جنگنده های آمریکایی دستگیر شده مشمول کنوانسیون ژنو نیستند


به گزارش فارس، روسیه گفته است که شبه نظامیان آمریکایی دستگیر شده در اوکراین مشمول کنوانسیون ژنو نیستند.

کنوانسیون ژنو یا کنوانسیون ژنو معاهده ای است که مقرراتی را برای اقدامات بشردوستانه در زمان جنگ تعیین می کند.

چند روز پیش منابع خبری گزارش دادند که ارتش روسیه دو سرباز سابق آمریکایی را که در اوکراین با نیروهای روسی می جنگیدند، بازداشت کرده است.

روزنامه تلگراف روز پنجشنبه گزارش داد که رابرت دراک، 39 ساله، و اندی تای آنگووکین، 27 ساله، اولین آمریکایی هایی بودند که از زمان آغاز جنگ در اوکراین توسط روس ها اسیر شدند.

ایندیپندنت گزارش می دهد که خانواده دو آمریکایی که در نبرد با روسیه به نیروهای اوکراینی پیوسته اند برای آزادی آنها به دولت جو بایدن مراجعه کرده اند.

مادر دروک درباره دلیل رفتن پسرش به جنگ به نشریه آمریکایی گفت: «او می‌خواست به آنجا برود تا به سربازان اوکراینی کمک کند و به آنها نشان دهد که چگونه اوکراینی‌ها از تجهیزاتی که آمریکایی‌ها فرستاده‌اند استفاده می‌کنند.

او همچنین گفت که پسرش نگران است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اوکراین را ترک نکند، اگر او موفق به انجام این عملیات شود.

مدت کوتاهی پس از شروع جنگ در اوکراین، روزنامه بریتانیایی تایمز گزارش داد که پیمانکاران نظامی غربی برای استخدام مزدوران خارجی و فرستادن آنها برای جنگ در روسیه، دستمزد روزانه 2000 دلار را پیشنهاد کردند.

پیش از این شبکه خبری سیانان از ناپدید شدن دو سرباز در خارکف خبر داده و از دستگیری احتمالی آنها ابراز نگرانی کرده بود.

خبر دستگیری احتمالی دو آمریکایی در درگیری در اوکراین در حالی منتشر شده است که برخی از مقامات ارشد مسکو مانند دیمیتری مدودف، معاون وزیر امنیت ملی روسیه و نماینده مسکو در سازمان ملل پیشتر در اظهاراتی جداگانه اعلام کرده بودند که این کشور در حال حاضر جنگ نیابتی با ایالات متحده آمریکا و اروپا وجود دارد.

روسیه در 24 فوریه دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این رویداد تنها چند روز پس از آن رخ داد که مسکو رسما استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفته است که عملیات نظامی او با هدف «غیر نظامی کردن اوکراین» و «غیره‌زدایی» این کشور انجام می‌شود.

روسیه همچنین اعلام کرد که اوکراین به تعهدات خود بر اساس توافقات مینسک که در سال‌های 2014 و 2015 برای حل اختلاف بین جدایی‌طلبان و کیف منعقد شده بود، عمل نکرده است.

ساعاتی پس از حمله روسیه، اوکراین اعلام کرد که تمام روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرده است. در واکنش به اقدامات نظامی روسیه، کشورهای غربی بارها تحریم هایی را علیه اکثر موسسات مالی مسکو، بخش انرژی و نخبگان سیاسی اعمال کرده اند، از جمله تعطیلی سیستم پیام رسانی بانکی سوئیفت چندین بانک روسی.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: «اگر این گزارش ها درست باشد، ما تمام اقدامات لازم را برای بازگرداندن آنها انجام خواهیم داد.

او گفت: «اما یک مسئله مهم در اینجا وجود دارد و آن این است که ما از آمریکایی‌ها می‌خواهیم برای جنگ به اوکراین نروند». منطقه جنگی وجود دارد. این تعارض است. اگر احساس می کنید باید از اوکراین حمایت کنید، راه های مطمئن تری برای انجام این کار وجود دارد.»

این پیام ها در حالی منتشر می شود که غرب به حمایت تسلیحاتی از اوکراین ادامه می دهد. بان کی مون، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه گفت که ارسال تسلیحات به اوکراین متوقف نخواهد شد.