در بحبوحه بحران؛ آیا کابینه بنت در تاریخ ثبت خواهد شد؟


به گزارش فارس، سقوط تدریجی کابینه نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، ظرف چند ماه آغاز شد. اولین پیامدهای این سقوط، خروج دو عضو حزب بنت از ائتلاف بود. و احتمال خروج سایر نمایندگان از ائتلاف حامی نخست وزیر رژیم اشغالگر افزایش یافته است. اکنون درباره فروپاشی کابینه کنونی اسرائیل چه در داخل و چه در خارج از سرزمین های اشغالی و تقریباً همه صحبت ها و رایزنی ها زیاد است. [حتی صهیونیست‌های شهرک‌نشین] منتظر رفتن او هستند.

نگاه

خروج اعضای کنست از ائتلاف طرفدار بنت به بی ثباتی کابینه و آغاز افزایش فشارها و انتقادها علیه نخست وزیر فعلی تل آویو انجامید.
تلاش های بنت و لاپید برای نجات کابینه ناموفق بود و حتی 56 درصد از شهرک نشینان صهیونیست گفتند که می خواهند به کابینه بنت پایان دهند.
امید بنت و حامیان کابینه اش برای سفر بایدن اهمیت و نفوذ خود را از دست داده است. چرا که عملا با رفتن نمایندگان و فشار مخالفان، زمینه سقوط کابینه وزیران فراهم شده است.
رسانه های اسرائیلی اذعان دارند که مخالفان بنت به رهبری نتانیاهو در حال آماده شدن برای رای گیری درباره طرح انحلال کابینه در روزهای آینده هستند.
اگر نشست کنست برای انحلال کابینه برگزار شود و بنت سقوط کند، لاپید تا زمان برگزاری انتخابات در فلسطین اشغالی، امور رژیم صهیونیستی را در دست می گیرد.
ارزیابی وضعیت

اولین ضربه به کابینه بنت از سوی عیدیت سلیمان یمینه وارد شد. خروج او از کابینه باعث شد 61 رای ائتلاف در کنست به 60 رای برسد و او اکثریت خود را از دست داد. در صورت خروج یکی دیگر از اعضای ائتلاف، کابینه بنت تنها از حمایت اقلیت پارلمان برخوردار خواهد شد. پس از سلیمان، یکی دیگر از اعضای ائتلاف، آمیها شییکلی، حمایت خود را پس گرفت و خروج از آن به یک جریان تبدیل شد. آخرین اخبار رسانه‌ها حاکی از آن است که نیر اورباخ، یکی از اعضای حزب راست‌گرای بنت، به نخست‌وزیر تا دوشنبه آینده (امروز) مهلت داده است تا ائتلاف را رهبری کند و کنترل خود را دوباره به دست بگیرد.

علاوه بر نمایندگان صهیونیست، فهرست مشترک عربی نیز در ماه آوریل به دلیل ادامه تجاوزات نظامی و شهرک نشینان تندرو رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی و درگیری با فلسطینی ها در صحنه های مختلف، عضویت خود در کابینه نفتالی بنت را تعلیق کرد. رهبری این حزب بر عهده منصور عباس است و چهار کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی در اختیار اعراب فلسطینی است. عباس پس از تعلیق حضور خود در دولت ائتلافی اعلام کرد که در صورت ادامه اقدامات خودسرانه کابینه بنت در اورشلیم، حزبش به صورت دسته جمعی استعفا خواهد داد.

