تنش در آذربایجان و ارمنستان؛ بازم چی شد؟!


به گفته الف؛ در گزارش خبرگزاری الجزیره به بررسی و تحلیل آخرین تحولات مربوط به تشدید دور جدید تنش ها و درگیری ها بین آذربایجان و ارمنستان پرداخته شده است. درگیری هایی وجود دارد که با درگیری های شدید بین نیروهای ارمنی و نگرانی های گسترده از عواقب درگیری های نظامی بین دو طرف همراه بوده است.

خبرگزاری الجزیره در این باره می نویسد:

بر اساس برخی گزارش‌ها، در آخرین دور درگیری‌های مرزی آذربایجان و ارمنستان، ده‌ها تن از نیروهای ارتش ارمنستان کشته شدند. منابع خبری گزارش می دهند که درگیری های جدید سنگین ترین و بدترین درگیری ها از سال 2020 و پس از جنگ بین دو کشور بر سر منطقه قره باغ کوهستانی است.

در همین راستا، ارمنستان روز سه شنبه پس از چندین ساعت درگیری و درگیری شدید مرزی بین نیروهای آذربایجان و ارمنستان به سران کشورهای مختلف جهان برای کمک متوسل شد و نشان داد که آذربایجان به دنبال پیشروی در خاک این کشور است.

در این چارچوب، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان، از رهبران جهان درخواست کرد تا نسبت به اقدامات تهاجمی آذربایجان واکنش مناسب نشان دهند. در همین حال، روسیه به عنوان نزدیک ترین متحد ارمنستان گفت که هر دو طرف را متقاعد کرده است که آتش بس فوری برقرار کنند.

ارمنستان اعلام کرد که نیروهای آذربایجان دیروز پس از نیمه شب گلوله باران مواضع نظامی ارتش ارمنستان در مسیر شهرهای گوریس، استوک و جرموک را آغاز کردند. در همین حال وزارت دفاع آذربایجان ارمنستان را به انجام اقدامات خرابکارانه بزرگ و مهم در نزدیکی مناطق داش کسان، کلباجار و لاچین متهم کرد و تاکید کرد که مواضع نظامی این کشور در این مناطق مورد تیراندازی قرار گرفته است. نیروهای ارمنی به سمت آنها حرکت کردند. آتش خمپاره باز شد.

الئونورا ممادوا، معاون وزیر امور خارجه آذربایجان گفت: «ارمنستان چند هفته است که مواضع نظامی آذربایجان را گلوله باران می کند. با این حال، اقدامات تهاجمی ارمنستان در روزهای اخیر تشدید شده است. معاون وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در این رابطه اعلام کرد: «ارمنستان مقدار قابل توجهی تجهیزات نظامی و نیرو در نزدیکی مرزهای مشترک خود با آذربایجان مستقر کرده است.

در همین رابطه نخست وزیر ارمنستان گفت که 49 سرباز ارمنی توسط ارتش آذربایجان کشته شدند. آماری که پیش بینی می شود همچنان رو به افزایش باشد. در این زمینه آذربایجان هیچ گزارشی از تلفات احتمالی نیروهای مسلح خود منتشر نکرده است.

واکنش رهبران جهان چه بود؟

ترکیه به عنوان نزدیک ترین متحد آذربایجان از ارمنستان خواست تا اقدامات تحریک آمیز علیه باکو را متوقف کند. در همین راستا، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در توئیتی نوشت: «ارمنستان بهتر است بر مذاکرات صلح و همکاری با همسایه خود (آذربایجان) تمرکز کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن به شدت نگران اخبار تشدید تنش بین آذربایجان و ارمنستان است و خواستار پایان زودهنگام درگیری‌ها شد. وی تاکید کرد که حل اختلافات بین ارمنستان و آذربایجان راه نظامی نیست.

روسیه همچنین از تشدید تنش بین باکو و ایروان ابراز نگرانی کرد.

رئیس شورای اروپا، شارل میشل گفت: اتحادیه اروپا آماده است تا اقداماتی را برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش بین آذربایجان و ارمنستان اتخاذ کند. وی تاکید کرد که به جز دیپلماسی و گفت وگو، راه حل دیگری برای تامین صلح و ثبات در منطقه وجود ندارد.

آیا آتش بس حاصل شده است؟

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که در مذاکرات و میانجیگری بین ارمنستان و آذربایجان موفق بوده است. این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: ما انتظار داریم که توافق آتش بس با میانجیگری روسیه به طور کامل اجرا شود.

دلیل درگیری های کنونی ارمنستان و آذربایجان چیست؟

مرکز تنش کنونی بین دو جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی، منطقه قره باغ است. منطقه ای که در دهه 1990 دو جنگ گسترده بین طرفین درگرفت و اخیراً در سال 2020 شاهد جنگ شدیدی بین آذربایجان و ارمنستان در مورد منطقه مذکور هستیم که آذربایجان توانست پیشرفت چشمگیری به زیان خود داشته باشد. ارمنستان انجام دهد.

در سطح بین المللی، منطقه قره باغ به عنوان منطقه ای متعلق به آذربایجان شناخته می شود، اما این منطقه دارای جمعیت ارمنی است که یا می خواهند از خاک آذربایجان جدا شوند یا به ارمنستان بپیوندند.

آذربایجانی ها ادعا می کنند که ارامنه به طور غیرقانونی سرزمین آنها را اشغال کرده اند. از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 و تشدید درگیری بین جدایی طلبان ارمنی علیه سلطه آذربایجان، حداقل 30000 نفر در درگیری ها کشته شده اند. حداقل 6500 نفر در جریان جنگ شش هفته ای 2020 بین آذربایجان و ارمنستان بر سر بحران قره باغ کشته شدند. جنگ با وساطت روسیه پایان یافت.

بر اساس توافق آتش‌بس 2020، ارمنستان بخش‌هایی از سرزمین‌هایی را که برای دهه‌ها تحت کنترل خود بود به آذربایجان تحویل داد، در حالی که مسکو نیز نزدیک به 2000 نیروی حافظ صلح روسی را برای نظارت بر آتش‌بس در منطقه اعزام کرد. »