توافق با ایران هنوز امکان پذیر است


به گزارش فارس، «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت: توافق برجام با ایران همچنان امکان‌پذیر است.

امروز، حساب رسمی سفارت فرانسه در آمریکا با اشاره به کاترین کولونا، وزیر امور خارجه این کشور نوشت: بازگشت به اجرای کامل برجام همچنان امکان پذیر است، اما برای رسیدن به این مرحله باید شاهد پاسخ مثبت ایران باشیم. در اسرع وقت: این پیامی است که فرانسه و شرکای آن به ایران می‌فرستند.»

کشورهای غربی به ویژه آمریکا در ادامه عملیات رسانه ای و روانی خود پس از قطع مذاکرات وین، به جای عمل به تعهدات خود در احیای برجام، به بهانه های مختلف برای مقصر دانستن ایران متوسل شدند.

این کشورها در ابتدا مدعی شدند روسیه با ربط دادن موضوع مذاکره به جنگ اوکراین، روند مذاکرات را کند می کند.

پس از اینکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که موضوع درخواست مسکو برای تضمین همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، کشورهای غربی بر ایران تاکید کردند. به این موضوع پرداخته و اعلام کرد که درخواست تهران برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی، مذاکرات را به بن بست کشاند.

در آوریل 2018، دولت آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان “سازمان تروریستی خارجی” (FTO) معرفی کرد. این اقدام برای اولین بار بود که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را در فهرست “سازمان های تروریستی” قرار داد. شورای عالی امنیت ملی ایران در پی این تصمیم، مقر فرماندهی نظامی آمریکا در منطقه را در فهرست گروه های تروریستی قرار داد.

پیش از اقدام دولت ترامپ در این زمینه، کارشناسان در آمریکا نسبت به عواقب این اقدام هشدار داده و سعی کردند کاخ سفید را نسبت به آن برحذر دارند. نیویورک تایمز به عنوان اولین رسانه ای که در مارس 2017 از نیات دولت آمریکا گزارش داد، نوشت که این طرح در زمان ارائه با مخالفت مقامات پنتاگون و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) مواجه شد.

در آن زمان، پنتاگون و سیا ارزیابی کردند که چنین اقدامی ارتش آمریکا و افسران اطلاعاتی آن را در معرض خطر تلافی‌جویانه دولت‌های خارجی قرار می‌دهد.

حقوقدانان وقت اظهار داشتند که اگر طرفین کنوانسیون ژنو در بدعت جدید نیروهای مسلح از یکدیگر به عنوان “سازمان تروریستی” یاد کنند و این رویه گسترده شود، اعضای نیروهای مسلح آمریکا در صورت دستگیری در یک اقدام کشور سوم را می توان “تروریست” نیز نامید.

دولت فرانسه یکی از دلایل وضعیت فعلی برجام تلقی می شود. پاریس اولین کشوری بود که از طرح دونالد ترامپ برای افزودن بندهایی به برجام برای “قوی تر” کردن او قبل از خروج از برجام استقبال کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه چند هفته پیش گفته بود که تنها چند هفته به توافق با ایران باقی مانده است. این در حالی است که کشورهای غربی این موضع را تکرار می کنند که پنجره مذاکره با ایران تنها برای چند هفته باز است.

مذاکرات در دوحه در 7 و 8 ژوئیه برگزار شد. در این گفت‌وگوهای دو روزه، ایران و آمریکا به‌طور غیرمستقیم و با میانجی‌گری «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره توافق هسته‌ای برجام گفت‌وگو کردند.

پس از پایان این مذاکرات، آمریکا اعلام کرد که برخی الزامات خارج از محدوده برجام دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات بوده است. ایران بیهودگی مذاکرات را رد کرد.

تحلیلگران می گویند عوامل متعددی از جمله فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی آمریکا باعث عدم تمایل دولت بایدن به بازگشت به برجام در ماه های اخیر شده است.