در جام جهانی شرایط بسیار بدی خواهیم داشت/ امیدوارم شرمنده خودمان نباشیم


به گزارش فارس، مسعود اقبالی، کارشناس و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا درباره شرایط تیم ملی فوتبال گفت: وضعیت خوبی نداریم. بازی های تدارکاتی وجود ندارد و ما داریم وقت تلف می کنیم و وقتمان تلف می شود. در این شرایط گیج کننده به دنبال تیمی هستیم که با آن بازی کنیم. از طرفی تیم ولز اضافه شده است و اگر در جام جهانی با همین شرایط ادامه دهیم، شرایط سختی خواهیم داشت. اگر خیلی خوش شانس باشیم با نتایج خوب ممکن است بازی ها را ببازیم و از دور مقدماتی حذف شویم.

وی ادامه داد: تیم های بزرگ دنیا در این مسابقات حضور داشته اند و همه آماده هستند و همه به سمت بازی های تدارکاتی پیش می روند. لیگ ملت های اروپا در حال برگزاری است و این لیگ برای آنها اهمیت زیادی دارد. ولز، آمریکا و انگلیس تیم های قدرتمندی هستند. در جام جهانی وضعیت خوبی نخواهیم داشت.

او گفت: “اگر می خواهیم مقابل الجزایر بازی کنیم، فقط از روی ناچاری و ناامیدی است.” الجزایر تیمی نیست که ما را در مقابل تیم های دیگر آماده کند زیرا سبک بازی آنها با ما متفاوت است. نمی دانم تیم هایی مثل کنگو را کجا پیدا کنم. بازیکنان از نظر روانی ناپایدار هستند. خود بازیکنان هم اکنون بازی های تدارکاتی را زیر سوال می برند و حتی با مسئولان فوتبال شوخی می کنند. مشکلاتی که الان در ساختار مدیریتی و تشکیلاتی فوتبال ما وجود دارد نتیجه ای است که ما مشاهده می کنیم. فقط امیدوارم اتفاق بدی نیفتد و در جام جهانی خجالت نکشیم.

اقبالی با اشاره به اینکه باید از قبل برنامه ریزی کنیم، گفت: همه تیم ها از قبل تصمیم گرفته اند و برنامه خود را برنامه ریزی کرده اند. نمی دانم مسئولان فوتبال ما نمی دانند چه برنامه ای برای آینده دارند؟ ما نمی توانیم در حال حاضر به دنبال تیمی باشیم که به سبک ما بازی کند. الان هم سوالات و افکار عمومی را مطرح می کنند و سعی می کنند افکار مردم را تغییر دهند. زمانی که باید به دنبال تیم هایی می گشتیم که بتوانیم در تدارکات با آنها روبرو شویم، به دلیل مشکلاتی که در انتخابات فدراسیون فوتبال وجود داشت، این کار را انجام ندادیم. در این شرایط متاسفانه شرایط بسیار بسیار بدی در جام جهانی خواهیم داشت.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که نقش سرمربی در بازی تدارکاتی چقدر می تواند مهم باشد، پاسخ داد: انتخاب بازی های مقدماتی بر عهده مربی نیست. این دست مدیریت و کادر فنی فوتبال است. کمیسیون باید این مسائل را بررسی کند. زمان کی روش هم می دید که فدراسیون کاری از دستش برنمی آید، خودش پیگیر تدارکات بازی ها بود، چون این شهرت و محبوبیت را داشت. اما اسکاچ نمی تواند این کار را انجام دهد و این وظیفه فدراسیون فوتبال است.

وی درباره روند انتخابی بازی های تدارکاتی تصریح کرد: برای این بازی ها باید ابتدا به دنبال تیم های ضعیف باشید و با پیشرفت مسابقات به تدریج به تیم های قوی نزدیک شوید.

او به رادیو ورزش گفت: سرمربی تیم ملی 30 درصد کارآمدتر نیست. او فقط تعداد انگشت شماری از بازیکنان با استعداد را جذب می کند، برنامه های استراتژیک و تیمی را اجرا می کند و در مسابقات شرکت می کند. متأسفانه در این شرایط فکر می کنم باید با تیم های خانگی خود بازی کنیم. در گذشته هم سابقه داشت، مثلا تیم ملی فقط با دو تیم پرسپولیس و استقلال بازی می کرد. الان هم اگر نیاز داریم باید این کار را بکنیم و بچه ها را در رقابت قرار دهیم.

اقبالی در پایان درباره استقلال این تیم و نیمکت تیم گفت: استفاده از مربیان خارجی صاحب نام و نشان هزینه بسیار بالایی دارد که انجام آن غیرممکن است و حتی اگر بیاوریم هم نتوانسته ایم. تصمیم درست در این شرایط اقتصادی». مربی داخلی هم باید یک چارچوب قوی باشد. فقط یک مربی که آبرو و ارتباطات دارد نیاوریم بلکه او را مربی مستقل کنیم و پسر عمویش را هم به تیم منصوب کند. درست نیست. ما باید یک تیم داخلی قوی برای کمک به مربی انتخاب کنیم. در این شرایط بحرانی واقعاً نمی توان به دنبال مربی های گران قیمت بود.