دانش آموزان گواهی تولد الکترونیکی سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی خواهند داشت


به گزارش ایسنا، حمید طریفی حسینی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های عملیاتی امسال ما توسعه یک شبکه هوشمند پایان به پایان است که شامل پیشگیری، غربالگری، مراقبت و ارائه مداخله است و یک مدل لایه لایه است که می گوید: سیستم ما مهیا کردن.

وی افزود: بخشی از این شبکه خارج از آموزش و پرورش تعریف شده است و از نهادهای ذیربط می خواهیم داده های لازم را در اختیار ما قرار دهند. هر دانش آموز از همان ابتدای تشخیص گروه هدف ماست که از یک روز می تواند کودک باشد.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در ادامه به تشریح طراحی این شبکه یکپارچه پرداخت و گفت: در حال حاضر طراحی مفهومی این مدل یکپارچه را انجام داده ایم و بر اساس آن سیستم یکپارچه هوشمند و کلیه فرآیندهای مربوطه را خواهیم داشت. ” در هر یک از مراحل اعم از غربالگری و مداخلات حمایتی می توان در این سیستم پایش، پایش و کنترل کرد.

طرفی حسینی افزود: در نظر داریم سامانه های وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی را به این شبکه متصل کنیم. در این صورت می توانیم دانش آموز یا مبتدی را از همان ابتدای تشخیص ردیابی کنیم. کودک معلول از بدو تشخیص یکی از گروه های هدف ماست و باید خدمات توانبخشی لازم را به او ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه این سامانه دارای نقش ها و دسترسی های متفاوتی برای مقاطع مختلف تحصیلی است، گفت: هدف از این کار دریافت تصویر و مشخصات دقیق از ویژگی های جسمی و روحی، نیازها، مشکلات و حتی استعدادهای دانش آموزان در گروه های مختلف است. و این فقط برای دانش آموزان استثنایی نیست.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزود: به عنوان مثال سال گذشته یک میلیون و 670 هزار دانش آموز وارد رشته سنجش سلامت شدند که تمامی اطلاعات آنها در این سامانه ثبت شده و متغیرهای دیگری نیز به آن اضافه می شود. علاوه بر این، ابزارهای مورد استفاده در فرآیند ارزیابی بهبود یافته و ارزیابی سلامت به فرآیندی مستمر و مستمر تبدیل خواهد شد. همه، از معلمان و خانواده ها گرفته تا مدیران مدارس و مدیران منابع انسانی، در سطوحی به اطلاعات سیستم دسترسی دارند که به فرآیند برنامه ریزی کمک می کند.

طریفی حسینی با اشاره به اینکه پایه اولیه این شبکه را داریم و در واقع کاری را که اکنون در حوزه سنجش سلامت انجام می دهیم توسعه خواهیم داد، گفت: به این ترتیب سنجش سلامت به امری مستمر و دائمی تبدیل می شود و هر زمانی که مشکلی پیش بیاید یا دانش آموزی بیماری داشته باشد، در آنجا ثبت می شود و از آنجا می توانیم میزان خدمات ارائه شده به دانشجو و میزان دریافتی او را پیگیری کنیم.

وی افزود: از بدو ورود دانش آموز به آموزش و پرورش تا خروج از سیستم آموزشی، شناسنامه الکترونیکی واحدی خواهیم داشت که تمام ویژگی ها، نیازها، مشکلات، توانایی ها و استعدادهای او و حتی اگر دانش آموز در آن ثبت شود. در مسابقه شرکت می کند و برنده موقعیت ثبت می شود. نمرات دانش‌آموزان را نیز می‌توان وارد سیستم کرد تا چندین نمودار عملکرد دانش‌آموزی مختلف محاسبه شود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی زمان اجرای این طرح را بیان کرد: مدل مفهومی شبکه یکپارچه تدوین شده است و در حال رایزنی با مرکز فناوری برای بهبود زیرساخت های فناوری هستیم و فکر می کنم در چند ماه آینده بتوانیم بتواند چنین زیرساختی را فراهم کند که تمامی دانش آموزان دارای شناسنامه الکترونیکی سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی باشند و در آن امکان ثبت و مشاهده تمامی مشخصات و الزامات دانش آموز فراهم شود.