توضیح آلمان درخصوص بازداشت مورا پس از بازگشت از تهران: حتما یه چیزی بوده!


به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، یک سخنگوی وزارت کشور آلمان روز جمعه اعلام کرد که پلیس این کشور در رابطه با حادثه پیش آمده با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از بازگشت از تهران بیانیه‌ای صادر خواهد کرد.

این سخنگوی وزارت کشور آلمان در ادامه به خبرنگاران گفت: چیزهای زیادی می‌توانند دلیل این حادثه باشند، از جمله مسائل مرتبط با پرواز و یا مسیر سفر و حادثه پیش آمده ممکن است لزوما به خود شخص ارتباطی نداشته باشد.

 انریکه مورا سه شنبه شب برای دیدار با مقامات وزارت خارجه کشورمان در سفری دو روزه به تهران سفر کرده بود.

وی صبح امروز در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: هنگامی که در حال بازگشت از تهران بودم، توسط پلیس آلمان در فرودگاه فرانکفورت در مسیر بروکسل بدون هیچ توضیحی بازداشت شدم. پاسپورت و گوشی‌های یک مقام اتحادیه اروپا در یک ماموریت رسمی با گذرنامه دیپلماتیک اسپانیایی را ضبط کردند!

مورا پس از ساعتی در توییت دیگری نوشت: همین حالا به همراه دو تن از همکارانم – سفیر اتحادیه اروپا در سازمان‌ ملل در وین و رئیس بخش ایران سرویس اقدامات خارجی اروپا – آزاد شدم. ما به دور از یکدیگر نگه می‌داشتند. آن‌ها حاضر نشدند تا توضیحی درخصوص آنچه که نقض کنوانسیون وین به نظر می‌رسد، ارائه دهند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین در این رابطه در توییتر نوشت:  اگر با مقامات ارشد اتحادیه اروپا که گذرنامه دیپلماتیک رسمی دارند اینگونه رفتار می‌شود، مردم عادی باید چه انتظاری داشته باشند؟ بیایید امیدوار باشیم که این یک سوءتفاهم موردی بوده است و دیگر تکرار نخواهد شد.