تظاهرکنندگان در ارمنستان خواستار استعفای پاشینیان شدند + فیلم


به گزارش فارس، پس از سخنرانی نخست وزیر ارمنستان در پارلمان این کشور، مخالفان وی در مقابل ساختمان پارلمان در ایروان پایتخت ارمنستان تظاهرات کردند و خواستار استعفای وی شدند.

منابع خبری شامگاه چهارشنبه به وقت تهران گزارش دادند که سخنرانی امروز پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان که در آن اعلام کرده بود آماده امضای معاهده ای است که می تواند تضمین کننده صلح پایدار با جمهوری آذربایجان باشد، تظاهراتی را در مقابل پارلمان ارمنستان به راه انداخت. .

وی در بخشی از سخنان خود گفت: ما می خواهیم قراردادی را امضا کنیم که به موجب آن افراد زیادی به ما فحش دهند و ما را خائن خطاب کنند. حتی ممکن است مردم تصمیم بگیرند که ما را از قدرت برکنار کنند، که ما را شادتر و سپاسگزارتر خواهد کرد.»

این گزارش حاکی از تلاش معترضان در ایروان برای شکستن موانع ورودی در مقابل پارلمان است. معترضان همچنین خواهان استعفای پاشینیان هستند. فیلم های منتشر شده از این تظاهرات نشان دهنده استقرار گسترده نیروهای امنیتی مقابل درب ورودی پارلمان این کشور است.

نخست وزیر ارمنستان بعدازظهر چهارشنبه آخرین آمار تلفات این کشور در دور جدید درگیری با نیروهای جمهوری آذربایجان را منتشر کرد. نخست وزیر ارمنستان به نمایندگان پارلمان این کشور اعلام کرد که در نتیجه حملات نیروهای جمهوری آذربایجان تعداد ارامنه کشته شده به 105 نفر رسید. وی با بیان اینکه روز سه شنبه تعداد کشته شدگان 49 نفر بود و متاسفانه این تعداد افزایش یافته است، یادآور شد: نخست وزیر ارمنستان گفت: امروز تعداد قربانیان قطعی شده 105 نفر است. من دوباره در برابر مردگانمان تعظیم خواهم کرد.»

گلا واسادزه، کارشناس ارشد علوم سیاسی در مرکز تحلیل استراتژیک گرجستان، معتقد است که درگیری های جدید پیشرفت های حاصل از صلح را از بین برده است. به گفته وی، خشونت هر دو طرف افکار عمومی را رادیکال تر کرد.

احساسات و افکار افراطی عصر سه شنبه در ایروان، پایتخت ارمنستان، در مقابل بیمارستانی که سربازان مجروح در آن بستری هستند، شدید بود. “سوکراتس کاتچاتوریان” از شهروندان ارمنستانی گفت: “ما باید برای سرزمین، میهن و کشور خود بجنگیم. ما پیروز خواهیم شد، شاید امروز نه، اما فردا.»

یکی دیگر از شهروندان ارمنی به نام آرمان مخیتاریان گفت: به دلیل استقرار نیروهای آذربایجان در مرز ارمنستان، جنگ جدیدی در راه است.

روابط بین ایروان و باکو به دلیل مشکل قره باغ کوهستانی بدتر شد. پس از اولین جنگ در اوایل دهه 1990 که جان بیش از 30000 نفر را گرفت، ایروان و باکو دوباره در پاییز 2020 با هم درگیر شدند، در نبردهایی که بیش از 6500 قربانی گرفت. ارمنستان در این جنگ آخر شکست خورد و مجبور به واگذاری مناطق مهم شد.

گلاواسادزه، تحلیلگر ارشد گرجستانی معتقد است که آتش بس شکننده ای که پس از آن به وجود آمد به وضعیت “بدون جنگ، بدون صلح” منجر شد.