جراحی کاهش وزن (بای پس ، بادکنک و واسفرن) چه عوارضی دارد؟


جراحی کاهش وزن (بای پس ، بادکنک و واسفرن) چه عوارضی دارد؟

جراحی کاهش وزن ممکن است راه حل مناسبی برای کسانی که سعی در کاهش وزن دارند ، نباشد. روش های بای پس معده یا آستین معده را کوچکتر می کند. کاهش معده منجر به این واقعیت می شود که فرد سریعتر احساس سیری می کند و میل به غذا را از دست می دهد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی لاغری روشی است که نباید بدون ملاحظات دقیق انجام شود ، بنابراین وقتی عمل جراحی انجام می شود ، فرد باید به وضوح بفهمد چه اتفاقی می افتد ، به عنوان مثال ، چه خطرات پیش رو دارد. همچنین باید به خاطر داشت که بعد از عمل باید شیوه زندگی و عادات غذایی خود را برای مدت طولانی تغییر دهید. امروزه روشها و روشهای غیر جراحی با ریسک کم کاهش وزن و دستیابی به اندامی ایده آل وجود دارد که هیچ گونه عوارض جانبی و محدودیتی برای کاهش وزن ندارند.

افرادی که بیش از 100 پوند وزن دارند یا شاخص توده بدنی آنها (BMI) 40 به بالا است ، همچنین افرادی که با موفقیت از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش و دارو یا سایر روش های غیر جراحی استفاده می کنند ، کاهش وزن حاصل می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا ببیند آیا عمل مناسب شماست یا خیر. با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که پس از آن باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود ایجاد کنید صحبت کنید.

انواع عملیات کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک بهترین و م effectiveثرترین روش جراحی را بر اساس وزن و مشکلات جسمی بیمار انتخاب می کند. انواع روش های کاهش وزن شامل موارد زیر است:

کار حلقه معده

کار حلقه معده

در حال حاضر ، بستن معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که طی آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی شخص غذا می خورد ، این غذا از قسمت مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت از اندازه قبلی معده کوچکتر است ، فرد غذای کمتری می خورد و زودتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی به قسمت تحتانی حلقه وارد قسمت تحتانی معده می شود و به تدریج هضم می شود.

حلقه های معده به گونه ای طراحی شده اند که می توان موقعیت آنها را پس از جراحی تنظیم کرد تا مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد تغییر کند. برای اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل می شود و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع عملیات خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی ممکن است حلقه معده لغزیده و از جای خود بیفتد ، یا تجزیه شده و عملکرد خود را از دست بدهد ، در این صورت باید تعویض شود.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در طول عمل جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و یک کیسه (تکه) کوچکتر در قسمت فوقانی معده ایجاد می کند. سپس قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده می پیوندد. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، غذا به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کند. بنابراین ، اگر بیوپسی روی این قسمت از روده انجام شود ، کالری کمتری با غذا جذب می شود. علاوه بر این ، چون چرک جدید کوچکتر از اندازه طبیعی معده است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد کاهش می یابد و در نهایت تعداد کالری هایی که فرد جذب می کند کاهش می یابد.

آستین معده

آستین معده

در طول آستین معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و مخاط معده کوچکتری به نظر می رسد که شبیه یک لوله باریک است. این لوله از بالا به مری و از پایین از ابتدای روده متصل می شود. در این روش ، اندازه معده کوچکتر می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی بعد از غذا احساس سیری کند. آستین معده به دلیل کاهش وزن زیادی که ممکن است فرد پس از عمل جراحی تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثر نیست.

بادکنک داخل معده

بادکنک داخل معده

یک تلسکوپ ویژه به نام اندوسکوپ از طریق دهان و در نهایت به معده از طریق مری نفوذ می کند و یک توپ سیلیکونی را در معده بیمار وارد می کند. بادکنک پر از مایع است و فضای معده را اشغال می کند. با بالن در معده ، بیمار سریعتر احساس سیری می کند و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد ، زیرا بالون باید حداکثر پس از 6 ماه از معده خارج شود.

ناهنجاری بیلیوپانکراس

ناهنجاری بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و تنها یک کیسه معده کوچک باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود. در این روش ، قسمت اصلی روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. به طور همزمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (معمولاً تخلیه صفرا و آنزیمهای پانکراس در قسمت فوقانی روده کوچک برای هضم) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شود. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث نفخ و بوی بد دهان شود. ناهنجاری بیلیوپانکراسی یک عمل پیچیده است که باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های غذایی بیمار بعد از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. پس از جراحی ، برای کاهش وزن ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از عمل مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار می تواند غذاهای نرم تری مانند تخم مرغ آب پز ، ماکارونی ، ماست و … و در نهایت غذاهای سفت تری بخورد. رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجا که بیمار قادر به جذب ویتامین ها و مواد معدنی خاصی پس از عمل جراحی نیست ، باید تحت نظر پزشک مکمل های مادام العمر مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل های بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد ، که خطر آن بسته به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. علاوه بر این ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات رایج در ارتباط با هر نوع جراحی کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، احتمال لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز وریدهای عمقی) پس از جراحی اندک است و پزشک شما اغلب داروهایی را برای کاهش این خطر تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از عمل جراحی کاهش وزن را تجربه کنند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در ریه ها و یا در محل زخم روی پوست پس از عمل رخ دهد.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، مقدار زیادی پوست اضافی وجود دارد که آنقدرها هم جذاب نیست و لباس ها به خوبی برای فرد مناسب نیستند. برای حل این مشکل ، می توانید عملیات دیگری را انجام دهید ، که همیشه در دسترس نیست. قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید.

بسته به نوع عمل جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که جراحی کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای ایمن و کم خطر مانند لیپوماتیک؟ کرایولیپولیز؟ RF؟ تویتیشن و لیپولیز که نتایج فوری و پایداری را به همراه خواهد داشت.

“کپی فقط با ذکر منبع و مرجع مجاز است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *