تولید انرژی های تجدیدپذیر با استفاده از اهرم های خورشیدی و بادی


به گزارش ایسنا، با در نظر گرفتن تاثیر سوخت های فسیلی بر آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی و به تبع آن تغییرات جدی اقلیمی از جمله خشکسالی، بارندگی کم، بیابان زایی و غیره، تولید انرژی از طریق احداث نیروگاه های خورشیدی، تولید انرژی های تجدید پذیر. سیستم های انرژی و استفاده از باد و خورشید از اهمیت بالایی برخوردار است و در اینجا 29 نکته در مورد انرژی های تجدید ناپذیر و نیاز به انرژی های تجدید پذیر وجود دارد:

* سوخت های فسیلی محدود است و دیر یا زود منابع نفت، گاز و زغال سنگ کمی دیرتر تمام می شود و نسل های آینده ما به اندازه امروز به این سوخت ها دسترسی نخواهند داشت.

سوخت های فسیلی با توجه به کربنی که دارند در هنگام سوختن به انرژی تبدیل می شوند و با انتشار آلودگی به محیط زیست آسیب می رسانند، بنابراین باید از انرژی های تجدیدپذیر استفاده کنیم.

* بیش از 85 درصد انرژی مصرفی در جهان منشاء فسیلی و حدود 15 درصد انرژی های تجدیدپذیر است.

* برنامه ریزی برای تامین انرژی کشور در دهه های آینده با رویکرد کاهش استفاده از سوخت های فسیلی و افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر همراه است. با این رویکرد و در اکثر این پروژه ها، حدود 75 درصد از انرژی جهان از منابع انرژی تجدیدپذیر و تنها 25 درصد از انرژی های فسیلی تامین خواهد شد.

* تا حذف و به صفر رساندن سوخت های فسیلی راه زیادی در پیش است و به احتمال زیاد تا پایان نفت و گاز به استفاده از این منبع انرژی ادامه دهیم، اما افزایش 35 برابری استفاده از انرژی های تجدیدپذیر. انرژی بیش از 20 سال عزم جهان را نشان می دهد با توسعه این نوع انرژی، انتظار می رود در 20 تا 30 سال آینده، انرژی های تجدیدپذیر بیش از 50 درصد از عرضه انرژی جهان را به خود اختصاص دهند.

استفاده از باد برای تولید انرژی
* انرژی باد تنها به انرژی، سیستم های انرژی یا انرژی های تجدیدپذیر مربوط نمی شود، بلکه دانش توسعه انرژی بادی را می توان در زمینه های مختلفی مانند هواشناسی، محیط زیست، هوافضا، عمران، مهندسی مکانیک، برق، اقتصاد و … استفاده کرد. متالورژی . .

* با توجه به توسعه روزافزون انرژی بادی، با توجه به هزینه و هزینه مزارع بادی، هزینه های اجتماعی، محیط زیست و یارانه هایی که به سوخت های فسیلی داده می شود، انرژی بادی از نظر اقتصادی قابل رقابت با سایر فناوری های تبدیل انرژی است.

* انرژی باد علاوه بر برق آبی و انرژی خورشیدی به دلیل تبدیل مستقیم برق نیز مهم است.

* ما هزینه زیادی برای استقرار نیروی بادی روی زمین نمی‌پردازیم و این فرصت برای توربین‌های بادی بیشتر از انرژی خورشیدی است که با توسعه زمین مشکلاتی دارد.

* برق برای کاربران نهایی مختلف مانند ساخت و ساز، صنعت، کشاورزی و حمل و نقل مهم است. برای تولید الکتریسیته، ما اساساً منابع انرژی را تغییر شکل می دهیم که می توانند تجدیدپذیر یا غیر قابل تجدید باشند.

* منابع انرژی تجدیدپذیر، به ویژه باد، به طور مستقیم برق تولید می کنند. حرکت جنبشی باد در پره ها به حرکت مکانیکی تبدیل می شود و حرکت مکانیکی تیغه های ژنراتور به برق تبدیل می شود و برای مصرف نهایی به ما تحویل می شود.

