خبرگزاری فارس در تلاش برای تعطیلی روزنامه شرق!


خبرگزاری اصولگرای فارس در متنی با عنوان «شرق به سوی تعطیلی پارو می زند» که بی شباهت به تشکیل پرونده علیه رسانه ها و زمینه های توقیف آن نیست، درباره برخی از مطالب منتشر شده در روزنامه شرق نوشت:

روزنامه اصلاح طلب شرق که به گل دادن و خبررسانی به رسانه های فارسی زبان و شبکه های ماهواره ای شهرت دارد، اکنون بیش از هر زمان دیگری به مسائل حاکمیتی می پردازد. رهبری این روزنامه به گونه ای است که بسیاری از خبرنگاران را مجبور به ترک کرده است.

از سوی دیگر، شیب صعودی اخبار جنجالی، حاشیه ای و غیرواقعی روزنامه شرق در روزهای اخیر این فرضیه را که قصد توقیف آنها با انتشار چنین اخبار جنجالی را دارند و نه بهای این سوء مدیریت که منجر به توقیف آنها می شود، بیشتر می کند. کاهش مخاطب و صدها کپی سرزنش دیگران.

  • شایعه افزایش احتمالی قیمت بنزین

روزنامه شرق چند روز پیش در گزارشی جنجالی از «احتمال افزایش قیمت بنزین» و ابطال کارت سوخت از جایگاه داران خبر داد. این موضوع مورد استقبال رسانه های شبکه های ماهواره ای فارسی قرار گرفت.

اوجی وزیر نفت در عین حال شایعه افزایش قیمت بنزین و اخذ کارت سوخت از سوی مسئولان پمپ بنزین را به شدت تکذیب کرد و گفت که چنین موضوعی در دستور کار دولت نیست.

  • مفسده سخنان امام جمعه مشهد

روزنامه شرق که سابقه طولانی در تحریف سخنان مسئولان به ویژه ائمه جمعه دارد، مطلبی را به نقل از آیت الله علم الهد امام جمعه مشهد منتشر کرد. یک روزنامه اصلاح طلب با تیتر «ابتذال عامل تصادف قطار و کلانشهر» در سخنان اخیر خود ترجیح داد قصد آیت الله علم الهدی در مورد علت خروج قطار و کلان شهرها از ریل را فرهنگی و مرتبط با حجاب وانمود کند. سوالاتی که اصلا وجود نداشت

اشاره به اصل سخنان امام جمعه مشهد نشان می دهد که سوء مدیریت نقطه تیر انتقاد آیت الله علم الخود ولنگری از مسئولیت و سهل انگاری بوده است.

  • خباثت شرق با عکس نگهبانان

روزنامه شرح نیز با تیتر «قانون البسه شخصی» نیروهای امنیتی را در حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی که سر و صدایی در فضای مجازی به پا کرد، منتشر کرد.

محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به این سوال گفت: در اصلاحیه قانون بکارگیری سلاح چیزی به نام لباس شخصی وجود ندارد و این کذب محض و جاسوسی است. “

  • دزدی شرق در روز روشن

روزنامه شرق در گزارشی جنجالی مدعی شد که شبکه فاضلاب اصفهان به خواب رفته و او برای مطلب خود عکس گرفته است. این در حالی است که دقیقاً همین عکس در سال 1399 در ماهنامه کلام منتشر شده است.

این سوال واکنش تند مدیرمسئول ماهنامه کلام را به دنبال داشت و گفت: این عکس مربوط به گزارشی است که در یکی از شهرستان های خراسان رضوی تهیه کرده بودیم که بر اثر آن مکانی سرانجام برای این خانواده اقامتگاه پیدا شد. با دستور دادستان شهرستان و با مساعدت شهرداری. اما متأسفانه یک روزنامه کثیرالانتشار در کشور به خود اجازه می دهد هر ماه بدون تحقیق و با ذکر منبع و کسب مجوز به نام خود عکس اختصاصی کلام جدید را ثبت و منتشر کند.

  • شایعه خروج زاکانی از بهشت ​​و زیارت دولت

در پی انتشار اخباری درباره بیسند شرح، مدعی شد علیرضا زاکانی شهردار تهران به فکر خروج از آسمان است و حتی برخی دیگر نیز با اعلام استعفای این طرح را به سرپرست وزارت کار ارائه کردند.

این شایعه از سوی معاون شهردار تهران و چند تن دیگر از مدیران شهری نیز تکذیب شد.

  • دراز کشیدن زیر بازیکن تیم ملی به دلیل حمایت اوکراین

روزنامه شرق نیز مدعی شد مهسا کمالی ملی پوش به دلیل به نمایش گذاشتن پیراهن STOP WAR از تیم ملی اخراج شد.

جنگ اوکراین از 24 فوریه آغاز شد اما اسامی این تیم در 6 ژانویه یعنی یک ماه قبل از جنگ اعلام شد و نام کمالی در آن زمان در لیست تیم اعلام شد.

  • شایعه عدم ارائه کارنامه به مادران دانش آموزان

شایعه دیگری که چندی پیش توسط روزنامه شرح منتشر شد و جنجال زیادی به پا کرد و این خبر را به خورد رسانه های معاند داد، ادعای عدم تحویل کارنامه این دانش آموز به مادران بود.

این در حالی است که معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به خبر عدم ارائه کارنامه از سوی مادر گفت: در انجام کارهای دانش آموزی از جمله اخذ کارنامه تفاوتی بین والدین وجود ندارد اما در مواردی مانند طلاق، حفظ علم». دانش آموز پرونده را به هرکسی که آن را دارد می دهد.

  • شایعه بسته شدن کوه ها

روزنامه شرح نیز در سلسله اخبار کذب برای افزایش نارضایتی مردم مدعی شد که در ایام فاطمیه «شهرداری کوه ها را بست» که اصلا چنین نشد! شهرداری مسئولیتی در قبال کوه ها ندارد و آن روزها حتی یک کوه هم تعطیل نشد.

البته اینها تنها فیلدهای تازه روزنامه شارخ نیستند، بلکه می توان موارد بیشتری را به این فهرست اضافه کرد.»

انتهای پیام/