در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای علیه ایران تصویب نمی شود.


به گزارش فارس، خبرنگار وال استریت ژورنال گفت: در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه ای علیه ایران تصویب نخواهد شد.

در همین حال، چند ساعت پیش، خبرگزاری های فرانسه و رویترز اعلام کردند که آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید اعلام کرده است که نمی تواند ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تایید کند.

رافائل گروسی در این گزارش ایران را به عدم تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه پادمان‌های باقی‌مانده متهم کرد و گفت: بر این اساس، هیچ پیشرفتی در این موضوعات حاصل نشده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر برخی ادعاهای رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مورد توجه قرار داده و آن‌ها را تکرار کرده است. تهران این ادعاها را دروغ دانسته و آن را رد کرد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ماه گذشته گفت که تهران به سوالات مطرح شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ‌های دقیق داده است، اما آژانس گزارش‌های خود را بر اساس اطلاعات دریافتی از دشمنان ایران است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ژوئن سال جاری قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن تهران را به عدم همکاری با این سازمان بین‌المللی در خصوص کشف «مواد هسته‌ای اعلام‌نشده» در «چند مکان اعلام‌نشده در ایران» متهم کرد. آژانس اعلام کرد که ایران مواد هسته‌ای خود را نقض تعهداتش بر اساس توافقنامه پادمان NPT اعلام نکرده است.

در واکنش به این قطعنامه، ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت تعدادی از دوربین های مداربسته آژانس بین المللی انرژی اتمی را در ایران متوقف کرده است.

در بیانیه‌ای که در آن زمان از سوی سازمان انرژی اتمی منتشر شد، آمده است: جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است که متأسفانه آژانس این همکاری‌ها را مربوط به ایران نمی‌دانست. حسن نیت”. وی نه تنها از این همکاری بسیار قدردانی کرد، بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران دانست. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که عملکرد دوربین‌های اندازه‌گیری فوق‌العاده مطمئن دستگاه اندازه‌گیری در خط زمینی OLEM غنا و فلومتر آژانس که به دستور مقامات مربوطه صادر شد، متوقف شود.

سازمان انرژی اتمی همچنین در این بیانیه خاطرنشان کرد: قطعاً بیش از 80 درصد دوربین‌های موجود این سازمان دوربین‌های امنیتی هستند و این دوربین‌ها تا حد امکان دوام خواهند داشت.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ادعایی جدید این ادعاها را تکرار کرد و گفت که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران اکنون بیش از 19 برابر حد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای سال 2015 است.

رویترز همچنین گزارش داد که گزارش سه ماهه آژانس در روز چهارشنبه نشان می دهد که «ذخایر اورانیوم غنی شده 60 درصد ایران به سطحی رسیده است که در صورت غنی سازی بیشتر، برای ساخت بمب اتمی کافی است».

در سال های اخیر کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران به شدت این اتهامات را رد کرد.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور به اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل تنش های مربوط به برنامه هسته ای خود به توافق رسید. علیرغم به رسمیت شناختن پایبندی ایران به تمامی تعهدات توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، دولت آمریکا در ماه می 2017 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.