حضور کشورهای خارجی در خزر منتفی است


رهبران پنج کشور دریای خزر (روسیه، قزاقستان، آذربایجان، ترکمنستان و ایران) توافق کردند که کار بر روی توافقنامه اعتماد و همکاری نظامی در خزر را تسریع بخشند.

لاوروف در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما بر اهمیت همکاری نظامی تاکید کردیم و پیشنهاد دادیم کار بر روی توافق اعتمادسازی در خصوص فعالیت‌های نظامی کشورهای دریای خزر تسریع شود.

در نشست کشورهای حاشیه دریای خزر، شرکت کنندگان همچنین تاکید کردند که حضور نیروهای مسلح کشورهای حاشیه دریای خزر در این منطقه منتفی است. لاوروف گفت: همه طرف‌ها به صراحت بر اصل کنوانسیون وضعیت دریای خزر تأکید کردند و اعلام کردند که هرگونه حضور نظامی کشورهای غیرخزری و غیرخزری در اینجا غیرقابل قبول است. به همین ترتیب، در مورد کشتیرانی به طور کلی، از جمله کشتیرانی غیرنظامی، مقرر شد که بر اساس کنوانسیون دریای خزر، دریانوردی در اینجا فقط برای کشتی‌هایی که پرچم هر یک از کشورهای خزر را دارند امکان پذیر است. این اصل شامل دسترسی به دریای خزر نیز می شود».

نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر روز سه شنبه با حضور وزیر امور خارجه ایران برگزار شد. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در سخنانی در اجلاس سران خزر گفت: تحدید حدود حوضه و زیرحوضه دریای خزر همچنان باقی است. در چهار سال گذشته، چهار جلسه کارگروه برای نهایی کردن این پیش نویس برگزار شده است. توافق بر سر خط مبدا حاصل شده و مذاکرات در حال انجام است.

وی تاکید کرد: از پیشنهاد اخیر روسیه برای توسعه و ایجاد ساختار همکاری در خزر حمایت می کنیم. این ابتکار همکاری های پنج جانبه در خزر را تقویت و نظام مند می کند.