در جنگ اوکراین هیچ برنده ای وجود ندارد و هیچ بازنده ای در جهان وجود ندارد


به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه درباره تاثیر این جنگ بر امنیت عرضه مواد غذایی به تلاش ترکیه برای از سرگیری صادرات غلات به اوکراین اشاره کرد و گفت: کنوانسیون استانبول نقش مهمی در ازسرگیری صادرات و تعداد کشتی ها دارد. به نقل از وب سایت سازمان ملل، حمل و نقل محموله مواد غذایی در طول زمان افزایش خواهد یافت.

وی میانجیگری سازمان ملل متحد را یکی از بزرگترین دستاوردهای این سازمان در دهه های اخیر خواند و گفت: با این کنوانسیون، جامعه جهانی اعتبار خود را در سازمان ملل دوباره به دست آورد.

وی با بیان اینکه درگیری در اوکراین بیش از هفت ماه است که ادامه دارد، گفت: آنکارا در تلاش است تا با حفظ تمامیت ارضی اوکراین به این جنگ پایان دهد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین به تشدید بحران انرژی، غذا و مواد خام و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: آنکارا از ابتدا به انرژی به عنوان یک موضوع رقابتی نگاه نکرده است، بلکه حوزه همکاری و حمایت از پروژه های منطقه ای و جهانی است.”

رجب طیب اردوغان همچنین در این نشست که اولین دیدار شخصی سران این مجمع در سه سال اخیر است، خواستار آشتی سیاسی در عراق شد و با تاکید بر حفظ هویت عراقی گفت: بیایید با هم متحد شویم تا تروریسم در عراق پایان می یابد و رفاه و رفاه.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه سخنان خود تصریح کرد که شهرک سازی های غیرقانونی در سرزمین های اشغالی باید متوقف شود. با این حال، او تنها راه حل برای پایان دادن به مناقشه اسرائیل و فلسطین را راه حل «دو دولت» دانست.

اردوغان همچنین درگیری های جدید بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان را نقض روند صلح دانست، اما تصریح کرد که صلح همچنان قابل دستیابی است.

اردوغان همچنین گفت که افغانستان 20 سال است که از فقر و گرسنگی رنج می برد و از طالبان خواست تا حقوق اولیه مردم افغانستان را رعایت کنند. وی افزود: ما معتقدیم که تحولات امیدوارکننده ای رخ داده است و از برادران افغان خود حمایت می کنیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین به لزوم حل مناقشاتی مانند درگیری پاکستان و هند، مسلمانان روهینگیا در میانمار، درگیری های بالکان، مدیترانه شرقی و آمریکای لاتین اشاره کرد و گفت: ناپدید شدند، بیگانه هراسی تشدید شد و نژادپرستی تشدید شد. . افزایش اسلام هراسی نیز مایه نگرانی است.

وی خواستار آن شد که 15 مارس، روز حمله سال گذشته به مسلمانان در نیوزیلند، به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی اعلام شود.

اردوغان همچنین با بیان اینکه ترکیه به دنبال راه حل عادلانه و با ثبات برای مسئله قبرس است، گفت: در جزیره قبرس دو کشور و دو ملت متفاوت وجود دارد و همه باید آن را بپذیرند. حقوق حاکمیت ترک‌های قبرس باید به رسمیت شناخته شود و جامعه بین‌المللی باید از اعمال تحریم‌ها علیه آنها دست بردارد.

قبرس از سال 1974 عملاً تقسیم شد و در سال 1983 با حمایت ترکیه، قبرس ترکی در قسمت شمالی جزیره قبرس تشکیل شد. مذاکرات برای ادغام این دو بخش تقریباً در همان روز آغاز شد.