خصوصی سازی نباید به قیمت غارت اموال دولتی باشد/فرآیندها باید دگرگون شوند


به گزارش ایسنا، آیت الله دکتر ابراهیم رئیسی در تاریخ 10 تیر 1401 در دیدار با خانواده شهدا، ایثارگران و نخبگان استان مرکزی با اشاره به نگرانی های مطرح شده در خصوص مشکلات اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی کشور استان توسط منتخبان در این جلسه، اظهار داشت: دولت ارتباط خوبی با نخبگان و خانواده شهدا دارد و قطعاً پذیرای پیشنهادات، دغدغه‌ها و پیشنهادات هستیم.

وی با بیان اینکه دولتمردان باید ارتباط با جامعه نخبگان را یک فرصت و گنج بدانند تا کار با منفعت بیشتر و معایب کمتر ادامه یابد، افزود: استفاده از تجربه برای ایجاد تحول یک ضرورت است، شرایط کنونی در جامعه اقتصادی، فرهنگی و… را باید به خوبی دید و با نیم نگاهی به وضعیت مطلوب، تحول ایجاد کرد و فاصله بین وضعیت موجود و مطلوب را کم کرد.

رئیسی تصریح کرد: باید نگاه تحول آفرین باشد، افراد مسئول در دولت باید تحول شناختی داشته باشند، اگر از شرایط موجود راضی باشند، تحولی رخ نمی دهد. همچنین باید تغییراتی در فرآیندها ایجاد شود، در برخی موارد، فرآیندها ناقص و گاهی به طور جدی کند هستند که اجرای تحول را دشوار می کند، بنابراین مکانیسم ها باید با تغییرات تطبیق داده شوند.

وی با بیان اینکه برای تحقق تحول باید از نیروهای کارآمد، مخلص و تحول آفرین استفاده کرد، اظهار داشت: بهره مندی همه دستگاه ها از نیروهای نخبه و تحول آفرین ضروری است.

رئیسی تصریح کرد: منطقه مرکزی یک استان صنعتی است و زیرساخت های موجود باید فعال شود، چرا باید صنایع موجود نیمه فعال باشند؟ نیازی به ساخت کارخانه نیست، بلکه باید زیرساخت های موجود با تبدیل به نوع مدیریتی فعال شود.

وی افزود: عمل اشتباه خصوصی سازی در کشور انجام شد و افراد بدون توانایی، مهارت و انگیزه کارخانه ها را در اختیار گرفتند و عملاً به کارخانه ها آسیب جدی وارد کردند، بقیه تعطیل شدند.

وی با تاکید بر اینکه خصوصی سازی باید انجام شود اما نه به قیمت مصادره اموال دولتی، گفت: جلوی این وضعیت نامناسب خصوصی سازی را گرفته ایم.

وی ضمن بیان اینکه اصل خصوصی سازی بد نیست، افزود: باید شرکت های نیمه تعطیل را به چرخه تولید برگردانیم و از نیروهای جهادی می خواهیم وارد عرصه احیای صنعتی شوند. کارخانه های خاموش باید فعال شوند و شعار سال اجرایی شود. این ارزش را می توان در این استان تعیین کرد و دولت با آن برخورد خواهد کرد.

رئیس جمهور در ادامه در خصوص ظرفیت معادن این ظرفیت را ثروتی برای استان مرکزی دانست و گفت: باید در معادن استان مرکزی ظاهری تحول آفرین ایجاد شود، معادن در اختیار افراد ایثارگر قرار گیرد و آنها هزینه های لازم را پرداخت کنند. دولت. دستمزد و برداشت بسته به مقدار تعیین شده است. هر گونه روابط ناسالم در این حوزه باید کنار گذاشته شود و بر روابط اداری، سازمانی و حقوقی غالب شود.

وی با بیان اینکه دولت وظیفه دینی و ملی دارد که اجازه ندهد روابط ناسالم جایگزین روابط سالم شود، گفت: دولت می خواهد و باید با سلامت عمل کند.

