در ایران هیچ ارتباطی بین واکسن کرونا و نرخ بالای سکته مغزی وجود ندارد.


به گزارش فارس، محمدرضا کائینی رئیس بیست و نهمین کنگره بین المللی نورولوژی بالینی و الکتروفیزیولوژی ایران با بیان اینکه سکته مغزی یکی از عوارض مهم کووید است و امسال در کنگره کووید و سکته مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: : بیماری همه گیر کرونا باعث شده تا بازماندگان سکته به مراکز درمانی مراجعه نکنند و درمان به تاخیر بیفتد.

قاینی اضافه کرد: قبل از دوران کرونا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ مورد سکته مغزی در کشور وجود داشت که تقریباً آمار بالایی است و قطعاً این آمار از ابتدای دوران کرونا افزایش یافته است.
وی درباره ارتباط واکسن کرونا با بروز سکته مغزی گفت: این پیشنهاد که واکسن با بروز سکته مغزی مرتبط است باید مستندات علمی و تحقیقاتی باشد و چنین مستنداتی در مورد سکته و ارتباط آن وجود ندارد. ” با واکسن کرونا

رئیس کنگره متخصصان مغز و اعصاب و الکتروفیزیولوژیست‌های ایران درباره ارتباط استرس با سکته مغزی افزود: از نظر علمی فردی که سکته کرده ممکن است دچار کمبود خواب و استرس شود و آپنه خواب ثابت شده است. نشانه سکته مغزی

وی بهترین زمان برای درمان بیمار سکته مغزی را کمتر از 3 ساعت دانست و خاطرنشان کرد: مهم‌ترین داروهای اورژانسی این بیماران در بیمارستان‌های پذیرنده و داروهایی مانند آسپرین برای بیماران سکته مغزی به راحتی در دسترس است.

این متخصص مغز و اعصاب در ادامه درباره بیماری پارکینسون گفت: مهم ترین مشکل پارکینسون این است که کمی دیر تشخیص داده می شود و متاسفانه در دنیا هیچ درمانی برای بازگشت پارکینسون وجود ندارد و در ایران نیز شاهد شکل خوش خیم آن هستیم. و روش های درمانی هم که داریم دست کمی از روش های درمانی دنیا ندارد.

در ادامه این نشست خبری، علی اصغر آهوت، متخصص مغز و اعصاب و دبیر علمی بیست و نهمین کنگره بین المللی نورولوژی بالینی و الکتروفیزیولوژی ایران گفت: در این کنگره متخصصان مغز و اعصاب از سراسر کشور گرد هم می آیند و آخرین موضوعات علمی را مورد بحث و بررسی قرار می دهند. بیماری های مولتیپل اسکلروزیس، بیماری پارکینسون، سکته مغزی و غیره، عواقب کووید در سکته نیز مورد بحث قرار می گیرد.

وی با اشاره به برگزاری کنگره حضوری امسال در تاریخ 4 تا 7 مرداد در هتل المپیک تهران، افزود: هدف از برگزاری کنگره به روز رسانی موضوعات و موضوعات مرتبط با علوم اعصاب است و امیدواریم کنگره امسال برگزار شود. تقریباً در دو سال کنگره مجازی برگزار می شود و در رابطه با همه گیری کرونا مثمر ثمر خواهد بود.

آهوت شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب را سردرد و پس از آن سکته مغزی عنوان کرد و ادامه داد: 20 درصد زنان کشور به میگرن مبتلا هستند و 8 میلیون نفر در کشور به سندرم خواب بیقرار مبتلا هستند. این بدان معنی است که آنها مشکل خواب دارند.

وی گفت: در رابطه با تزریق دوز چهارم برای بیماران اعصاب، مطالعات نشان داده است که آنها نتوانسته اند ارتباطی بین تزریق واکسن کرونا و سکته پیدا کنند.