یایر لاپید، وزیر امور خارجه بنت، به نوبه خود، برای حفظ ائتلاف شکننده حاکم تلاش کرده و بارها گفته است که تسلیم فشارهای داخلی نخواهند شد. این وضعیت باعث شده است که لاپید در برخی موارد از سوی رسانه های صهیونیستی گزارش دهد که بدون رضایت و اطلاع بنت با برخی از نمایندگان جلساتی داشته و با آنها مشورت کرده است. نه مقاومت بنت و نه تلاش لاپید هیچ کمکی به کابینه نکرد و رژیم صهیونیستی پس از درگیری نیروهای امنیتی با مقاومت فلسطین با فشار و اعتراض خارجی مواجه شد. در جریان این درگیری ها ابتدا غربی ها به خود آمدند و پارلمان کاتالونیا به عنوان قانونگذار اروپا با صدور قطعنامه ای اقدامات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی را مغایر با قوانین بین المللی اعلام کرد و آن را مصداق «آپارتاید» خواند.

در همین راستا سفر آتی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه و به ویژه سرزمین های اشغالی در ماه آینده به یکی از ابزارها و امیدهای کابینه بنت تبدیل شده است. چند روز پیش رسانه های صهیونیستی به نقل از دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی از استقبال بایدن از سفر بایدن به منطقه غرب آسیا خبر دادند و اعلام کردند که این سفر با هدف ادغام رژیم صهیونیستی در منطقه انجام شده و به تل آویو کمک خواهد کرد. با تمام امیدها و مانورهای بنت و متحدان باقیمانده اش، تحلیلگران و ناظران حوادث اسرائیل معتقدند سفر بایدن می تواند به اصطلاح سودی برای تل آویو داشته باشد، اما کمک چندانی به بنت نخواهد کرد.

موضع و نظرات بنت در مورد کارش به قدری ناامید کننده است که حتی خود شهرک نشینان صهیونیست نیز خواهان فروپاشی کابینه او هستند. نتایج نظرسنجی در سرزمین های اشغالی نشان می دهد که 56 درصد اسرائیلی ها با پایان کابینه بنت موافق هستند. این نظرسنجی نه تنها کاهش محبوبیت کابینه وزیران فعلی را نشان داد، بلکه میزان اقبال حزب مخالف وی را نیز نشان داد. حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر سابق اسرائیل 36 کرسی به دست آورد. یش آتید به رهبری یایر لاپید وزیر خارجه فعلی تل آویو تنها 20 کرسی به دست آورد.

تجزیه و تحلیل داده های میدانی این نظرسنجی نشان داد که شهرک نشینان نتانیاهو را با اختلاف زیادی به عنوان نخست وزیر بعدی انتخاب کردند و او را بر بنت، لاپید و حتی «بانی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ترجیح دادند. اکنون حزب نتانیاهو با تکیه بر این آمار و حمایت ها طرحی را برای انحلال کنست و برگزاری انتخابات مجدد در فلسطین اشغالی آماده کرده است که احتمالا روز چهارشنبه در کنست رای خواهد داد. با وجود چنین شرایطی، احتمالات و سناریوها برای تشکیل کابینه مشترک بین بنت و نتانیاهو در حال ضعیف شدن است و مخالفان در تدارک تغییر کابینه در تل آویو هستند.

چشم انداز

اگر اورباخ، یکی از اعضای منتقد کابینه، تهدید خود مبنی بر خروج از ائتلاف حاکم را عملی کند، کابینه بنت را رسما در اقلیت قرار می دهد و اولین قدم را برای انحلال آن برمی دارد. او همچنین ریاست کمیته کنست را بر عهده دارد که قوانین را پس از خواندن و رأی گیری آماده می کند. بنابراین، اورباخ می تواند تصمیم کمیته را حتی پس از خوانده شدن رای اولیه به تاخیر بیاندازد.

با این حال، امیدها برای نجات کابینه بنت اندک است و دو چیز در انتظار اوست. اولاً رأی انحلال کابینه بعداً به کنست ارائه شود تا بایدن برود و دوم اینکه مخالفان بنت منتظر نباشند که بایدن زودتر برود و با نخست وزیر فعلی خداحافظی کند. و در این مورد، لاپید به عنوان کابینه شماره دو، احتمالا تا زمان برگزاری انتخابات، تل آویو را موقتاً اشغال خواهد کرد.