درمان ضربان نامنظم قلب با فرسایش قلب


ضربان قلب نامنظم و فرسایش قلب

تخریب قلب ؛ هر ضربان قلب ناشی از جریان الکتریکی است که معمولاً توسط سلولهای خاصی در محفظه فوقانی قلب (سلولهای ضربان ساز) ایجاد می شود. این سیگنال ها در افرادی که فیبریلاسیون دهلیزی دارند معیوب است و سریع رخ می دهد ، به طوری که قسمت های بالای قلب به جای سکته مغزی موثر (فیبریلاسیون) ارتعاش می کند. برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب ، منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب می کند. از کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس با نوک سرما یا گرمای کاتتر این نقاط را از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل داشته و ریتم طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرمای شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی در حال ایجاد است. سپس از آن برای استقرار و باد کردن یک توپ کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه ، بافت اسکار ایجاد می شود که باعث قطع شدن سیگنال های معیوب می شود. این روش زمان کمتری نسبت به برداشتن گرما می برد و می تواند خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از معاینه ، ممکن است خسته شده و احساس ناراحتی کنید. از دستورات پزشک خود برای مراقبت از زخم ، دارو ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی پیروی کنید. نوار قلب به صورت دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شوند.

برخی از افراد همچنین ممکن است دوره های کوتاهی از ضربان قلب نامنظم یا آریتمی بعد از برداشتن قلب داشته باشند. این یک واکنش طبیعی است که بافت بهبود می یابد و باید با گذشت زمان ناپدید شود. در صورت لزوم ، پزشک ممکن است اقدامات دیگری را انجام دهد ، از جمله کاشت ضربان ساز ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به صورت ناهموار و ناهموار – به دلیل هماهنگی با دو قسمت پایینی (بطن ها) می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و ضعف را تجربه کنند. این وضعیت همچنین می تواند آنها را در معرض خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان اغلب با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیز) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که باعث ایجاد آریتمی ، ایجاد زخم یا تخریب بافت قلب ، اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب می شود.

اگر داروها یا اقدامات دیگر برای کنترل ضربان نامنظم قلب م notثر واقع نشد ، می توان از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده کرد. درمان فیبریلاسیون دهلیزی معمولاً علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. توجه داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله در مورد آریتمی قلب ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به علت اختلال ریتم قلب و سایر بیماریهای قلبی بستگی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی:

برداشتن کاتتر

پزشک لوله های باریک بلند (کاتتر) را به قلب وارد می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این باعث ایجاد زخم های کوچک در برخی از قسمت های ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی اشتباه قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است روشی به نام جداسازی ورید ریوی را بشنوید که نوعی از برداشتن کاتتر است.

روش پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا دستگاه ساینده ، الگویی (پیچ و خم) از بافت اسکار را در بالای قلب ایجاد می کند. مانند برداشتن کاتتر ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث انواع خاصی از آریتمی می شوند ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به عمل جراحی قلب دیگری مانند عمل جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

فرسایش AV

هنگامی که گره دهلیزی بطنی برداشته می شود ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این نقطه اتصال قسمتهای بالا (دهلیز) و قسمتهای پایین (بطن) است. بافت اسکار از جریان تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، برداشتن گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ضربان قلب بعد از فرسایش گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزیت استفاده از روش تخلیه قلب

مزیت استفاده از روش تخلیه قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که ضربان قلب (فیبریلاسیون) آنها با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، یک گزینه باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطر فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما دچار سایش کاتتر یا جراحی قلب باز هستید که کمتر رایج است.
خطرات عبارتند از:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ شدن قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب ، که می تواند آریتمی را بدتر کند و به ضربان ساز برای تنظیم آن نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن شریان های منتقل کننده خون بین ریه ها و قلب (تنگی ورید ریوی)
• مرگ در موارد نادر

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، شما باید در مورد هرگونه حساسیت یا واکنش به دارو به پزشک خود اطلاع دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شب قبل از عمل شما نیاز به خوردن و نوشیدن دارید. در صورت مصرف دارو ، از پزشک خود بپرسید که آیا باید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید یا خیر. در برخی موارد ، از شما خواسته می شود که چند روز قبل از عمل ، مصرف داروهای آریتمی قلب را متوقف کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده اید ، به پزشک خود مراجعه کنید تا ببینید آیا احتیاط های خاصی را نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. در حین فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر در بیمارستان انجام می شود. قبل از عمل ، متخصص رگ را روی بازو یا دست قرار می دهد و آرام بخش می دهد. در برخی موارد ممکن است به جای آن از بیهوشی عمومی استفاده شود.

هنگامی که داروی آرام بخش م effectiveثر واقع شد ، پزشک یا سایر متخصصان شما ناحیه کوچکی را در نزدیکی وریدهای کشاله ران ، گردن یا شانه بیهوش می کنند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (پوسته) را از طریق سوزن وارد می کند.

3. پزشک سوندها را از واژن عبور داده و آنها را به چند نقطه در قلب شما هدایت می کند. او ممکن است یک رنگ را در کاتتر قرار دهد تا به او کمک کند رگ های خونی و قلب شما را با اشعه ایکس ببیند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. این فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما ، “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4- در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (امواج رادیویی با فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل دشوار می تواند بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، هنگام وارد شدن رنگ به داخل کاتتر یا هنگامی که انرژی از طریق نوک کاتتر وارد می شود ، ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلب

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائما تحت نظر عوارض جانبی هستید.

بسته به شرایط ، می توانید همان روز به خانه برسید.

ممکن است بعد از عمل کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیتهای عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های نارسایی قلبی شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. اما مشخص نشده است که خطر سکته مغزی را کاهش می دهد ، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی شدید شایع تر است.

احتمالاً حدود سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. در صورت بازگشت فیبریلاسیون دهلیزی ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی از افراد به روش دیگری برای تخلیه نیاز دارند.

حتی پس از انجام یک فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که از یک مانیتور ضربان قلب مداوم مانند تماس کاشته استفاده کنید. اگر هنوز مشکل ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است یک ضربان ساز ثابت را توصیه کند.

تخریب قلب و موفقیت آن

موفقیت در عمل جراحی برداشتن قلب

بینایی بعد از عمل نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین ، برای دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه زمان نیاز است.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که تخلیه کاتتر تقریباً 80 درصد برای افراد مبتلا به این بیماری م effectiveثر است و 70 درصد از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، فراوانی فرسایش به طور کلی برای مشکلات مختلف آریتمی فوق بطنی مورد ارزیابی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 people از افرادی که تحت این عمل جراحی قرار گرفتند در درمان ابلیشن موفق بودند ، 15.7 – – تا حدودی موفق و 9.6 – – آنها می دانند که آنها ناموفق هستند به

علاوه بر این ، میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که باید برطرف شود. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات مکرر دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *