در میهن معلم انقلاب پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز


رضا صادقی نویسنده و پژوهشگر جنگ در مطلبی با عنوان «در میهن معلم انقلاب» که در اختیار انصاف نیوز قرار داده است، نوشت:

همیشه آنقدر برای رفتن به خراسان عجله داشتم که فقط نیم نگاهی به تابلوی پرآذین شده داشتم، اما این بار در آستانه میلاد حضرت عیسی مسیح تصمیمی ناگهانی گرفتم و سال ها بعد با همسرم به سفر رفتم. . انقلاب؛ رفتم منزل معلم انقلاب. وقتی تابلوی 6 کیلومتری مزینان را دیدم. بیشتر شرمنده دکتر علی شریعتی بودم. چرا بخشی از شعور و روحیه انقلابی خود را به او مدیونم؟ من قبلاً به زادگاهش نرفته ام.

از جاده خاکی آسفالت گذشتم. .در آستانه شهر به مجسمه کوچکی برخوردم که ناخواسته به آن نزدیک شدم. تالیف: سقراط خراسانی، استاد محمدتقی شریعتی مزینانی.

تعجبم بیشتر شد! آیا چنین مجسمه کوچکی از سقراط خراسانی شایسته بود؟! من جوابی برای این پیدا نکردم بلوار شهر را تا مرکز ادامه داد. بلوار به کوچه باغی با ترافیک دوطرفه تبدیل شد که فقر و عقب ماندگی در آن حاکم بود. از جلوی پیرمردهای حیرت زده ای که در بلوار زیر آفتاب نشسته بودند گذشتم تا به یاد استاد باشند.

در انتهای شهر و پشت قبرستان مزینان مجسمه علی شریعتی قرار دارد. آن سوی دشت بی آب باید اعتراف کنم که مجسمه پدر هر چه بود کوچک و رقت انگیز بود. مجسمه یک پسر بزرگ و باشکوه ساخته شد.

نمی دانم شهردار مزینان آگاهانه یا ناآگاهانه مجسمه ای را نصب کرده که از قضا سه ویژگی بارز داشته باشد. ابتدا رو به کویر مزینان بود. همان بیابانی که علی از آن برخاست و به اوج هوشیاری پرواز کرد. ثانیاً بر فراز شهر کاریز ایستاد که آب پاکیزه کوه ها را برای مردم به ارمغان می آورد تا در این صحرا زندگی را تداوم بخشد، چنانکه در کتاب «حسین وارث آدم» می گوید و ثالثاً در مقابل. کاروانسرا که اگرچه با رهگذران تاریخ همراه بود، اما او را محکم در برابر آثار به جا مانده از صفویان قرار داد تا مبارزه با تعصب آنان در تشیع علوی آغاز شود. بگذار تاریخ برای همیشه حامیان تشیع صفوی را نشان دهد.

این سه خصلت همراه با تکه هایی از سخنان جاودانه او در چهار طرف مجسمه حک شده است. ردی از این آزاده کویر روشنفکر و روشنفکر بود که بیننده باید نسبت به این آگاهی آگاه و مسئول بود.

با خود فکر کردم، آیا انقلابی که رهبرش با ترک مبارزه مسلحانه و انتخاب رویکرد فرهنگی و آموزش مردم پیروز شد، آیا امروز در همین مسیر حرکت می کند یا با رویکرد دیگری هدایت می شود که علم و فرهنگ در آن است. در مکان اصلی؟
و تصور می کردم اگر شریعتی امروز دست در دست مبارزانی چون سید مصطفی خمینی، سید علی اندرزگو، محمد حنیف نژاد و بیژن جزنی باشد که هر کدام به یک جریان مبارز تعلق دارند. بازگشت به سوی مردم؛ بگذارید حاکمان به چشمان خود نگاه کنند و بپرسند با میراث مبارزه ما چه کردید؟ چه گزارشی از وضعیت کشور خواهند شنید و این اقدام چگونه توجیه می شود؟!

انتهای پیام/