تحلیل و هشدار مهم توسط عمادالدین بقا


عمادالدین باگی در یادداشتی در روزنامه سازندگی نوشت:

✍️ این تصور که نرمی و انعطاف باعث ایجاد غرور در حریف می شود و نشانه ضعف سیستم است، یک اشتباه راهبردی است که منجر به اتخاذ سیاست رانندگی در جاده های یک طرفه با گیره فرمان یا به عبارت دیگر مشت آهنین که زمانی روزنامه «کیخان» را اعلام می کرد. این استراتژی در سیاست خارجی و اقتصاد (مثلا دستگیری و احکام اعدام برای دست اندرکاران بازار ارز و سکه و…)، آموزش، سیاست، انتخابات و… خود را نشان داده است. شرایط فعلی محصول همین مشت آهنین است. اما حتی در این شرایط اعلام می‌شود که ۲۲۷ نماینده مجلس در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار «اعدام معترضان محکوم به مخاریبه در اسرع وقت» شده‌اند و تاکنون لیستی از نام و امضا وجود ندارد. قبل از انتشار، تیتر روزنامه ای با آنها همسو می شود و شخص دیگری با قبح نسبت می دهد و می گوید: اراذل و اوباشی که در دانشگاه شریف دخالت می کنند را اخراج کنید و بعد از آن 10 تا 15 سال آنها را ممنوع الخروج کنید تا پایان “بربریت دانشگاهی” به پایان برسد. نمیخواهم بفهمم . بدانند که این نگاه و ادبیات کشور و ملت را به این نقطه رسانده است.
در سال 2018 در بازجویی های طولانی در سلول انفرادی و قبل از آن، زمانی که از نادرستی سیاست مشت آهنین صحبت کرد و بر روش امام علی (ع) در مبارزه با تروریستی به نام ابن ملجم و لزوم احتیاط بسیار تاکید کرد. در محاکمه متهمان حملات تروریستی در مورد اهواز و رعایت حقوق آنها و همچنین لزوم برخورد با متهمان درجه دو و سه که هیچ نقش مستقیمی در جنایت نداشتند و گاه اصلاً نقشی نداشتند صحبت کردم. پاسخ این بود: اگر به توصیه های شما در مورد حقوق بشر عمل می کردیم، باید سال ها پیش این کار را می کردیم و به دشمن واگذار می کردیم. فکر نمی‌کنم چنین دیدگاهی در آن مجموعه رایج بود، اما این ایده یک اشتباه مهلک بود، زیرا تجربه نشان داده است که دولت‌های میانه‌رو پایدارتر هستند، در حالی که روش‌های خشن به ثبات شکننده‌ای منجر می‌شود. اکنون گذر زمان نادرست بودن این روش را با هزینه های گزاف ثابت کرده است و این گواه بر صحت کلام قرآن است که آنچه موجب قوت و شوک پیامبر اسلام شد، نرمی و مهربانی ایشان بود. از اطراف شما پراکنده شده (از من رانده شوند) و به پیامبر توصیه می کند که دشمنان خود را ببخشد و برای آنها دعا کنید و استغفار کنید و در کارها با آنها مشورت کنید: برای چه رحمت خدا، آنها را لعنت مکن، هر چند دل سنگین داشته باش که گناهان تو را مرتکب می شوند و برای آنان استغفار کن و در این امر با آنان مشورت کن (آل عمران: 159).
آرى، راز اقتدار و نفوذ پيامبر و بسط قدرت آن حضرت در زمانى كوتاه، ملايمت و احترام حتي به مخالفان بود و نه استفاده از مشت آهنين. امروز ادامه این سیاست به معنای خوش آمدگویی به خط پایان است.
در هفته‌های اخیر اکثر جامعه با وجود اعتراض‌ها و همدردی‌ها با معترضان، در میدان حضور نداشتند، به همین دلیل برخی از خرابکاران بارها به لایه خاکستری روی آوردند و گفتند چرا با وجود تماشای این صحنه‌ها، این صحنه‌ها را تماشا کردی. ? اما مهمترین دغدغه این لایه خاکستری حفظ ایران و تغییر وضعیت بدون خشونت و ناامنی است.
واقعیت ها نشان می دهد که لایه خاکستری که تغییری ندیده است، اما مواضع برخی از مقامات و دولتمردان و همچنین صحنه های خشونت علیه معترضان مانند آنچه در نازی آباد رخ داد و یا عکس های کشته شدگان را دیده است، تمایل دارند. و اگر امروز هم برود بی شک موج بعدی آخرین موج خواهد بود. اگر هنوز کسانی هستند که نگران ایران و جلوگیری از افزایش روند خشونت هستند، باید توجه داشته باشند که به محض خروج لایه خاکستری از مخاطب باید تغییرات عملی را مشاهده کرد، در غیر این صورت اصلاحات دیرهنگام کاتالیزور انقلاب است.
درس اصلی و بزرگ و در عین حال زمینی جنبش ماخ برای حکومت این بود که فشار و زور به قیام می انجامد و بالاخره در فرصتی رخ می دهد و دیگر نمی توان آن را سرکوب کرد. باید از ادامه روش زور و فشار دست برداشته و به سازوکارهای درونی جامعه اعتماد کرد.

انتهای پیام