تسخیر 2 فروند هواپیمای آبراموویچ توسط دولت آمریکا


به گزارش فارس، منابع رسانه ای شامگاه دوشنبه به وقت تهران از توقیف دو هواپیمای «رومن آبراموویچ» تاجر سرشناس روسی نزدیک به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العربیه، آمریکا دستور توقیف دو فروند هواپیمای متعلق به رومن آبراموویچ روسی را صادر کرده است. ایالات متحده گفت که هواپیماهای بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر و گلف استریم متعلق به آبراموویچ یا اداره می شود، مکانیسم تحریم ECRA 2018 را نقض کرده است.

دو فروند هواپیمای ساخت آمریکا که گمان می رود متعلق به آبراموویچ باشد بدون دریافت مجوزهای صادراتی لازم از وزارت بازرگانی ایالات متحده پرواز کردند.

خبرگزاری فرانسه همچنین گزارش داد که وزارت دادگستری آمریکا دستور توقیف دو هواپیمای رومن آبراموویچ را صادر کرده است و این هواپیماها برخلاف تحریم های اعمال شده علیه روسیه برای حمله به اوکراین مورد استفاده قرار گرفته اند.

این وزارتخانه در پرونده های قضایی اعلام کرد که این دو هواپیما در اوایل سال جاری با نقض کنترل صادرات ایالات متحده به روسیه پرواز کردند.

پس از بحران اوکراین، اتحادیه اروپا به همراه ایالات متحده اقدامات بی سابقه ای از جمله تحریم مقامات بلندپایه مسکو از جمله رئیس جمهور و مصادره دارایی های شهروندان و شرکت های روسیه انجام دادند. روسیه همچنین علیه کشورهای اروپایی تلافی کرده است: دولت بریتانیا به همراه ایالات متحده تحریم هایی را علیه آبراموویچ، مالک سابق باشگاه فوتبال چلسی اعمال کرده و دارایی های او را مسدود کرده است.

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا نیز گفت که امیدوار است تا پایان ماه می بر روی بسته جدیدی از تحریم‌های ضد روسیه، از جمله تحریم‌های واردات نفت از روسیه، به توافق برسد.

نشست سران اتحادیه اروپا در 30 تا 31 می (9 و 10 ژوئن) در بروکسل برگزار می شود و طبق گزارش ها، بخش عمده آن در اوکراین برگزار می شود.

پیش از این جوزف بورل، وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا، با وجود اختلاف نظرها و تلاش های بی نتیجه برای اعمال تحریم ها علیه نفت روسیه، وعده داده بود که در این زمینه به توافق برسد.

این وعده ها در مورد تحریم نفت روسیه پس از آن صادر شد که برخی از کشورهای اروپای شرقی از جمله مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک قبلاً اعلام کرده بودند که با این تحریم مخالف هستند زیرا مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی توانند نفت جایگزین را از طریق دریا تامین کنند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که وزیر امور خارجه روسیه به صراحت اعلام کرد که بازنده اصلی جنگ اوکراین کشورهای اروپایی هستند.