رئیسی افزود: توجه به صنایع تبدیلی در منطقه بسیار مهم است و این امر متناسب با نیاز منطقه انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه توسعه برای این استان و کشور مهم است، افزود: قانون اساسی به صراحت بیان می کند که برای راه اندازی بنگاه اقتصادی نمی توان به محیط زیست آسیب زد، طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک یکی از موارد مهم و ضروری است. برنامه ها در دولت اولویت دارند و باید رعایت شوند. اگر کارخانه ای مجبور به فیلتراسیون باشد، حتی اگر هزینه زیادی داشته باشد، باید هزینه کند، زیرا آلودگی آن باعث بیماری می شود و این غیرقابل قبول است. در واقع مریض شدن مردم به دلیل آلودگی ظلم است و مشکل آلودگی هوای اراک یکی از دغدغه های مردم است و باید این نگرانی برطرف شود.

رئیس جمهور با اشاره به موضوع زن و خانواده گفت: موضوع زن و خانواده نیز بسیار مهم است، داشتن معاونت امور زنان و خانواده در دولت کافی نیست، بلکه گفته شد مشاوران حوزه زنان هستند. باید در وزارتخانه ها فعال شود و مصوبات ستاد اجرایی شود زنان و خانواده ها. مفهوم خانواده در دنیا در معرض تهدید است و زشت ترین چیزها به عنوان امور تمدنی مطرح می شود که بدترین نگاه به اخلاق و معنویت و انسان و در واقع نابودی نسل بشر است. موضوع خانواده، رشد جمعیت و جایگاه زنان باید مورد توجه قرار گیرد و همواره به توانمندسازی زنان در عرصه های مختلف توجه شود.

رئیس‌جمهور گفت: اسناد بالادستی در حوزه زنان الزاماً مورد توجه قرار می‌گیرد، شورای فقه موضوع مهمی است و جمعی در این راستا تلاش می‌کنند، اما لازم است از فعالیت‌های این شورا اطلاع‌رسانی شود. . و باید ارتباطی بین شورا و زنان وجود داشته باشد.» کارهای انجام شده در حوزه زنان را اعلام کنید.

وی با بیان اینکه اجرای قانون بازنشستگان یک ضرورت مطلق است و دولت در اجرای آن ابایی ندارد، تصریح کرد: دولت در تمامی تصمیمات خود را موظف می داند که به دوران حساس زندگی بازنشستگان به ویژه مستمری بگیران توجه کند. ، خدمات و دولت نیز از اجرای قانون و حمایت از بازنشستگان حمایت می کند.

رئیسی در خصوص موضوع ارز 4200 تومانی نیز گفت: پول 4200 تومانی باعث تورم می شود و اصلاحات اقتصادی در دستور کار دولت است و اقدامات دولت از سال 1400 بر این بوده است که کاری مانند استقراض از بانک مرکزی انجام ندهد و بوده است. برای حفظ پایه پولی کشور تلاش شد.

وی با ادعای اینکه گروه های جهادی در سراسر کشور به صورت آتش نشانی در حال فعالیت هستند، گفت: جهاد خلاق متحد شده است اما روحیه جهادی در بین جوانان خدشه دار نشده است. با توجه به گستردگی کار باید سازوکار همکاری، رهبری و هماهنگی ایجاد شود و بر این اساس شورای عالی جهاد سازندگی تشکیل و اولین جلسه شورا روز گذشته تشکیل شد. کار این شورا برای هماهنگی کار گروه های جهادی در کشور رصد می شود.

رئیسی با بیان اینکه به دنبال دریافت وام مسکن در روستاها هستیم، تصریح کرد: در این سفر تمام نیازها و مشکلات منطقه در نظر گرفته نمی شود، اما اولویت بندی شده است. یک چهارم از گنجینه های جهان مربوط به این منطقه است و ارزش های فرهنگی این استان نیز شمرده شده است. این اولویت بندی و ارزیابی در ادارات مختلف انجام شده است و اگر چیزی اعلام شود حتما آن را پیگیری خواهیم کرد.