دفاع کامل اردوغان از پوتین: رفتار غرب ارزش سیاست ندارد


به گزارش ایسنا، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی آرتی، از موضع سیاستمداران غربی در قبال ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انتقاد کرد و تاکید کرد که اقدامات رهبران غربی آنها را بهتر نمی کند.

اردوغان گفت: شما موضع سیاستمداران غربی در قبال پوتین را می دانید، چنین رفتاری شایسته سیاست نیست.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به رویدادهای اوکراین گفت: مذاکرات برای دستیابی به توافق برای انتقال غلات اوکراین به جهان از مدت ها قبل آغاز شده و اکنون منتظر اجرای عملی مفاد توافقنامه است. صادرات غلات اوکراین توسط همه طرف ها پس از امضای آن.

اردوغان هشدار داد که شکست در این زمینه همه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: تلاش های ما برای ایجاد آشتی بین روسیه و اوکراین قبل از جنگ آغاز شد و ما به تلاش های خود ادامه می دهیم.

رئیس جمهور ترکیه پیشتر گفته بود که توافق غلات استانبول می تواند به غلبه بر بحران تولید جهانی کمک کند.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به روند عادی سازی روابط دیپلماتیک با قاهره اشاره کرد و گفت: مذاکرات بین کشورش و مصر در پایین ترین سطح ادامه دارد.

اردوغان گفت: هیچ مانعی برای رساندن او به سطح بالاتر وجود ندارد و همین بس که درک متقابل وجود دارد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین تاکید کرد که تلاش ها برای توسعه روابط با عربستان سعودی و امارات ادامه دارد.

اردوغان در خصوص حمله به اسکله دهوک واقع در شمال عراق که منجر به کشته شدن 9 نفر شد، گفت: این حمله توسط تروریست ها و با هدف برهم زدن روابط ترکیه و عراق انجام شد.

وی با بیان اینکه ترکیه متحدان خود در ناتو از جمله آمریکا و مقامات عراقی را در جریان مواضع خود در قبال این حمله قرار داده است، افزود: از عراق خواستیم در دام تبلیغاتی شبه نظامیان کرد نیفتد.

اردوغان درباره موضوع گسترش عضویت در ناتو و عضویت کشورهای جدید در این ائتلاف نظامی گفت: ترکیه اجازه نخواهد داد کشورهایی که به دنبال پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند از سازمان های «تروریستی» حمایت کنند.

رئیس جمهور ترکیه از کشورهایی که مایل به پیوستن به ناتو هستند خواست به شرایط آنکارا در خصوص مبارزه با گروه های مسلح احترام بگذارند و خاطرنشان کرد که کشورش از شروطی که برای پیوستن به ناتو تعیین می کند چشم پوشی نخواهد کرد.

وی همچنین آمریکا را به آموزش کردهای سوریه برای حمله به نیروهای ترکیه متهم کرد.

اردوغان با بیان اینکه ایالات متحده چهار پایگاه نظامی جدید در جزایر بین کشورش و یونان ایجاد کرده است، گفت: مذاکرات با واشنگتن برای تکمیل قرارداد جنگنده F-16 ادامه دارد.