جزئیات جدید اجرای طرح یارانه نان


به گزارش ایسنا، محمد جلال در نشست «بررسی روند اجرای طرح ارتقای بهره وری و عمومی سازی یارانه نان» در استان مازندران با اشاره به مصوبه دولت در خصوص هدفمندی یارانه کالاهای اساسی، گفت: نان، یارانه ها خواهد شد. از گندم جدا شده و به آرد داده می شود.

وی با بیان اینکه پس از اجرای این طرح، عرضه های خارج از زنجیره به صورت قاچاق آرد یا مصرف نان در دامداری ها حذف می شود، افزود: مصرف گندم در کشور (به نام نان مصرفی) توسط مردم. ) کاهش می یابد و این کاهش مصرف سالانه حدود یک و نیم میلیارد یورو صرفه جویی می کند.

دستیار ویژه وزیر اقتصاد با بیان جزئیات اجرای این طرح گفت: این طرح در دو سطح اجرا می شود. سطح اول خرید دستگاه های کارت خوان هوشمند است و برخی معاملات فروش بر روی آن ثبت می شود و عملکرد نانوایی با داده های دقیق، قابل اعتماد و به موقع ارزیابی می شود. در این سطح، میزان فروش نان و توزیع آن در بین اقشار مختلف جامعه را در فرآیندی مشترک که در بین مردم به «خرید کارتی» معروف است، اندازه گیری می کنیم.

وی افزود: در ردیف دوم، قیمت گندم و آرد برای نانوایی هایی که تحت پوشش زیرساخت مکانیزه فروش نان هستند، افزایش می یابد. نانوایان پرداختی نمی کنند و 30 تا 45 روز مهلت می دهند، اما موظفند تمام هزینه آرد را بپردازند.

جلال ادامه داد: پس از آن پس از بررسی زیرساخت های هوشمند نصب شده در نانوایی و اطمینان از انتقال نان به خانوارها، یارانه تخصیصی (هزینه نان منهای قیمت فعلی نان) به نانوایی واریز می شود. حساب. در نتیجه مردم با تغییر قیمت و روند خرید در این زمینه مواجه نمی شوند.

جلال در ادامه اظهار داشت: با اجرای این طرح برخی محدودیت ها برای نانوایانی که فعالیت رسمی و واقعی آنها تولید و پخت نان است برداشته می شود و مفاهیمی مانند سهم آرد به تدریج از بین می رود. این بدان معنی است که نانوایی حتی می تواند در صورت مناسب بودن 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته کار کند. نانوایی هایی که قصد خرید آرد را دارند به دلیل مهلت مقرر مشکل سرمایه در گردش نخواهند داشت و در این مدت با وجود اینکه پول خود را بابت آرد پرداخت می کنند، مابه التفاوت روزانه مبلغ ما را دریافت می کنند.

وی تصریح کرد: این جمع ما شامل دو پارامتر است. افزایش قیمت آرد و افزایش دستمزد و اجاره بهای نانوایان که در سال 1401 اتفاق افتاد. به این ترتیب نانوایانی که قصد تولید نان و فروش آن به مردم را دارند از این طرح منتفع خواهند شد و مردم هیچ تغییری در قیمت آن مشاهده نخواهند کرد. مقدار و مقدار نانی که می خرند.

جلال تاکید کرد: ضمن اجرای طرح رواج و یارانه منطقی نان، تا پایان سال 1401 افزایش قیمت نان سنتی نخواهیم داشت. در این مدل نه مفهومی به نام جیره بندی نان خواهیم داشت، نه کارت نان خواهیم داشت، نه کارت نان خواهیم داشت و نه سیاست قیمت نان خواهیم داشت.

در ادامه سیداسماعیل هاشمی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مازندران نیز در این جلسه گفت: دولت اصلاحات اقتصادی مهمی را برای حذف سود عده ای خاص آغاز کرده است و یکی از موضوعات مهم در این سخنرانی است. موضوع آزادسازی قیمت و پرداخت مستقیم یارانه غلات به مردم است

وی افزود: ارائه آرد یارانه ای به صنایع یا نانوایی ها زمینه ساز فساد و تبانی بوده است اما با آزادسازی قیمت آرد صنعتی از این موارد جلوگیری می شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مازندران امکان نظارت برخط را از مهمترین نکات در اجرای طرح یارانه نان دانست چرا که با اجرای آزمایشی طرح هوشمند یارانه آرد این فرصت فراهم شد. برای جلوگیری از قاچاق منابع در اختیار مسئولان قرار می گیرد.