* باد به دلیل تولید مستقیم برق ارزشمند است زیرا چالش اصلی سیستم های انرژی تولید برق پایدار است.

* ظرفیت نصب شده توربین های بادی در جهان در سال 2001، 24 گیگاوات بوده که طی 20 سال 35 برابر شده و در سال 2021 به 837 گیگاوات رسیده است.

* به طور متوسط ​​سالانه بین 40 تا 60 گیگاوات توربین جدید در دنیا نصب می شود. این بدان معناست که محققان و صنعتگران در سراسر جهان به سمت افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به ویژه استفاده از انرژی باد و خورشید حرکت کرده اند.

* تولید انرژی توربین بادی با استفاده از دو روش سنجش پتانسیل و فناوری تولید و بهره وری انرژی ایران (SATBA) انجام می شود و نقشه بادی برای نقاط مختلف کشور و مناطقی که بادخیز هستند و پتانسیل ایجاد دارند تهیه شده است. باد مزارع و مزارع بادی.

* در فناوری تولید و بهره برداری توربین بادی طی دو سال گذشته به سمت بومی سازی توربین ها پیش رفته ایم و با توجه به لرزه خیزی ایران، محاسبات مربوط به پوشش توربین با سایر مدل های دنیا متفاوت است.

*انرژی کم کربن از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند آب، خورشید و باد عبور می کند و به دلیل مشکلات زمین ناشی از خشکسالی و کم آبی پیش بینی می شود که میزان توسعه انرژی بادی بیشتر از سایر انرژی های تجدیدپذیر باشد.

* در بخش انرژی، اولاً بحث بهینه سازی و صرفه جویی در انرژی در صنعت، حمل و نقل، ساخت و ساز و کشاورزی برای استفاده صحیح از انرژی است و ثانیاً استفاده از منابع پایدارتر و کم کربن یعنی همان انرژی های تجدیدپذیر. که با اقتصاد کم کربن همراه است و از منبعی با حداقل انتشار انرژی تولید می کند.

از فرصت های بیابان ها برای ساخت نیروگاه های خورشیدی استفاده کنید
* مناطق کویری کشور فرصت های بی سابقه ای برای ساخت نیروگاه های خورشیدی و تجدیدپذیر دارند.

* پنل های خورشیدی بهترین مانع برای جلوگیری از خروج رسوبات از سطح زمین هستند و عامل موثری در کاهش فرسایش بادی هستند و مانند درخت زالزالک از بادهای شدید جلوگیری می کنند.

* پنل های خورشیدی علاوه بر کنترل فرسایش بادی، منبع تولید انرژی هستند و باید توجه داشت که احداث نیروگاه خورشیدی به عنوان مثال کاشت تاغی که نیاز به آبیاری دارد، معیار کم آبی نیست و در این حس معیاری دارد، مثبت و معنادار تلقی می شود.

* در اسفند ماه سال 1400 تفاهم نامه ای بین مسعود منصور، رئیس سازمان مدیریت منابع طبیعی، مراتع و آبخیزداری کشور و محمود کمانی، مدیرعامل جدید سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی (ساتبا) منعقد شد. همچنین چهار عضو دستوری برای تعیین افق از سوی وزارت نیرو برای تولید 10000 مگاوات انرژی خورشیدی معرفی شده است.

* این فعالیت بیانگر تحول عظیمی در مناطق بیابانی است و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری باید حداکثر کمک را در این روند داشته باشد.

* بهره برداری از این مناطق به شرکت هایی با نمایندگی وزارت نیرو واگذار می شود و اینها بهترین شرایط برای سرمایه گذاری در مناطق کویری است.

* نقشه های مربوط به مناطقی که بیشتر تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارند با اولویت های وزارت نیرو تطبیق داده شده و مناطق اولویت دار برای نصب پنل های خورشیدی که بهترین اثر را در کاهش فرسایش بادی و خسارات ناشی از طوفان شن دارند، مشخص شده است.

* در نیمه دوم سال جاری برنامه های اجرایی، عملیاتی و مشترک در مناطق کویری برای استفاده از انرژی خورشیدی اجرا می شود.