تشدید آسیب های روانی در دوران پس از کرونا


به گزارش ایسنا، دکتر محمد خاتمی در اولین همایش ملی “آسیب شناسی و مداخلات روانی و اجتماعی کروناویروس” که با حضور سردار محمدحسین سپهر فرمانده قرارگاه عملیاتی ناجا در وزارت کشور برگزار شد. – ستاد مبارزه با کرونا – در وزارت کشور، در خصوص تلفات روحی ناشی از بیماری همه گیر کووید 19 گفت: در دوران پسا کرونا، مردم در دوران پسا کرونا به خود می آیند و متوجه سختی های خود می شوند. با مردمی که از دست داده اند و مشکلاتشان. بنابراین طبیعی است که اثرات روانی و اجتماعی همه‌گیری کووید-19 در دوران پس از کرونا تشدید شود.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه از اسفندماه 96 آغاز شد، همه‌گیری کووید 19 ادامه داشت: فکر می‌کردیم تا سه ماه دیگر این همه‌گیری تمام شود، اما از شش قله عبور کرده‌ایم. زمانی که این ویروس در کوتاه مدت وارد کشور شد، بحران ایجاد کرد و خانواده ها تحت فشار روانی قرار گرفتند.

وی هدف از برپایی این همایش را پایش آسیب های روانی و اجتماعی عنوان کرد و افزود: با برگزاری این همایش به دنبال این هستیم که دستاوردهای دانشگاه ها و محققین چیست و در مرحله دوم، به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم و به دنبال راه‌حل‌هایی هستیم که بتواند به مردم در دوران پس از کرونا کمک کند و همچنین به دنبال این هستیم تا در نهایت به امنیت روانی و امنیت اجتماعی جامعه برسیم.

به گزارش ایسنا، خاتمی در نشست خبری خود پس از سخنرانی خود در آن کنفرانس و در واکنش به اقدام این سازمان با ایسنا درباره «غیرروانشناسان بدون مجوز» و اینکه چرا دو نام از فهرست «غیرروانشناسان بدون مجوز» حذف شده است، توضیح داد. روانشناسان.” : هدف ما انتشار اسامی به این شکل نبود، اما وقتی این افراد قوانین را رعایت نکردند و با اسامی جعلی در فضای مجازی فعالیت کردند، مجبور شدیم با توافق رگولاتوری فهرستی از «غیر روانشناسان بدون مجوز» را منتشر کنیم. توضیح داد که اگر این افراد صفحات خود را ببندند و تحت عنوان روانشناس کار نکنند، نام آنها را حذف می کنیم. ما به دنبال قضاوت مردم نیستیم. اگر نام از سایت حذف شد، دقیقاً در این جهت.

وی با بیان اینکه اسامی درج شده در لیست مذکور دارای تحصیلات عالی نبودند، ادامه داد: پس از انتشار این لیست عده ای اعلام کردند که عضو سازمان هستند و اسامی آنها حذف شد. جلسه ای با محلات، معاونت اجتماعی پلیس، پلیس فتا و قوه قضائیه داشتیم و اسامی 240 نفر ارائه شد و در حال مستندسازی برای برخورد با افرادی هستیم که بدون مجوز سازمان اقدام می کنند. اعلام کرده ایم از این پس هرکسی که قصد برگزاری سمینار در حوزه روانشناسی را دارد باید از سازمان نظام روانشناسی مجوز داشته باشد. در همین راستا بسیاری از همایش ها لغو شد و سازمان نظام مشاوره روانشناسی ضربه سنگینی به این افراد وارد کرد.

خاتمی در پاسخ به این سوال که آیا خدمات روانشناختی و مشاوره تحت پوشش بیمه قرار می گیرد، گفت: این یکی از موضوعات مهم ما در این همایش است. با وجود بیمه خدمات روانشناختی و مشاوره ای در قانون برنامه ششم توسعه هنوز این اتفاق نیفتاده است.

همچنین وی در پاسخ به سوالی مبنی بر فعالیت پلتفرم آنلاین اسنپ برای ارائه خدمات مشاوره روانشناسی، توضیح داد: آنچه در اسنپ انجام می شود مورد تایید سازمان نظام مشاوره روانشناسی نیست و هر کاری که کنترل نشود. نظر ما مردود است. قرار است این موضوع را ساماندهی کنیم و با ابوالحسن فیروزآبادی رئیس مرکز ملی فضای مجازی نیز جلساتی داشتیم و می خواهیم از این پتانسیل نیز استفاده کنیم.