تصویب طرح ضد ایرانی در کمیته اطلاعات سنای آمریکا


به گزارش فارس، کمیته اطلاعات سنا دیروز (چهارشنبه) به اتفاق آرا لایحه سازمان اطلاعات سال مالی 2023 (IAA) را با 16 رأی موافق و بدون رأی مخالف برای اعطای مجوز بودجه به جامعه اطلاعاتی آمریکا تصویب کرد. اختیارات قانونی آنها و افزایش نظارت کنگره بر جامعه اطلاعاتی.

بر اساس این گزارش، سناتور مارک آر وارنر، نماینده دموکرات ویرجینیا که ریاست کمیته اطلاعات سنا را بر عهده دارد، گفت: “سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده منابع لازم برای محافظت از کشور را دارند.”

وی گفت: “لایحه امسال توانایی کشور را برای مقاومت در برابر دشمن از طریق حمایت از اوکراین و تقویت تحریم ها علیه روسیه افزایش می دهد. همچنین گام های مهمی برای تقویت رهبری فناوری و امنیت سایبری و همچنین توانایی ما برای رقابت با چین برداشته خواهد شد.” . .افزایش”.

سناتورهای کنگره یکی از اهداف خود از پیشبرد این لایحه را مخالفت با کشورهایی مانند ایران، کوبا و ونزوئلا عنوان کرده اند.

سناتور مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه و نایب رئیس کمیته اطلاعات سنا نیز در مورد این لایحه اظهار داشت: روسیه، ایران و کره شمالی و همچنین کشورهای شورشی نیمکره ما از جمله کوبا و ونزوئلا.

وی افزود: علاوه بر این، این لایحه از امنیت ملی، فناوری و نوآوری در برابر دشمنان متعدد خارجی محافظت می کند و در عین حال جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات خارجی ما و همچنین استعداد و تجربه پرسنل ما را افزایش می دهد.

این اولین بار نیست که سناتورهای آمریکایی برای تصویب لایحه ای علیه جمهوری اسلامی ایران تلاش می کنند و سایر کمیته های سنا نیز در تصویب لوایح ضدایرانی بیکار ننشسته اند.

رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای گفت: «اقدام این کمیته برای تصویب طرح تعلیق پهپادهای ایرانی، گام مهمی در تضمین این است که قوانین ایالات متحده در کنار تجاوز ایران است و ایران را برای اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش پاسخگو می‌داند». »

در اوایل ماه مه، سنای آمریکا دومین طرح ضدایرانی را تصویب کرد که شامل موضوعات پس از مناقشه در هر توافق هسته ای با ایران و جلوگیری از لغو تحریم های سپاه پاسداران می شود.

به گزارش رسانه های آمریکایی، این طرح که اقدامی غیرالزام آور برای دولت آمریکا است، از کاخ سفید می خواهد تا زمانی که تهران یک سری پیش شرط های دشوار از جمله محدود کردن فعالیت موشک های بالستیک را نپذیرد، به توافق هسته ای بازنگردد.

این طرح همچنین به دولت بایدن هشدار می دهد که حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان های تروریستی و لغو تحریم ها علیه آن را در هیچ توافق هسته ای جدید با ایران قرار ندهد.

مقامات آمریکایی تاکنون مانع از مذاکرات وین شده‌اند و واشنگتن ایران را متهم کرده است که نمی‌خواهد مذاکرات را پیش ببرد، اما مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند که اگر آمریکا اراده سیاسی از خود نشان دهد، مذاکرات پیش خواهد رفت.