درخواست کمک از ایران از طالبان در زمینه صحی


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس ، قلندر عباد وزیر بهداشت دولت موقت طالبان امروز (یکشنبه 9 مردادماه) با بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل دیدار و گفتگو کرد.

تکمیل شفاخانه در ولایت بامیان، آموزش داکتران افغان در بخش انکولوژی، واردات دارو و استفاده از مراکز طب ایرانی از مهمترین محورهای این نشست بود.

وزیر بهداشت افغانستان در این نشست بر بهبود خدمات پزشکی در افغانستان تاکید کرد و از ایران خواست با وزارت بهداشت همکاری کند.

طالبان پیش از این خواستار بهبود روابط اقتصادی دو کشور ایران و افغانستان شده بودند.

وزیر امور خارجه طالبان در دیدار با علیرضا بیگدلی معاون کنسولی وزارت امور خارجه گفت: برای یکپارچگی اقتصادی در سطح منطقه و افزایش تجارت با تهران، افزایش ترانزیت و حمل و نقل و کاهش هزینه ها ضروری است.

در این نشست امیرخان متقی با قدردانی از حضور معاون وزیر امور خارجه ایران در افغانستان، خواستار تسهیل در صدور روادید برای تجار، کارگران و مهاجران افغانستانی در ایران شد.

و این در حالی است که چندی پیش حسن کاظمی کومی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان با وزیر امور خارجه طالبان دیدار و گفتگو کرده بود.

حافظ ضیاء احمد معاون سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان گفت که در این دیدار در مورد بهبود روابط اقتصادی و تجاری، مشکلات بانکی افغان های مقیم ایران و سرنوشت زندانیان افغان در آن کشور بحث و تبادل نظر شد.

کاظمی کومی در این نشست افزود که به گفته معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان، مشکلات بانکی تاجران افغان را با بانک مرکزی مطرح خواهد کرد و به زودی این مشکل حل خواهد شد.