیان اینکه سیاست فعلی انستیتو پاستور در ایران تحقیقات کاربردی در حوزه تشخیص و ارائه روش های کنترل بیماری است، گفت: انستیتو پاستور در ایران مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در زمینه هاری است. ما همچنین یک آزمایشگاه مرجع ملی هستیم. ما آزمایشگاه شریک مرجع برای هپاتیت، ایدز، سل و آنفولانزا هستیم و انستیتو پاستور نیز در تشخیص بیماری ها و جستجوی مداوم برای بیماری های در حال ظهور و ظهور مجدد نقش دارد. همزمان، شبکه آزمایشگاه‌های کووید-19 نیز توسط انستیتو پاستور راه‌اندازی شد و بیش از 500 آزمایشگاه در طول شیوع کووید به هم متصل شدند.

وی با بیان اینکه در دوم خرداد 1401 تست تشخیص مولکولی آبله میمون در انستیتو پاستور ایران راه اندازی شد، گفت: با توجه به لزوم آماده سازی شبکه ای از آزمایشگاه های تشخیص مولکولی در کشور برای تشخیص به موقع موارد مشکوک احتمالی، انستیتو پاستور در ایران یک کیت غربالگری ارتوپاکس ویروس تولید کرد و تیم واکنش سریع انستیتو پاستور برای آماده شدن برای پاسخگویی به اپیدمی های احتمالی تشکیل شد. در حال حاضر 12 مرکز تشخیص آبله میمون به عنوان مراکز اصلی در نقاط مختلف کشور ایجاد شده است.

وی گفت: از ابتدای خردادماه امسال نمونه های مشکوک به آبله میمون در آزمایشگاه آزمایشگاه واکنش سریع انستیتو پاستور آزمایش شده است. تا به امروز، 81 نمونه برای آبله میمون آزمایش شده است. 37 نمونه غربالگری نیز در سایر مراکز انجام شد.

وی تاکید کرد: پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار یکی از وظایف اصلی ماست که همچنان به حل آن ادامه می دهیم.