تشخیص زودتر بیماری کبد: یک تکنیک جدید


سازمان غذا و داروی ایالات متحده مجوزی برای ابزارهای جدید برای کاهش هزینه های تشخیص بیماری کبد و بهبود توانایی تشخیص زودهنگام اعطا می کند.

در 16 نوامبر 2021، شرکت فناوری سلامت فیلیپس فاش کرد که مجوز 510 (k) را از سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای ابزارهای جدیدی که برای اندازه‌گیری میزان چربی در کبد طراحی کرده است، دریافت کرده است. (1) انتظار می رود این ابزارها نه تنها هزینه تشخیص بیماری کبدی را کاهش دهند، بلکه توانایی دستیابی به چنین تشخیصی را در مراحل اولیه – قبل از اینکه بیماری فرصتی برای پیشرفت نامشخص پیدا کند – بهبود بخشد.

فناوری جدید چگونه کار می کند؟

فیلیپس نشان می‌دهد که ابزار جدیدش برای اندازه‌گیری میزان چربی در کبد، تصاویر سونوگرافی واضح‌تر و دقیق‌تری ارائه می‌دهد. این کار توانایی پزشک را برای تعیین اینکه آیا بیماری کبدی وجود دارد و در این صورت، سطح شدت آن (خواه خفیف، متوسط ​​یا شدید) را بهبود می بخشد.

این شرکت همچنین بیان می کند که این ابزارها برای بیماران با هر نوع بدن و اندازه در دسترس هستند. بنابراین می توان از آن استفاده کرد چه بیمار قد کوچکی داشته باشد و چه شاخص توده بدنی بالاتری داشته باشد.

چرا این فناوری جدید بسیار مهم است؟

فناوری جدید برای تشخیص بیماری کبد

در این نسخه، ریچارد جی بار، MD، PhD، مدیر پزشکی ساوت وودز تصویربرداری و رئیس مشاور رادیولوژی، شرکت. ، که تصویربرداری معمولی فقط نشان می دهد که کبد دارای سطح طبیعی یا بالای نفوذ چربی است. این امر شناخت مرحله بیماری کبد را دشوار می کرد.

با فناوری جدید، میزان چربی موجود به صورت عددی مشاهده می شود. این تصویر دقیق تری از سطوح موجود در کبد ارائه می دهد و در عین حال امکان ردیابی بهتر افزایش های بالقوه را در طول زمان فراهم می کند. از آنجایی که این تکنیک غیر جراحی است، می توان آن را به راحتی و بدون زمان نقاهت برای بیمار انجام داد.

در بیماری کبد، تشخیص زودهنگام کلیدی است

اگر سلول های کبدی بیش از 5 تا 10 درصد چربی داشته باشند، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) تشخیص داده می شود. (2) تحقیقات نشان می‌دهد که بیماری کبد چرب غیرالکلی تقریباً از هر چهار بزرگسال یک نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، و همچنین تأکید می‌کند که تشخیص زودهنگام و درمان می‌تواند به پیشگیری و گاهی اوقات حتی معکوس کردن پیشرفت بیماری کمک کند. (3)

تشخیص زودهنگام بسیار مهم است زیرا مراحل پیشرفته تر بیماری – که به آن استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) گفته می شود – خطر نیاز به پیوند کبد را افزایش می دهد که خطر مرگ بیمار را نیز افزایش می دهد.

ترخیص کالا از گمرک 510 (k) چیست؟

بخش 50 (k) قانون غذا، دارو و آرایشی و بهداشتی، سازندگان دستگاه‌های پزشکی را ملزم می‌کند تا FDA را مطلع کنند که قصد دارند ظرف 90 روز یا بیشتر، یک دستگاه جدید یا اصلاح شده را به بازار عرضه کنند. (4) این به FDA زمان می دهد تا دستگاه را به درستی شناسایی، ارزیابی و طبقه بندی کند.

دریافت مجوز 501(k) نیز هدف ارزشمند دیگری را دنبال می کند. این فرآیند همچنین برای اطمینان از ایمن و کارآمد بودن دستگاه های ارسالی طراحی شده است. (5)

این ترخیص کالا از گمرک برای افراد مبتلا به بیماری کبدی چه معنایی دارد

تشخیص زودهنگام بیماری کبد به معنای درمان زودهنگام و حتی احتمالاً پسرفت بیماری است. توانایی تعیین شدت به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا بهترین دوره درمانی را بر اساس شرایط و نیازهای هر بیمار تعیین کنند و به طور بالقوه نتایج آنها را بهبود بخشد.

این خبر هیجان انگیز برای افراد مبتلا به بیماری کبد و همچنین برای افرادی که مشکوک به بیماری کبدی هستند. این به معنای واقعی کلمه ابزار دیگری را در جعبه ابزار پزشکان برای مبارزه – و پیروزی – علیه NAFLD فراهم می کند.

(1) فیلیپس. (2021، 16 نوامبر). فیلیپس مجموعه اولتراسوند را با ابزارهای جدید تصویربرداری قدرتمند و ویژگی های خاص رادیولوژی معرفی می کند تا اطمینان تشخیصی و کارایی گردش کار را افزایش دهد. بازیابی شده در 18 نوامبر 2021 از https://www.philips.com/aw/about/news/archive/standard/news/press/2021/20211116-philips-advances-ultrasound-portfolio-with-new-robust-imaging -ابزار-و-ویژگی-رادیولوژی-برای افزایش اعتماد به نفس تشخیصی و کارایی گردش کار. html

(2) بنیاد کبد آمریکا. (مخفف دوم). بیماری کبد چرب غیر الکلی. بازیابی شده در 18 نوامبر 2021 از https://liverfoundation.org/for-patients/about-the-liver/diseases-of-the-liver/non-alcoholic-fatty-liver-disease/

(3) چانگ، جی، کای، جی، یو، وی، شی، زی، لی، اچ (2019). بیماری کبد چرب غیر الکلی: به روز رسانی تشخیص بیان ژن: مجله تحقیقات کبد. doi: 10.3727/105221619X1555343838609

(4) سازمان غذا و داروی ایالات متحده. (31 اوت 2021). 510 (k) پلی آف. بازیابی شده در 18 نوامبر 2021 از https://www.fda.gov/medical-devices/device-approvals-denials-and-clearances/510k-clearances

(5) سازمان غذا و داروی ایالات متحده. (2021، 15 نوامبر). 501 (k) اطلاعیه قبل از بازار. بازیابی شده در 18 نوامبر 2021 از https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfpmn/pmn.cfmرژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر