توپ برای ایران


به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه پس از دیدار با سید ابراهیم رئیسی در جمع خبرنگاران گفت که توپ برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران در سمت ایران است.

وی همچنین بر لزوم استقلال آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد.

پیش از این، مکرون همچنین ابراز امیدواری کرده بود که بتواند «همه مسائل» را با همتای ایرانی خود در میان بگذارد.

مکرون پس از دیدار با همتای ایرانی خود، فردا با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز دیدار خواهد کرد.

دیدار رئیس جمهور فرانسه یکی از کشورهای اروپایی شرکت کننده در مذاکرات هسته ای در حالی صورت گرفت که تلاش های دیپلماتیک تهران و واشنگتن برای حل مسائل باقی مانده در مسیر بازگرداندن توافق در جریان مذاکرات در وین بی نتیجه ماند. اما منجر به نتایج ملموسی شد.

مذاکرات برجام پس از ارائه پاسخ های ایران و آمریکا به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا و همچنین بررسی پیشنهادهای یکدیگر برای تشدید توافق هسته ای و لغو تحریم های غیرقانونی آمریکا، به نوعی متوقف شد. ایران اصرار دارد که حاضر نیست از منافع ملی خود در مذاکرات چشم پوشی کند و ایالات متحده نیز می گوید که “امتیازات بیشتری” نخواهد داد.

جوزپ بورل، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشتر در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مذاکرات درباره توافق هسته ای ایران به جای توافقی، متفاوت است. وی تاکید کرد که مواضع نزدیکتر نشده اند، بلکه دور شده اند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخیراً در همین راستا گفت: ما در این میدان هستیم تا بر اساس منافع ملی به تکمیل این ماراتن و تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران کمک کنیم و در عین حال مسئولانه عمل کنیم. ایجاد فضای سازنده در روابط بین الملل و کمک به تثبیت چارچوب بین المللی و سیاسی چندجانبه به عنوان بستری مناسب برای حل بحران های پیچیده. ایران نظرات خود را به طرف اروپایی رساند و ما منتظر نظر و پاسخ طرف مقابل هستیم.

وی تصریح کرد: پاسخ ایران سازنده، شفاف و مشروع بوده است و با اراده سیاسی متقابل می تواند زمینه را برای به نتیجه رساندن مذاکرات و دستیابی به توافق در بازه زمانی کوتاه فراهم کند.

کنعانی تاکید کرد: رفع تحریم ها و منفعت اقتصادی مردم ایران یکی از اهداف اصلی ما است و ایران در این زمینه تلاش می کند و این یکی از اولویت های تیم مذاکره کننده ایرانی است.