خطری که در کمین هر خانه ای است


زهرا پنجعلی در گفت وگو با ایسنا، درباره خطرات استفاده نادرست از مواد شیمیایی در منازل، گفت: مواد شیمیایی با مصارف بسیار متنوع از خانگی گرفته تا کارگاهی و کارخانه ای وجود دارد. هر یک از این مواد دارای دستورالعمل هایی برای استفاده هستند که در صورت عدم رعایت آنها، هم برای مصرف کنندگان و هم برای کسانی که در مجاورت هستند خطرناک است.

وی درباره سفید کننده ها و مواد شوینده ای که بیشتر در منازل استفاده می شود، گفت: حتی استفاده نادرست از این مواد می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر با کنار گذاشتن شرایط خاص مانند نگهداری مواد شیمیایی صنعتی در منزل و … که جزو استثنائات هستند، می توان گفت خطرناک ترین مواد شیمیایی که ایمنی در منازل را تهدید می کند، سفید کننده ها و مواد شوینده هستند. این مواد عمدتاً توسط خانم های خانه دار استفاده می شود و به راحتی در دسترس همه اعضای خانواده قرار می گیرد.

پنجعلی افزود: دسترسی آسان به مواد شیمیایی می تواند منجر به حوادث شود. در برخی از کشورهای غربی، طراحی و بسته بندی جذاب مواد شیمیایی و همچنین جلب توجه کودکان، خطر بروز خطرات و حوادث را افزایش داده است. این مشکل باعث شده تا استفاده از عوامل مختلف در تولید محصولات تغییر کند و استفاده از رنگ های جذاب برای مواد شیمیایی خطرناک ممنوع شده و رنگ هایی مانند مشکی و خاکستری جایگزین شده است. درهای مواد مخدر خطرناک نیز برای جلوگیری از باز شدن آسان توسط کودکان تعبیه شده بود. این موضوع در کشور ما باید مورد توجه قرار گیرد زیرا یکی از خطرات مواد شیمیایی احتمال خورده شدن توسط کودکان است.

وی همچنین درباره مضرات رسوب زدایی محصولات و موادی که گازهای سمی منتشر می کنند، بیان کرد: شوینده ها به ویژه موادی که خاصیت رسوب زدایی دارند، حاوی مواد سمی زیادی مانند فنل و کلر هستند. مصرف کنندگان این مواد عمدتاً از آن در فضای بسته استفاده می کنند که عامل خطرناکی است. محیط هایی که از چنین موادی استفاده می شود معمولاً فاقد تهویه مناسب هستند. بسیاری از افرادی که به مدت طولانی از این مواد استفاده می کنند دچار مسمومیت می شوند و علاوه بر آن عوارض ثانویه نیز در بدن آنها ظاهر می شود. این افراد در مدت زمان قابل توجهی ممکن است عوارض دائمی و غیرقابل برگشت این مواد را در دستگاه تنفسی خود یا حتی روی پوست خود تجربه کنند. در واقع می توان گفت علت بسیاری از مسمومیت های خانگی استفاده از مواد شیمیایی است.

این کارشناس ایمنی با تاکید بر اینکه نباید چندین ماده شوینده را با هم مخلوط و اضافه کرد، خاطرنشان کرد: ترکیب این مواد می تواند منجر به مسمومیت یا حتی سوختگی شود. علاوه بر این، مواد شوینده چربی زدا و رسوب زدایی می تواند به پوست انسان آسیب برساند. لوازم آرایشی، شامپو و اکسید کننده ها نیز تحت شرایط خاصی می توانند خطرناک باشند، بنابراین دستورالعمل استفاده از آنها باید به دقت رعایت شود.

پنجعلی با اشاره به راهکار کاهش اثرات منفی مواد شیمیایی در منازل گفت: راه حل جلوگیری از خطرات مواد شیمیایی پرهیز از مصرف این مواد در داخل خانه و استفاده از تهویه مناسب است. علاوه بر این، افراد باید مقدار مناسبی از مواد شیمیایی مصرف کنند. اگر شهروندان تصمیم به استفاده از این مواد دارند، ابتدا باید مراقب باشند که این مواد با پوست دستشان تماس پیدا نکند. ثانیاً در صورت امکان از این مواد در داخل خانه استفاده نکنید و در صورت لزوم استفاده از آنها در محیطی مانند حمام یا توالت حتماً سیستم تهویه را روشن کرده و از مقدار کمی استفاده کنید.

وی ادامه داد: برای کنترل خطرات این مواد و جلوگیری از بروز مشکلات خطرناک استفاده از مواد شیمیایی در منازل باید محدود شود. همچنین لازم است به توضیحات و دستورالعمل استفاده از این مواد نیز توجه شود. یکی از مهمترین نکات استفاده از مواد شیمیایی در محیطی با تهویه مناسب است.

به گفته این کارشناس ایمنی، لازم است این مواد را دور از دسترس کودکان قرار داد و از قرار دادن آنها در کنار مواد غذایی خودداری کرد، علاوه بر این، گاهی اوقات برخی افراد دچار وسواس بیش از حد نظافت و نظافت می شوند که منجر به ضایعات می شود و از مواد غذایی ساخته شده اند. مواد شوینده و شیمیایی و ممکن است به آنها آسیب برساند.