دلیل بالا بودن نرخ کرونا در آمریکا و برخی کشورها/ آیا حمله جدید کووید سویی وجود دارد؟


حسن رودگری، مدیر پژوهشی سازمان نظام پزشکی کشور و دانشگاه علوم پزشکی. شهیده بهشتی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، دلایل کثرت ابتلا در برخی کشورها مانند آمریکا و وجود سویه جدید را تشریح کرد.

جهت گردش در جهان چیست؟

در عرض چند ماه، سویه آمیکرون به گونه غالب در بیشتر نقاط جهان تبدیل شد. اگرچه شیوع آن به دلیل افزایش پوشش واکسیناسیون به تدریج در حال کاهش است، اما انواع فرعی آن متفاوت است. اخیراً دو سویه جدید شیوع را در برخی از نقاط جهان افزایش داده و باعث نگرانی شده است.

البته در مورد دو نوع فرعی BA.4 و BA.5 که از ژانویه 2022 (حدود ژانویه) مشاهده شده اند، به آفریقای جنوبی سرایت کرده و در حال ورود به کشورهای دیگر هستند. همزمان توضیحاتی دادیم. شیوع این دو سویه در حال حاضر در کشورهایی مانند آلمان (به طور متوسط ​​36000 در هفته)، آفریقای جنوبی (2034)، بوتسوانا (143)، ایالات متحده آمریکا (106757) و دانمارک (471) رو به افزایش است. این دو سویه جدید اکنون بیش از 90 درصد از عفونت های جدید در آفریقای جنوبی را تشکیل می دهند. در حالی که بر اساس داده های طیف گاو دریافتی از GSAID، 70 درصد آنها BA.4 و 22 درصد BA.5 هستند. در دنیا به طور متوسط ​​در هفته 470 هزار مورد ابتلا داریم که از این تعداد 1423 نفر فوت می کنند.

چرا در ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری موارد ابتلا وجود دارد؟

در ایالات متحده، سویه Stealth همچنان غالب بود و تعداد موارد در حال کاهش بود. اما گزارش هایی از گسترش BA.4 و BA.5 وجود دارد که انتظار می رود به سویه غالب تبدیل شود. اگرچه این دو سویه در حال حاضر تنها 7 درصد موارد را تشکیل می دهند، اما در مقایسه با هفته گذشته تقریباً 80 درصد افزایش در موارد مرتبط با این دو سویه مشاهده شده است. البته این دو سویه آمیکرون جدید یا ناشناخته نیستند. اما نگرانی افزایش بروز است که باید توضیح داده شود.

علائم و راه های تشخیص سویه در حال گردش در ایالات متحده چیست؟

از نظر بالینی، این دو سویه جدید بسیار شبیه آمیکرون معمولی هستند و شدت بیماری که ایجاد می کنند مشابه آمیکرون بخار است که عمدتاً شامل سرفه، خستگی شدید، احتقان بینی و آبریزش بینی است.

تست‌های تشخیصی رایج برای کووید ۱۹، مانند PCR، می‌توانند وجود سویه‌های BA.4 و BA.5 را تشخیص دهند. با این حال، سویه BA.2 قبلی در آزمایش PCR به سختی قابل تشخیص بود.

این دو سویه دارای جهش های ژنتیکی هستند که آنها را از BA.2.12.1 متمایز می کند، اگرچه به BA.1 نزدیکتر هستند. این جهش های ژنتیکی توانایی آنها را برای ورود به سلول افزایش می دهد و بنابراین به آنها قدرت عفونی بیشتری می دهد یا به آنها فرصتی می دهد تا از مصونیت واکسن یا مصونیت از عفونت قبلی فرار کنند.

مطالعات نشان می دهد که واکسن ها در برابر آنها قوی تر از قبل هستند. از سوی دیگر، یکی از جهش های آنها به نام L452R، شبیه به نوع معروف و خطرناک دلتا است. بنابراین، بیماری دلتای قبلی ممکن است ایمنی بیشتری نسبت به سایر بیماری ها به BA.4 و BA.5 داده باشد. هر دوی آنها دارای یک جهش ژنتیکی به نام F486V هستند که بر اتصال نزدیک پروتئین S به سلول انسانی تأثیر می‌گذارد که مسری‌تر و سرکوب‌کننده‌تر سیستم ایمنی است.

راه حل محافظت در برابر سویه های جدید کرونا که ممکن است ایجاد شود چیست؟

با این حال، دریافت دوزهای تجویز شده واکسن و رعایت پروتکل‌های پزشکی عمومی مهم‌ترین راه‌های پیشگیری است. بنابراین، دوز سوم برای دستیابی به پوشش ایمنی کلی مناسب‌تر به شدت توصیه می‌شود. واکسن ممکن است در برابر دو سویه به اندازه سایر سویه ها موثر نباشد. زیرا این دو سویه 2.4 برابر بیشتر از آمیکرون BA.1 فرار ایمنی دارند، اما قطعاً شدت بیماری، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر را کاهش می دهد.

با این حال، سویه های BA.4 و BA.5 در حال گسترش هستند و ما شاهد افزایش بروز در کشورهایی هستیم که بروز آن کاهش یافته است.

احتمال موج جدید کرونا در جهان چقدر است و چه باید کرد؟

نتیجه می گیریم که احتمالاً باید منتظر موج جدیدی از کووید 19 در جهان باشیم که ممکن است به اندازه امواج ایجاد شده توسط دلتا در سال گذشته خطرناک نباشد. اما هنوز هم برای کسانی که واکسینه نشده اند، برای کسانی که واکسینه نشده اند، برای کسانی که در معرض خطر هستند، برای کسانی که در معرض خطر هستند و برای افراد مسن خطرناک است. طبیعتا باز هم با افزایش بستری شدن و افزایش نسبی مرگ و میر مواجه خواهیم بود. بنابراین، هم مردم همچنان سالم و مشتاق برای دریافت کامل واکسن هستند، به ویژه افراد بالای 50 سال و کسانی که شرایط پزشکی زمینه‌ای دارند، و دولت‌ها آماده هستند و احتمالاً برخی از مراکز درمانی Quid 19 را بازگشایی می‌کنند. دوران پرخطر همه‌گیری ویروس کرونا. ممکن است به پایان برسد، اما به طور کلی دوران آن به پایان نرسیده است.