در مورد رابطه بین ویتامین C و سلامت پوست

به افرادی که علاقه مند به داشتن پوستی زیبا هستند، معمولاً توصیه می شود، از جمله موارد دیگر، مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه مصرف کنند. با بررسی بیشتر در مورد اینکه مبنای علمی این توصیه چیست، به آن‌ها گفته می‌شود که سبزیجات سبز و میوه‌های تازه قرار است ویتامین C را که برای سلامت پوست ضروری است، تامین کنند. بسیاری از آنها بیشتر تحقیق نمی کنند، اما سوالات بیشتری در مورد رابطه بین ویتامین C و سلامت پوست برای آنها باقی می ماند. اینها سوالاتی هستند که اکنون به دنبال پاسخ آنها خواهیم بود.

ویتامین C مانند همه ویتامین ها یک ترکیب آلی است. اینها ترکیباتی هستند که هنگام مطالعه شیمی آلی مطالعه می کنید. البته نام شیمیایی آن ویتامین C نیست، بلکه به اسید اسکوربیک معروف است. “ویتامین C” فقط یک نام مرجع است که برای استفاده در ارتباطات غیر فنی طراحی شده است.

در حال حاضر اسید اسکوربیک حداقل دو عملکرد متابولیک دارد که آن را برای افرادی که مایل به داشتن پوستی زیبا و سالم هستند ضروری می کند.

برای مثال، ویتامین C (اسید اسکوربیک) در فرآیند بیوشیمیایی که در آن بافت همبند معروف به کلاژن تشکیل می‌شود، ضروری است. اکنون، همه ما می دانیم که پوست ما تا حد زیادی از کلاژن ساخته شده است. اگر مقادیر کافی ویتامین C مصرف نکنیم، در معرض خطر ناتوانی بدنمان در ساخت کلاژن جدید قرار داریم. این برای پوست ما بسیار مضر است، زیرا به معنای واقعی کلمه این است که بدن ما تولید سلول های پوستی جدید را متوقف می کند. وقتی یاد می‌گیریم که ناتوانی بدنمان در ساخت سلول‌های پوستی جدید (به دلیل کمبود کلاژن) نمی‌تواند مانع پیری و در نهایت از بین رفتن سلول‌های پوستی موجود شود، ترسناک می‌شود. بنابراین ما در موقعیتی قرار می گیریم که سلول های پوست ما در حال پیر شدن و از بین رفتن هستند، اما هیچ جایگزینی برای آنها ساخته نمی شود – به دلیل کمبود کلاژنی که با آن ساخته می شوند. این به نوبه خود باعث پیری زودرس پوست ما می شود (به طوری که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، در نهایت شروع به خرد شدن می کند و اگر مشکل کلاژن به زودی برطرف نشود، در نهایت دچار چین و چروک و انواع مشکلات پوستی می شویم).

بنابراین، یکی از روابط بین ویتامین C و سلامت پوست در این است که ویتامین C در تشکیل کلاژن ضروری است. این بدان معناست که اگر مقدار زیادی میوه و سبزیجات مصرف کنید و در نتیجه منبع کافی ویتامین C دریافت کنید، بدن شما قادر خواهد بود کلاژن زیادی بسازد، که به توانایی جایگزینی سلول‌های پوست شما با افزایش سن تبدیل می‌شود. بمیر این در نهایت به پوستی تازه تبدیل می شود.

نکته دیگر، مشخص می شود که ویتامین C نیز یک آنتی اکسیدان است. به این ترتیب رابطه دیگری با سلامت پوست دارد. ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان، نقش کاهش اثرات رادیکال های آزاد در بدن و جلوگیری از استرس اکسیداتیو را ایفا می کند. اگر کمبود ویتامین C داشته باشیم، احتمالاً در شرایطی قرار می گیریم که تعداد رادیکال های آزاد در بدن ما از تعداد آنتی اکسیدان ها بیشتر می شود و منجر به استرس اکسیداتیو می شود. و همانطور که مشخص است، یکی از مظاهر چنین استرس اکسیداتیو پیری زودرس پوست است. زیرا رادیکال‌های آزاد سلول‌های پوست را بدون هیچ گونه کاهش آنتی‌اکسیدان‌ها تخریب می‌کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر