ترکیه امیدوار است کنگره آمریکا اف-16 را دریافت کند


به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که هیچ چشم انداز منفی برای خرید جنگنده های اف 16 از آمریکا نمی بیند.

به نوشته روزنامه حریت، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به حضور برخی مخالفان در کنگره با عرضه این جنگنده ها به ترکیه، گفت: فضای نسبتا مثبتی در روابط ما با آمریکا وجود دارد، احتمال بروز مشکلات وجود دارد. حل شود، روابط بهبود خواهد یافت. بحث های ما در مورد F-16 بسیار مثبت بوده است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز گفت که طرفدار انتقال جنگنده های F-16 به ترکیه است، اما این توافق باید به تصویب کنگره برسد. چند سناتور دموکرات مخالف آن هستند.»

چاووش اوغلو افزود: با این حال، در حال حاضر چشم انداز منفی در این زمینه نمی بینیم.

جو بایدن اخیرا در این زمینه گفته است که آمریکا باید به فروش جنگنده های اف 16 به ترکیه ادامه دهد. گفت: باید اف 16 را به آنها بفروشیم و ارتقا دهیم.

اکتبر گذشته، ترکیه از واشنگتن خواست 40 جت جنگنده F-16 لاکهید مارتین و نزدیک به 80 کیت ارتقاء برای هواپیماهای جنگی موجود خریداری کند.

در ماه مارس، وزارت خارجه ترکیه نامه ای به برخی از اعضای کنگره آمریکا در مخالفت با این فروش ارسال کرد و در آن اعلام کرد که روابط تجاری دفاعی «مناسب» آمریکا با ترکیه در راستای منافع آمریکاست.

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و یکی از مخالفان سرسخت فروش این نوع به ترکیه، اخیراً در حین بازدید از پایگاه هوایی به مجله هوایی نیروی هوایی گفت: «من شخصاً از فروش جنگنده‌های F-16 به ترکیه حمایت نمی‌کنم. بوقلمون.”

تحلیلگران نظامی گفته اند که ترکیه برای مقابله با یونان باید ناوگان جنگنده های F-16 خود را به بلوک F-16 ارتقا دهد، این ارتقا در حال حاضر در یونان در حال انجام است اما در ترکیه انجام نمی شود.

همزمان با واکنش مثبت آمریکا به نوسازی جنگنده های بلوک F-16 نیروی هوایی ترکیه، یونان نیز خواستار خرید تعدادی جنگنده نسل پنجم از آمریکا شد.

نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، در سخنرانی خود در نشست سران ناتو در مادرید، گفت که یونان نامه ای به ایالات متحده ارسال کرده و خواستار خرید نسل پنجم جنگنده F-35 Lightning ساخت شرکت لاکهید مارتین شده است.

به گفته میتسوتاکیس، یونان قصد دارد 20 جت جنگنده اف-35 بخرد و 20 فروند دیگر به عنوان جایگزین در نظر گرفته شود. انتظار می رود این جنگنده ها در سال 2027 وارد نیروی هوایی یونان شوند.